cajovy blog logo full

Čajový kal – proč vzniká a jak jej čistit?

Modifikace: 2022/09/21

Tmavé zbytky, které se objevují v čajovém šálku nebo džbánu, nejsou příliš estetické, ale jedná se o normální chemickou reakci, ke které dochází mezi sloučeninami v čaji a vodě. Není to nebezpečné pro naše zdraví a neznamená to, že čaj je nekvalitní. Špatně se ale odstraňuje a na nádobí to nevypadá moc dobře. Zkontrolujte, odkud čajový kal pochází a jak s ním můžete bojovat.

Co je čajový kal?

Říká se, že člověk jí i pije očima – to znamená, že atraktivnější jídlo a nápoje jsou lákavější i pro naše chuťové buňky, tedy prostě lépe chutnají. Zbytky tmavého čaje, které se skutečně objevují i ​​na povrchu nápoje, znemožňují vychutnat si aromatický nálev. Kromě toho zůstává v kelímcích a je obtížné jej odstranit mytím běžným mycím prostředkem. Nepomůže ani čajový oplach známý z asijské kultury, tedy vícenásobné spaření lístků.

Co je to za nevzhledný a nepříjemný nános? Jde o vrstvu připomínající kůži, která vzniká chemickou reakcí mezi sloučeninami v čaji a vodě. Oxaláty, přírodní látky obsažené v čajových lístcích, reagují s vápníkem v rozpuštěné vodě. Tak vzniká tmavě hnědá usazenina, která nálevu odebírá požitek z pití a ztěžuje udržování čistoty nádobí, protože se usazuje na stěnách. Čajový kal však vašemu zdraví neškodí.

Označuje čajový kal kvalitu čaje?

Někdo říká, že špatná kvalita čaje je zodpovědná za čajový kal, který se usazuje po stranách šálku a bere požitek z pití. Takoví lidé jsou přesvědčeni, že právě díky nedostatku usazenin poznáte, zda je čaj kvalitnější. Jde však o nepravdivé informace. Zbytky čaje na sklenicích nebo na džbánu absolutně nesvědčí o kvalitě čaje. I ty nejlepší listy z nejvzdálenějších koutů světa obsahují šťavelany, které reagují s vápníkem ve vodě. A pokud ne podle sedimentu, jak poznáte, že je čaj kvalitní – https://cajovy.blog/zeleny-caj-jake-ma-vlastnosti/?

Na začátek je vhodné zmínit, že 99 % výrobků prodávaných v supermarketech v papírových krabicích a sáčcích není kvalitních. Pokud hledáte ty nejlepší listy, navštivte specializovanou prodejnu, kde si promluvíte se zkušeným prodejcem. Zeptejte se ho na: Zemi a oblast sklizně – nejlepší je vybírat produkty ze zemí, kde má pěstování čaje tradici, jako je Čína, Indie a Japonsko. Způsob skladování – čajové lístky by měly být skladovány v dóze nebo v plechovce. Jde o to, aby nebyly vystaveny světlu, vzduchu a aromatům zvenčí. Doma pak posuďte kvalitu a vůni lístků. Listy by se neměly příliš drolit, ale měly by mít výraznou vůni a barvu. Seznámit vás s čajem může https://cajovy.blog/caj-od-a-do-z/.

Sediment po čaji – kdy a proč se tvoří

V případě, že nevypijete celý šálek čaje najednou, po pár minutách se na povrchu nápoje objeví usazenina, která se přilepí na stěny hrnek. A proč vlastně vzniká? Už víte, že nekvalitní čaj není zodpovědný a že i ty nejlepší lístky mohou zanechat zbytky. Čajový kal vzniká, když oxaláty reagují s vápníkem. Čím více vápníku, tedy čím tvrdší voda, tím větší je pravděpodobnost vzniku tmavě hnědé krusty na stěnách poháru. Tvrdá voda je považována za vodu s pH nad 7. U nás může mít voda z kohoutku pH 4 až 11 – vše záleží na regionu. Pamatujte, že dodavatel vody je povinen poskytnout její parametry, proto se vyplatí zkontrolovat obsah vápníku. Pokud je voda ve vaší oblasti tvrdá, je pravděpodobnější, že se na šálcích vytvoří zbytky čaje. Chcete-li snížit možnost výskytu chemické reakce, stačí snížit hladinu vápníku ve vodě. A jak na to? Nejjednodušší je přefiltrovat vodu pomocí obyčejné filtrační konvice. Dalším způsobem je namontovat filtr na dřezovou baterii nebo obecný filtr pro celý dům.

Víte, co je oplachování čaje? Podívejte se na https://cajovy.blog/oplachovani-caje-co-to-je-a-stoji-za-to-delat/.

Čajová usazenina na konvici – jak ji vyčistit

Vyjmete šálky z myčky a uvidíte, že na šálku jsou stále zbytky hnědého čaje… Nechce se vám drhnout? Nebo ještě hůř, samotné drhnutí nepomůže? Čím čistit čajový kal? Bohužel je obtížné odstranit zbytky čaje houbou a běžným prostředkem na mytí nádobí. Jedním z nejlepších a nejbezpečnějších způsobů je použití citronu. Kyselina citronová se vyznačuje svými bělícími vlastnostmi, dá se říci, že jde o přírodní a levné bělidlo, které neškodí našemu zdraví.

Použít můžete citron

Citron je všestranný. Skvěle se hodí mimo jiné k odstranění skvrn od čaje. Do hrnku vymačkejte 1/3 nebo půl citronové šťávy. Dolijte vodou a nechte hrnek alespoň hodinu odležet. Sraženina zbledne a částečně se rozpustí. Snadno jej vyjmete běžnou myčkou nádobí.

Jedlá soda versus čaj

Vezměte půl lžičky jedlé sody a smíchejte ji se dvěma lžícemi teplé vody. Vzniklou směsí vydrhněte hrnek pomocí hadříku na nádobí nebo starého zubního kartáčku. Jedná se o výjimečně dobrý způsob, jak odstranit sediment, který také přežil mnoho mytí.

Sůl na ošklivé stopy

Vezměte mokrou utěrku a položte ji na sůl na talíř. K čištění čajového květu v šálku použijte hadřík. Pokud stopy okamžitě nezmizí, zkuste přidat více soli. Po vyčištění šálek důkladně umyjte, pokud nemáte rádi čaj v tibetském stylu, který je mírně slaný.

Pomůže i ocet

Stačí smíchat 2 lžičky octa se lžičkou soli. Připravenou pastu musíte dát na šálek v místě, kde se vytvořil čajový kal. Počkejte alespoň 10 minut a poté pomocí kuchyňského hadříku nebo houbičky hrnek důkladně omyjte. Nezapomeňte svůj hrnek důkladně opláchnout čistou vodou, ocet může v konvici zanechat svou specifickou pachuť, která může jistě zkazit chuť připravovaného čaje.

Čajová usazenina na konvici jak ji vyčistit

Čajová usazenina na konvici – jak ji vyčistit

Čajový kal se usazuje nejen na sklenicích a šálcích, ale samozřejmě také na konvicích, ve kterých jej připravujete. Sediment po čaji s čím odstranit? V první řadě se vyhněte používání žíravých bělidel, která jsou zdraví škodlivá. Pokud k čištění používáte nepřírodní látky, nezapomeňte šálek nebo džbán dobře vyčistit, aby na nádobí nezůstaly žádné látky.

Naopak sáhněte po klasice. Nasypte prášek do pečiva na vlhkou houbičku a pusťte se do práce! Odstranění nevzhledných nečistot vám zabere pár sekund. Tato metoda je ideální pro čištění usazenin na kovových površích. Sůl se určitě najde v každé kuchyni. Část nasypte do špinavého hrnku a protřete prsty. Tato metoda opravdu funguje! Pokud se chcete zbavit zbytků čaje v konvici, dejte sůl na mycí houbu – bude snazší ji seškrábnout.

Odstranění čajového sedimentu ze sklenice

Sediment po čaji na sklenicích vyčistíte díky našemu návodu jednoduše. Sklenice, šálky a hrnky můžete bez obav vyčistit citronovou šťávou, jedlou sodou nebo kuchyňskou solí. Sklenici na závěr důkladně opláchněte a umyjte trochou mycího prostředku, aby na jejím povrchu nezůstala soda ani sůl.

Čištění čajových kalů – na co si dát pozor

Čištění čajových kalů přírodními látkami je poměrně snadný. Sediment po čaji v myčce neumývejte pomocí chemických prostředků. Myčka také nemusí zvládnout tento úkol, takže bude nutné sáhnout po výkonnějších opatřeních. Je proto lepší zvolit metody jako je zmíněná sůl, soda či citron. Jedná se o ekologické https://cajovy.blog/caje-z-certifikovanych-plodin-skodi-takove-caje-zivotnimu-prostredi/ a také ekonomické řešení.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář