cajovy blog logo full

Kam k Balatonu: tipy na nejlepší místa a pláže

Modifikace: 2023/09/18

Balaton je největší sladkovodní jezero ve střední Evropě a jedno z nejoblíbenějších turistických destinací v Maďarsku. Nabízí mnoho možností, jak si užít dovolenou plnou koupání, sportu, relaxace a kultury. V tomto článku vám poradíme, kam k Balatonu jet, jaké pláže vybrat a co vidět a dělat v okolí.

Severní břeh Balatonu

Severní břeh Balatonu je hornatější a malebnější než jižní. Najdete zde mnoho historických a přírodních památek, vinice a lázně. Mezi nejzajímavější místa patří:

  • Balatonfüred: nejstarší a nejvyhledávanější letovisko na severním břehu, které je známé svými léčivými prameny, elegantními vilami a krásnou promenádou. Můžete si zde zaplavat na jedné ze tří pláží, z nichž nejhezčí je Kisfaludy Strand, nebo si pronajmout loďku či šlapadlo. Pokud máte rádi kulturu, navštivte Lóczyho jeskyni, největší jeskyni na Balatonu, nebo Aquapark a Wellnesspark Annagora, kde se můžete bavit na tobogánech, divoké řece nebo v bazénu s umělým vlnobitím.
  • Tihany: poloostrůvek na severovýchodním konci jezera, který je chráněnou přírodní rezervací. Zde si můžete prohlédnout slavný benediktinský klášter z 11. století, který je považován za symbol Balatonu, nebo se podívat na unikátní geologické útvary, jako jsou sopouchy nebo starobylé lávové proudy. Tihany je také skvělé místo pro cyklistiku, pěší turistiku nebo jachting.
  • Badacsony: malebná vesnice na jihozápadním úpatí stejnojmenné sopky, která je dominantou severního břehu. Badacsony je proslulý svou vinohradnickou tradicí, která sahá do římských dob. Můžete si zde ochutnat místní vína v některém z mnoha vinných sklípků nebo restaurací, nebo se vydat na pěší výlet na vrchol sopky, odkud je nádherný výhled na jezero.

Jižní břeh Balatonu

Jižní břeh Balatonu je rovinatější a více turistický než severní. Zde najdete spoustu moderních letovisek, pláží a zábavních parků. Mezi nejpopulárnější místa patří:

  • Siófok: největší a nejrušnější město na jižním břehu, které je považováno za hlavní centrum zábavy a nočního života na Balatonu. Siófok má několik pláží, z nichž nejznámější je Velká pláž, kde se konají koncerty, párty a různé akce. Můžete si zde také užít vodní sporty, jako je windsurfing, vodní lyžování nebo wakeboarding, nebo si zajít do některého z mnoha barů, klubů nebo diskoték. Pokud hledáte klidnější místo, doporučujeme vám Zlatou pláž⁷ nebo Stříbrnou pláž, které jsou méně přeplněné a nabízejí lepší služby.
  • Balatonlelle: Rodinné letovisko na jihozápadním břehu jezera, které je oblíbené mezi dětmi i dospělými. Balatonlelle má jednu z nejdelších a nejširších pláží na Balatonu, která je vybavena hřišti, skluzavkami, trampolínami a dalšími atrakcemi. Můžete si zde také prohlédnout místní památky, jako je například rozhledna, která nabízí panoramatický pohled na okolí, nebo si zajít do zábavního parku Gömbkilátó, kde se můžete projet na horské dráze, kolotoči nebo autodromu.
  • Balatonboglár: Přátelské městečko na jihozápadním břehu jezera, které je známé svou pohostinností a gastronomií. Balatonboglár má několik pěkných pláží, z nichž nejlepší je Platan Strand, kde se můžete koupat v čisté a teplé vodě, opalovat se na jemném písku nebo si pronajmout loďku či šlapadlo. Pokud máte chuť na něco dobrého k jídlu nebo pití, navštivte některou z místních vináren, cukráren nebo restaurací, kde ochutnáte tradiční maďarské speciality.

Vodní sporty a aktivity

Balaton je nejen o plážích. Je zde také široká škála vodních sportů a aktivit, včetně windsurfingu, jachtingu a rybaření. Pro ty, kteří preferují klidnější aktivity, je možné si pronajmout loďku nebo kajak. Balaton je také domovem několika potápěčských škol, kde můžete prozkoumat podvodní svět jezera.

Windsurfing

Balaton je ideální místo pro windsurfing, zejména v oblasti Balatonalmádi. Větrné podmínky jsou zde ideální a existuje několik škol windsurfingu, kde můžete zdokonalit své dovednosti. Balatonalmádi je také známý svými plážovými bary a restauracemi, kde můžete relaxovat po dni stráveném na vodě.

Jachting

Jezero je také populární destinací pro jachting. Existuje několik jachetních klubů a přístavů, kde si můžete pronajmout jachtu nebo se připojit k organizovanému výletu. Balaton je také hostitelem několika jachetních regat, což z něj činí ideální destinaci pro milovníky tohoto sportu.

Gastronomie a víno

Jedním z největších lákadel Balatonu je jeho bohatá gastronomická scéna. Od tradičních maďarských jídel, jako jsou gulyáš a lángos, po sofistikované mezinárodní kuchyně, Balaton má něco pro každého. V regionu se také nachází několik vinařství, která nabízejí degustace a prohlídky.

Tradiční maďarská kuchyně

Pokud jste milovníkem tradiční maďarské kuchyně, Balaton je místo, kde ji můžete ochutnat v plné parádě. Od lahodných gulyášů a pörköltů po slavné maďarské koláče a dezerty, gastronomické zážitky jsou zde na každém kroku. Mnoho restaurací také nabízí rybí speciality, včetně rybí polévky, která je typická pro tento region.

Vinařství

Balaton je také známý svými vinařstvími, zejména v oblasti Badacsony. Tato oblast je známá svým vulkanickým půdním podkladem, který dává vínům jedinečný charakter. Mnoho vinařství nabízí prohlídky a degustace, což je skvělá příležitost prozkoumat místní vína a naučit se něco o procesu jejich výroby.

Jak se pojistit s AXA

Doufáme, že tento článek objasní, kam na Balaton se vydat. Máte na výběr několik zajímavých míst. Ať už se rozhodnete jet na severní nebo jižní břeh Balatonu, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění s AXA. Axa-assistance, vám nabízí profesionální pomoc za hranicemi 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pokud se vám stane něco nepředvídaného, jako je například úraz, nemoc, ztráta zavazadel nebo dokladů, AXA vám poskytne rychlé a efektivní řešení. S AXA se můžete cítit bezpečně a klidně na své dovolené u Balatonu.

Sponzorovaný článek.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář