cajovy blog logo full

Čaj a cukrovka – vše, co potřebujete vědět

Modifikace: 2022/05/09
Čaj je v Česku velmi oblíbený nápoj – statistiky ukazují, že ho pijeme ještě více než Číňané! Podle statistik každý Čech vypije ročně nálev asi kilogramu čajových lístků. Nejčastěji volíme černý čaj, ale rostoucí podíl na trhu mají čaje ovocné, bylinkové a zelené. Čaj existuje v mnoha variantách, ale jak ovlivňuje naše zdraví? A mohou ho lidé trpící cukrovkou pít bez nežádoucích účinků?

Může diabetik pít čaj?

Na trhu je mnoho druhů čajů, včetně různých bylinkových, připravovaných mimo jiné z heřmánku, máty nebo hlohu s různými přísadami. Černý, červený, bílý, zelený nebo oolong čaj se vyrábí z listů stejné rostliny, ale sklízejí se v různé době a podléhají různým procesům, takže jejich chuť a vlastnosti nejsou totožné. Lidé s cukrovkou musí věnovat zvláštní pozornost tomu, kolik cukru je v jejich každodenní stravě.

Diabetici by si měli vybírat nápoje, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Nejlepší volbou jsou neslazené nápoje přirozeně bez cukru – včetně různých čajů, které jsou mnohem lepší volbou než slazené limonády nebo hotové ledové čaje. Některé bylinkové čaje navíc obsahují složky, které mají pozitivní vliv na fungování organismu, metabolické procesy a regulaci hladiny cukru v krvi. Čím více toho vypijete, tím lépe pro vaše tělo – jen dobře zavodněné tělo zvládne regulaci krevního tlaku a správné fungování všech systémů. Čaj a cukrovka jdou tedy dohromady.

Čaj a cukrovka – zvyšuje čaj inzulín?

Čaj je přírodní lék, který pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi, jak ukazuje stále větší počet vědeckých studií. V této oblasti je lídrem černý čaj, který je přítomen téměř v každé domácnosti. Má četné zdravotní vlastnosti, které přispívají nejen ke snižování hladiny cukru v těle, ale také snižují riziko kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Černý čaj stimuluje imunitní systém k činnosti a pomáhá vyrovnat se s vysokou hladinou cholesterolu.

Některé bylinky mají mírný účinek na snížení krevního cukru, takže je lze použít pouze při cukrovce II. Typu. Čaj pro diabetiky nenahrazuje léky používané při léčbě cukrovky! Bylinky lze používat pouze jako pomocné prostředky a jejich příjem je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Zelený čaj a cukrovka – vyplatí se pít?

A co zelený čaj a cukrovka? Zelenému čaji by měli věnovat zvláštní pozornost právě diabetici. Výsledky práce týmu vědců z Japonska a Tchaj-wanu jasně naznačují, že podporuje a zlepšuje metabolismus glukózy v těle. Kromě toho lze zelený čaj použít jako preventivní opatření ke snížení rizika rozvoje diabetu 2. typu. Zelený čaj je určitě vhodný čaj pro diabetiky. Nejen, že je to nápoj bohatý na zdraví prospěšné složky, dokáže zlepšit celkové zdraví, pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi a kontrolovat váhu, ale také umožňuje vzdát se jiných nápojů, které jsou často zdraví škodlivé a nedoporučují se diabetikům.

Některé z vás mohou zajímat také červený čaj a cukrovka. Vztah červeného čaje a cukrovky je téma, které se poměrně často objevuje i ve vědeckých studiích. Potvrzují příznivý vliv tohoto nápoje na zdraví diabetiků. Červený čaj je velmi účinný při snižování hladiny glukózy v těle.

Bezpečné čaje pro diabetiky

Mezi bylinky snižující cukr patří: cuti cuti, šalvěj, pískavice řecké seno, gurmar, kopřiva, routa, pampeliška, moruše bílá a moringa. Byliny by se měly užívat při: odchylkách hladiny glukózy v krvi, prediabetu, cukrovce.

Černý čaj je velmi oblíbený nápoj. To má doma skoro každý. Málokdo však ví, že jeho pro-zdravotní vlastnosti jsou široké. Je bohatý na antioxidanty, čímž neutralizuje volné radikály. Jeho účinek na tělo je široký. Jaký čaj snižuje hladinu cukru v krvi stejně účinně jako černý čaj? Je těžké najít jiného vůdce. Pokud ho nesladíte, je téměř bezkalorický. Neposkytne vám žádnou formu cukru. Zároveň snižuje jeho množství v krvi.

Čaj pro diabetiky – čeho se vyvarovat

Zatímco různé čaje mohou zlepšit zdraví lidí s cukrovkou, je důležité konzumovat čaj způsobem, který podporuje zdravou regulaci krevního cukru. Mnoho lidí si rádo sladí čaj cukrem nebo medem pro zvýraznění chuti. Zatímco občasné pití lehce slazeného nápoje pravděpodobně významně neovlivní hladinu cukru v krvi, výběr neslazeného čaje je nejlepší volbou pro lidi s cukrovkou. Přidaný cukr, zejména ve formě slazených nápojů, totiž způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi, což může časem vést ke špatné kontrole krevního cukru. Sladký čaj a cukrovka kvůli množství přidaného cukru může také vést k dalším nepříznivým zdravotním účinkům. Těmi jsou přibírání na váze a zvýšení krevního tlaku. Pití neslazeného čaje je nejlepší pro zdraví každého člověka, zejména těch, kteří mají změněnou kontrolu hladiny cukru v krvi.

Pokud chcete svému čaji dodat chuť bez přidání cukru, vyzkoušejte vymačkaný citron nebo špetku skořice. Při nákupu předem balených čajových výrobků si navíc dávejte pozor na přidané cukry na štítcích s údaji o složení a nutričních údajích. Další věc, kterou je třeba mít na paměti při nákupu čaje vhodného pro cukrovku, je, že některé bylinné čaje mohou rušit běžné léky používané k léčbě cukrovky.

Byliny a cukrovka – pomáhají regulovat cukr

Byliny a cukrovka jsou často probíraným tématem. Bylinky na snížení cukru nás nevyléčí například cukrovku, ale mohou pomoci účinně snížit hladinu cukru v krvi. Podporují také metabolismus sacharidů a ovlivňují další orgány. Čaj, bez ohledu na druh, je bohatý na polysacharidy, , které se v organismech používají jako stavební a rezervní materiál. Patří mezi ně škrob, celulóza a glykogen produkovaný ve svalech a játrech. Polysacharidy v čaji zbavují tělo volných kyslíkových radikálů, které mají smrtelný účinek na buňky přispívající ke vzniku rakoviny.Kromě polysacharidů obsahuje čaj také flavonoidy, které působí podobně jako antokyan. Jsou zodpovědné za regulaci hladiny cukru v krvi a vykazují fantastické protirakovinné vlastnosti. Výrazně snižují šance na kardiovaskulární onemocnění.

Například máta a cukrovka jdou skvěle dohromady. Pravidelná konzumace mátového čaje může již po čtyřech týdnech pravidelného pití snížit hladinu glukózy v krvi až o 25 % a snížit hladinu inzulinu až o 75 %, což chrání buňky slinivky břišní před nadměrnou zátěží.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 2.3]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář