cajovy blog logo full

Smoothie ze zeleného čaje: Jaké jsou jeho vlastnosti a jak ho připravit?

Modifikace: 2022/07/28

Vlastnosti zeleného čaje

Zelený čaj je nesporně jedním z nejoblíbenějších teplých nápojů světa. Není divu – jeho účinky na lidský organismus totiž dokáží zatočit s velkou spoustou neduhů. Zelený čaj pomáhá bojovat proti volným radikálům, funguje jako antioxidant a jeho pravidelné pití může předejít riziku vzniku srdečních onemocnění. Tím ale benefity zeleného čaje zdaleka nekončí. Má totiž vliv i na kognitivní funkce mozku a především podporuje paměť. Kromě toho posiluje i soustředění a výkon. L-theanin obsažený v zeleném i černém čaji působí proti úzkostem, což může mít za výsledek zlepšení celkového psychického stavu. Pokud se chystáte shodit nějaká ta kila navíc, i zde je na místě pití zeleného čaje. Kila pouhým pitím sice samy dolů nepůjdou, za to ale zelený čaj pomůže nastartovat metabolismus, což účinnému spalování tuků dopomůže.

healthy hot linden tea in cup

Výhody a nevýhody pití smoothie ze zeleného čaje

Výhodám, které přináší pití zeleného čaje i smoothie vyrobeného právě z něho, by nestačil ani pořádně dlouhý seznam. Díky smoothie – nápoji plného vitamínů a antioxidantů z ovoce, zeleniny a jejich šťáv – dostanete do těla tolik blahodárných látek, které byste možná nespořádali ani za celý den. A v kombinace se zeleným čajem to platí dvojnásob. Výhodou přípravy smoothie se zeleným čajem je například to, že i pokud vám zelený čaj zrovna nechutná, přihodíte-li k němu chutnou kombinaci ovoce či zeleniny, jeho konzumace vám bude mnohem příjemnější. Podobně je to i naopak – ne každý je milovníkem zeleniny, ale ve smoothie je pro většinu lidí, kteří takovou stravu jinak nevyhledávají, příjemným způsobem, jak ji strávit. Nevýhodou může být snad jen přehršel zeleniny, kterou sice snadno naházíme do mixéru, ale samotnou bychom jí jen těžko na talíři snědli. Výsledkem konzumace nadměrné zelené zeleniny můžou být různé zdravotní problémy, a to zejména pro lidi trpící Crohnovou chorobou nebo celiakií. Již jeden šálek špenátu totiž překračuje denní bezpečnou dávku oxalátů, a to dokonce hned dvakrát. Vysoké množství oxalátu vápenatého v těle máme také na svědomí vznik ledvinových kamenů. Přímo se zeleným čajem ale nemají tyto problémy nic společného. Pokud nedávkujete množství rozmixované zeleniny rozumně, užívat si můžete jen a jen klady, které smoothie bez debat přináší.

Smoothie ze zeleného čaje a ty nejlepší kombinace

Výhodou smoothie je to, že si do nich každý může zamíchat přesně to, co má rád. Někdo volí borůvky, jiný kombinuje zeleninu s ovocem. Nic z toho není špatně a záleží jen na tom, aby vám výsledný koktejl zachutnal. Někdo kombinuje smoothie s vodou, jiný s mlékem. My ale doporučujeme kombinaci se zeleným čajem, který chuť smoothie ozvláštní a dodá jí sílu. Do smoothie můžete zakomponovat téměř vše – od oříšků, ledového salátů nebo okurky až po jablka, banány a mrkve. Do smoothie ze zeleného čaje s ovocem či bez něj je možné přidat i různá koření. Jestliže se říká, že se fantazii meze nekladou, věřte, že u těchto nápojů to platí dvojnásob. Pokud máte rádi chuť skořice, zkuste přidat do mixéru i ji. Podobně můžou ozvláštnit chuť už tak zajímavého smoothie i semínka kustovnice, zázvor, chilli nebo kurkuma. Vyhýbat se ale nemusíte ani koření s medvědím česnekem nebo rozmarýnem. Zatímco některá koření se hodí spíše do zimních variant smoothie na zahřátí, jiná vám prokáží službu celoročně.

healthy green smoothie, healthy eating and nutrition, lifestyle, vegan, alkaline, vegetarian concept. green smoothie with organic ingredients, vegetables on a white wooden background

Recept na smoothie ze zeleného čaje

Pokud se rozhodnete právě pro přípravu smoothie ze zeleného čaje, věřte, že nebudete litovat. Recepty na smoothie, která si zamilujete, jsou jednoduchá. Inspirujte se třeba tím s borůvkami a banánem: zelený čaj bude v tomto případě základem smoothie. Zatímco jindy jako základ zvolíme vodu, mléko nebo jogurt, tentokrát to bude právě zelený čaj. Předem uvařený zelený čaj můžete navíc přisladit medem. To ale spíše v případě, že se vaše smoothie skládá ze zeleniny. Dále tedy vyberte vhodné ovoce a zeleninu, které máte rádi. Vsaďte například na několik lžic borůvek a jeden celý banán. Tuto směs můžete ještě dolít sójovým mlékem. Bohatě postačí ale jen uvařený čaj. Pokud máte rádi jakákoliv semínka, právě přichází jejich čas, kdy je vhodné je přidat do směsi. Po rozmixování si užijte výborný, osvěžující a zdravím nabitý nápoj, který může nahradit třeba dopolední svačinu. Mixovat je někdy vhodné až dvě minuty tak, aby vznikl tekutý nápoj, který bez problémů projde brčkem v láhvi. Pokud vám zachutná nápoj hustší, můžete jej samozřejmě ředit či mixovat méně.

Jak podávat smoothie ze zeleného čaje

Smoothie ze zeleného čaje je, stejně jako jakékoliv jiné, vhodné podávat kdykoliv během dne. Má to ale svá pravidla. Ve večerních hodinách je totiž dobré myslet na to, že zelený čaj obsahuje kofein, který některým lidem nedá zas tak dobře spát. Popíjení smoothie by také měl člověk přizpůsobit zbytku jídelníčků. Pokud umixujete nápoj ze samého ovoce, vhodnější bude konzumovat ho v dopoledních hodinách. Pokud jste v redukci a hlídáte si, kolik jakých makroživin přijímáte, mějte na vědomí, že ovocné smoothie je sacharidovou bombou, při jejíž konzumaci spořádáte tolik ovoce, kolik byste na talíři snědli jen těžko. Aby mohlo smoothie nahradit plnohodnotné jídlo, například snídani, mělo by obsahovat ideální poměr tuků, bílkovin i sacharidů.

Smoothie ze zeleného čaje zkrátka dokáže zahnat hlad i žízeň, dodat tělu tolik potřebné živiny, a navíc vás příprava smoothie dost možná bude bavit. Už víte, jaké ingredience budou patřit do vašeho smoothie ze zeleného čaje? Věřte, že ať už zvolíte jakékoliv, výsledek vás nezklame. Každý den navíc můžete příchutě pilovat, až přijdete na tu, která vám vyhovuje absolutně nejvíc. Není tak na škodu složení smoothie střídat a vyzkoušet jich co nejvíc. Poděkuje vám za to váš organismus i vaše chuťové buňky.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář