cajovy blog logo full

Shogayu neboli zázvorový čaj s medem. Jak ho připravit?

Co je to Shogayu?

Shogayu je zázvorový čaj s medem, jehož popíjení je oblíbeným japonským způsobem, jak předcházet nachlazení a virózám. Právě obsah zázvoru dává čaji výraznou sílu nejen v boji proti infekcím, ale i co se prevence zdravotních neduhů týká. Oddenek rostliny zázvoru má silné pozitivní účinky na naše zdraví – i v České republice je zázvor  jedno z nejpoužívanějších koření. V Indii a Číně se těší oblibě už 3000 let, kdy byl zázvor objeven. A co znamená shogayu v překladu? Je to zázvorová horká voda. Recept na takovou kouzelnou vodu se dědí z generace na generaci už dlouhou řadu let. A není se čemu divit – nápoj je zdravý, chutný a s lidským organismem dokáže divy. Ať už se potřebujete zbavit virózy, nebo chcete tělu dopřát dostatek vitamínů preventivně, s shogayu jste na správné adrese.

concept of cooking tea with different types of tea on beige back

Historie Shogayu

Zázvorový čaj je nápojem, jež má dlouho historii zejména v asijských zemí, kde se těší oblibě jako bylina tradiční medicíny. Vyprávět dlouhé hodiny by vám o něm mohli v Korei, Číně, Japonsku, Malajsii, Indonésii i v Singapuru. V daných oblastech se i recepty na jeho přípravu trochu odlišují. Konkrétně v Indonésii se zázvorovému čaji říká teh jahe a na Jávě, jež je právě součástí Indonésie, se pije společně s palmovým cukrem a kořením wedang jahe. Na Filipínách se takový čaj připravuje z oloupaného a na tenké plátky nakrájeného syrového zázvoru, který se následně jen pár minut uvaří ve vodě. Jinde se využívá i instantní zázvorový prášek, který seženete pod názvem salabat. V Malajsii i Singapuru nejde tak zcela o čistě zázvorový čaj. Míchá se totiž se slazeným černým čajem, medem, mlékem a samozřejmě zázvorem. I vy si můžete zázvorový čaj ochutit dle svých potřeb, a vytvořit tak zdravý, vitamíny nabitý nápoj, který si zamilujete. Ať už pro jeho zajímavou chuť, nebo pro zdravotní účinky, kterých určitě není málo. Víte, co všechno zázvor dokáže?

Proč je zázvorový čaj s medem zdravý?

Zázvor je známý pro množství blahodárných látek, které v sobě ukrývá. Zázvor je totiž zdrojem vitamínu A, B1, B6, E a C. Bohatý je ale i na draslík, fosfor, sodík, vápník a železo. Využíván je jak preventivně, tak v případě různých zdravotních neduhů, které již nastaly. Nejvýraznějším účinkem na naše zdraví je to, že pozitivně ovlivňuje imunitní systém a přechází nachlazení nebo chřipce. Známý je i pro své protirakovinové účinky. Zázvor je dokonce přírodním afrodisiakem a prevencí proti vzniku civilizačních chorob. Popíjením čaje ze zázvoru můžete docílit snížení škodlivého cholesterolu v krvi. Zázvor také podporuje funkci ledvin, přináší úlevu od menstruačních bolestí nebo snižuje srážlivost krve. Jeho účinky mohou předejít Alzheimerově chorobě. Zázvor také zlepšuje paměť a působí proti stárnutí buněk, čímž podporuje dlouhověkost. Zázvor ale není vhodný dětem do tří let. Nedoporučuje se ani během těhotenství nebo kojení. Pokud berete jakékoliv léky, poraďte se o vhodnosti užívání zázvoru nebo čaje z něj se svým lékařem. 

glass of tea with budding roses placed on blue background

Jak připravit Shogayu – recept

Receptů na zázvorový čaj s medem existuje velká spousta – jak již bylo zmíněno, připravuje se po celém území Asie, kde si ho každá oblast upravuje k obrazu svému. Shogayu ve své tradiční podobě ale připravíte celkem snadno a rychle. I to vám zjednoduší ho přidat do své každodenní rutiny. Co k přípravě tradičního zázvorového čaje budete potřebovat? Horkou vodu, med a zázvor. Pokud chcete čaj vychytat k úplné dokonalosti, chodit se vám bude i nějaký citrus či trocha bramborového škrobu. Právě škrob totiž čaj zahustí a pomůže vám udržet čaj déle teplý. Citronová šťáva dodá čaji na vitamínech a příjemné ovlivní jeho chuť. Podobně tak med, který výsledný nápoj zjemní a neutralizuje pikantnost zázvoru. Pokud vám sladký čaj není příjemný, jakákoliv sladidla samozřejmě můžete vynechat, ale i samotný med je plný tělu prospěšných látek a jeho chuť způsobí třeba to, že bude čaj příjemnější pro děti. A jak tento zdraví čaj připravit? Zázvor nastrouhejte – ideálně na keramickém struhadle. Do hrnce dejte vodu, med a zázvor. Přiveďte k varu a přidejte citron. Následně snižte teplotu. Pomocí studené vody a škroby vytvořte kašičku, kterou následně pomalu přimícháte do nápoje. Výsledek je výborný a zdravý čaj, který sice svými kořeny sahá do Asie, ale užívat si jej můžete plnohodnotně kdekoliv na světě. Možná vás v receptu překvapil škrob – ten má ale v čaji tři zásadní úkoly. Udrží kousky zázvory na hladině, takže je můžete zkonzumovat společně s čajem, udrží nápoj déle teplý a díky hustotě, kterou čaji vytvoří, zklidní váš bolavý krk. Zkusit můžete obě varianty a uvidíte sami, která vám zachutná nejlépe.

Podávání zázvorového čaje s medem

Zázvorový čaj, pokud jej nesmícháte s černým čajem jako je zvykem v různých kulturách, nemá žádný kofein. Je proto možné ho podávat v jakoukoliv denní dobu, což se hodí zejména lidem, kteří jsou na kofein přecitlivělí. Při nachlazení u dětí starších 3 let je podobně žádoucí, že účinný a léčivý nápoj neobsahuje žádnou povzbuzující složku. I když je možné ho popíjet kdykoliv, a to především preventivně, mnozí z nás po takovém vitamíny nabitém nápoji sahá zejména v moment, kdy nás již nachlazení, chřipka nebo jiná infekce trápí. I tady zázvor s medem pomůže. A jaký úkol má med v nápoji? Kromě skvělého složení, kterým se med může chlubit, je to i fakt, že med příjemně utlumí štiplavou chuť zázvoru a čaj tak akorát dochutí a zjemní.  Zázvorový čaj je možné připravit ve větším množství a uchovat přes noc v ledničce. Pokud se stane, že příliš zhoustne, při ohřívání k němu přidejte trochu čisté vody, která čaj zase rozředí. To, zda budete podávat čaj společně s citrónem nebo citronovou šťávou, je jen a jen na vás a vaší chuti. Pokud zrovna nepociťujete potřebu zvýšení příjmu vitamínů a citrusy nejsou vaším oblíbeným ovocem, klidně jej vynechte.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]
janina
janina

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.