cajovy blog logo full

Čaj z květů marunka barvířského: Jaké má účinky?

Modifikace: 2023/09/19

Anthemis tinctoria, v češtině známá také jako Marunek barvířský, je bylina s fascinujícími účinky a bohatou historií využití. Zatímco mnoho lidí zná tuto rostlinu kvůli jejímu využití v barvířství, jen málokdo je obeznámen s jejím potenciálem v léčitelství. V dnešním článku se zaměříme především na vlastnosti a účinky čaje připraveného z květů marunka barvířského.

Marunek barvířský

Marunek barvířský náleží do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Roste převážně v mírném pásmu Evropy, ale lze ji nalézt i v některých částech Asie. Rostlina dosahuje výšky zhruba 30-60 cm a je známá svými jasně žlutými květy. Marunek preferuje slunná stanoviště a propustnou půdu. Tuhle bylinu lze najít na loukách, okrajích polí, ale i v zahradách jako okrasnou rostlinu.

Anthemis tinctoria byla v minulosti především známá svým využitím v barvířství. Barviva z této rostliny poskytovala jemné žluté odstíny. Kromě toho byla v lidové medicíně používána jako prostředek proti zánětům a jako mírné sedativum.

Příprava čaje z květů Anthemis tinctoria

Pro přípravu čaje z květů marunka barvířského potřebujete zhruba 3-4 sušené květy na šálek (cca 250 ml) vody. Vodu přiveďte k varu, odstavte ji z ohně a květy ve vodě louhujte přibližně 5 minut. Poté čaj přeceďte a podle chuti přidejte med nebo citron.

Účinky čaje z květů Marunka barvířského

I když potvrzených vědeckých studií na Anthemis tinctoria není tolik, tradiční používání a anekdotické důkazy naznačují několik pozitivních účinků tohoto bylinného čaje:

  • Antioxidační vlastnosti: Květy rostliny obsahují flavonoidy a další antioxidanty, které mohou pomáhat v boji proti volným radikálům a tím snižovat riziko chronických onemocnění.

  • Protizánětlivé účinky: Podle některých lidových pramenů může čaj pomoci při zánětech a podráždění, a to nejen v gastrointestinálním traktu, ale i na kůži.

  • Podpora trávení: V lidové medicíně se čaj často používá jako domácí lék na nevolnost, nadýmání a trávicí potíže.

Jak se liší od jiných čajů

Čaj z květů Marunka barvířského má jedinečnou chuť a aroma, a jeho účinky se mohou lišit od jiných bylinných čajů, například římské kamile nebo heřmánku. Zatímco některé účinky se překrývají, jako jsou protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, tento čaj je specifický svým historickým a tradičním využitím, zejména v barvířství.

Závěr

Čaj z květů Anthemis tinctoria je zajímavým a potenciálně prospěšným nápojem s dlouhou historií využití v lidové medicíně i barvířství. Ačkoliv více vědeckých studií je potřeba k potvrzení jeho účinků, tradiční používání a pozitivní anekdotické zprávy naznačují, že je hodný vaší pozornosti. Jak vždy, před zahájením jakéhokoliv bylinného léčebného režimu je dobré konzultovat s kvalifikovaným zdravotním pracovníkem.

Sponzorovaný článek.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář