cajovy blog logo full
,

Zelený čaj – jaké má vlastnosti?

Modifikace: 2022/11/14

Vlastnosti zeleného čaje a jeho léčivé účinky jsou oceňovány po tisíciletí. Největší oblibu si získal zelený čaj jako prostředek na hubnutí a čištění těla od toxinů. Jaké další vlastnosti má zelený čaj?

Zelený čaj – jaké jsou druhy?

Zelený čaj je pojem, který zahrnuje různé druhy čaje. Druhy zeleného čaje se liší vzhledem lístků, barvou nálevu, chutí, vůní a obsahem kofeinu. Vše závisí na roční a denní době, kdy se čajové lístky sbírají, stáří sbíraných lístků, jejich chuti, popř. způsob, jakým jsou válcovány. Velký význam má také oblast světa, odkud zelený čaj pochází a tedy – klimatická zóna, ve které se pěstuje.

Zelený čaj – složení

Pro výrobu zeleného čaje se lístky zpracují nejpozději hodinu po utržení, než začnou fermentovat. Díky tomu, že lístky zeleného čaje nejsou fermentované, jsou v nich zachovány téměř všechny cenné látky. A není jich málo. Co obsahuje zelený čaj? Odhaduje se, že zelený čaj obsahuje asi 4000 bioaktivních sloučenin, z nichž nejdůležitější jsou antioxidační polyfenoly: především flavonoidy a katechiny. Tyto sloučeniny mohou tvořit až 40 % hmotnosti suchých listů. Z nich je epigalokatechin-3-galát (EGCG) biologicky nejaktivnější a nejhojnější – proto je považován za složku, která charakterizuje zelený čaj. Tento extrémně silný antioxidant je 100krát silnější než vitamín C a 25krát silnější než vitamín E

  • antioxidanty
  • třísloviny a alkaloidy
  • lipidy
  • aminokyseliny
  • vitamíny: A, B, C, E,
  • tein
  • vápník, draslík, měď, zinek, mangan, fluor

Jaké má zelený čaj vlastnosti

Léčivé vlastnosti zeleného čaje jsou dány především aktivitou polyfenolů, které obsahuje. Má pozitivní účinky u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním. Katechiny ovlivňují mnoho rizikových faktorů těchto onemocnění, působí jako antioxidant, je protizánětlivý, zabraňuje slepování krevních destiček, snižujíce hladinu lipidů a je vhodný antikoagulant.

Katechiny, které jsou v zeleném čaji obsažené, chrání DNA, bílkoviny a lipidy před oxidačním poškozením, a tím chrání tělo před vznikem nádorových onemocnění (např. tlustého střeva, konečníku, slinivky břišní, žaludku, prostaty) a před rozvojem mnoha dalších chronických onemocnění. Polyfenoly navíc chrání pokožku před nadměrným vystavením UV záření, které je hlavním faktorem rakoviny kůže.

Zelený čaj a přesněji jeho antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, může hrát roli v prevenci a léčbě neurodegenerativních onemocnění, např. Alzheimerovy choroby. Polyfenoly mají schopnost pronikat hematoencefalickou bariérou, díky čemuž se dostávají až do nervové tkáně. Kromě toho inhibují tvorbu bílkovinných usazenin, tak časté u neurologických onemocnění.

Jak vidíte, zelený čaj má velmi mnoho pozitivních vlastností, které vám mohou pomoci k tomu, abyste se cítili lépe.

sponzorovaný článek

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář