cajovy blog logo full

Čaje z certifikovaných plodin. Škodí takové čaje životnímu prostředí?

Modifikace: 2022/07/28

Čaje z certifikovaného zemědělství a proces jejich výroby

Organickým čajem rozumíme ten, který byl vypěstován bez použití jakýchkoliv hnojiv či pesticidů. Aby dostal čaj na svůj obal logo certifikované potraviny od Certifikačního úřadu, musí splňovat řadu pravidel, které následně konzumentům dávají jistotu, že produkt vznikl šetrně a bezpečně. Mezi hlavní pravidla procesu pěstování a výroby jakýchkoliv plodin v ekologickém zemědělství pak patří zákaz syntetických látek nebo používání geneticky modifikovaných organismů známých pod zkratkou GMO. Půda, ve které dochází k pěstování čaje, musí být takto zbavena zmíněných chemikálií již několik let před samotným pěstováním. Čaje z certifikovaného zemědělství musí procházet různými kontrolami a při zpracování jsou striktně oddělené od těch neorganických. Jelikož jsou ale náklady spojené se získáním certifikátu poměrně vysoké, existují i plantáže, které sice splňují podobné normy a pravidla, ale jejich výrobky v prodejně koupíte bez certifikace, která by vás právě o bio kvalitě informovala.

green tea leaf background in tea plantations.

Čím se liší běžný čaj od eko čaje?

I přesto, že je pro oficiální prodej se štítkem certifikovaného zemědělství potřeba, aby byly čaje řádně kontrolovány a certifikovány, můžete narazit i na necertifikované bio výrobky, které byly vypěstovány ekologickým způsobem. Další skupinou jsou ale čaje necertifikované, které s ekologickým zemědělstvím nemají nic společného. Takové produkty mohou obsahovat pesticidy či jiné chemikálie. Tím se stávají ne příliš bezpečnými jak pro konečné zákazníky, tak pro pěstitele a obyvatele daných oblastí. Chemickými látkami mají totiž znečištěnou nejen půdu, ale i odtokovou vodu. Ekologický čaj se tak od běžného čaje liší zejména šetrností, kterou pěstitelé prokazují během pěstování, také ale i velkou řadu kontrol a certifikací, do kterých musí pěstitelé investovat nemalé částky. Takové certifikáty jsou pak tedy pro konečné konzumenty zárukou kvality i způsobů pěstování v půdě, které je ušetřena chemikálií, pesticidů nebo jiných postřiků, které mohou mít v opačném případě dopady na zdraví konzumentů i obyvatelů, kteří žijí poblíž plantáží.

Proč bychom měli pít organické čaje?

Chceme-li začít myslet na své zdraví i na zdraví planety, kterou obýváme, je zapotřebí si uvědomit, že valná část škodlivin, které do organismu přijímáme, prochází právě skrze potraviny. Organické čaje s certifikací bychom tak měli vyhledávat pro blaho nás i světa kolem. Je důležité ale podotknout, že existuje velká spousta čajů, které jsou vyrobeny organickým způsobem, ale pro velké náklady, které si oficiální certifikace žádá, jsou prodávány jako čaje bez jakéhokoliv odznaku. Jiné čaje, které certifikované jsou, mohou mít na svědomí velkou spotřebu energie či jiných zdrojů k tomu, aby byly zabaleny a dopraveny do prodejních míst. Nic tak není na 100 % dobré nebo zlé – ekologické zemědělství je ale svou podstatou velký krok dopředu, a je tak vhodné (nejen) čaje z takového prostředí vyhledávat. Pečlivě sledujte balení produktů, na kterém by neměly chybět oficiální značky ani čísla a zkratky kontrolních organizací.

woman picking tea leaves by hand in green tea farm.

Škodí čaje životnímu prostředí?

Praktiky, které jsou využívány pro výrobu čaje mohou mít výrazný vliv na další zemědělské produkty. Vysoké množství použitých hnojiv tak může být na vině třeba v případě okyselení půdy. Kontaminována dusičnany pak může být i místní voda. Některé pesticidy mohou mít na svědomí vážné ekologické dopady, proto například v Číně žádalo Ministerstvo zemědělství plantážníky o minimalizování používání takových látek při pěstování čaje. Ano, i čaj tedy může škodit životnímu prostředí – lépe řečeno praktiky a techniky, kterými se čaj pěstuje, sklízí, balí nebo dopravuje. Je tak vcelku složité najít takový čaj, který bude 100% ve všech zmíněných ohledech. Přesto je ale ekologické zemědělství a nákup takto označených výrobků správným krokem. Pochopitelně ale nelze vždy všechno a všude shánět jen a pouze certifikované. Pokud tak v okolí nemáte prodejnu, která by takový nákup umožnila, nevěste hlavu – existuje spousta e-shopů, které takové zboží nabízejí. A v neposlední řadě taky existuje velká řada dalších způsobů, jak pomoci přírodě, sami sobě a svému zdraví i světu kolem.

Čaje z certifikovaných plantáží a jejich certifikáty

Pokud jste se rozhodli vyhledat právě certifikované čaje z plantáží, které splňují všechny přísné normy, na obalech výrobků hledejte oficiální loga a značky. Pokud uvidíte na balení pouhé nápisy, které hlásají, že výrobek pochází z ekologické plantáže a je bio, pravděpodobně se nebude jednat o produkt, který hledáte. Čaje by měly být řádně označeny logem Evropské unie a poblíž loga by měly být zobrazena čísla kontrolních organizací.

Pokud teď už víte, že vaše další cesta bude do prodejny s certifikovanými čaji, už určitě víte, jak by jeho obal měl vypadat. Ať už vyberete organický zelený čaj, organický černý čaj, nebo jakýkoliv jiný, dost možná poznáte i rozdíl v chuti. Kvalitní sypané čaje jsou totiž obvykle chuťově na jiné úrovni, než ty nejlevnější z pytlíku. I v porcovaných sáčcích se ale dají najít poklady, které vám chutí, kvalitou i zpracováním padnou do noty. Řeknete i vy čajům z certifikovaných plantáží ANO?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Janina
Janina

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.