cajovy blog logo full

Benifuki – černý čaj z Japonska. Co o něm víme a jakou má chuť?

Modifikace: 2022/05/31

Černý čaj z Japonska a jeho historie

I když v Japonsku tvoří většinu produkce zelené čaje a na černý čaj připadá jen 1 %, neznamená to, že by snad Japonsko černý čaj vůbec nezajímal. Po roce 2010 se totiž v Japonsku přesně čtyři farmáři setkali s mistrem černého čaje původem z Tchajwanu. Poté, co prošli jeho školou, se snaží vyrábět ten nejlepší černý čaj s názvem benifuki. V tom, který z nich má čaj chutnější a kvalitnější, se střídají – obsazují totiž jeden po druhém přední příčky čajových soutěží. Černý čaj benifuki vzniká z kultivaru, jež vznikl křížením tchajwanského čajovníku a assámského kultivaru. Jde tak o speciální fermentovaný čaj, který chutná skvěle horký i ledový. Pod názvem benifuki najdeme i čaj zelený – čistý přírodní čaj byl vyvinut v 90. letech a je právem jedním z nejpůsobivějších čajů z Japonska. Stejně jako černý čaj benifuki je i ten zelený oblíben zejména u alergiků.

Co je benifuki?

Že jste doteď neslyšeli o benifuki čaji? Jedná se o černý (i zelený) čaj, jež vyvinuli japonští vědci v Institutu pro vývoj zdravých potravin. Jeho přednostmi jsou blahodárné účinky na lidský organismus. V první řadě je benifuki čaj antihistaminikem, jež pomáhá s alergiemi. Pro mnohé lidi je tak tento čaj záchranou například časně zjara, kdy jsou projevy alergie více než nápadné a nejednomu z nás komplikují běžný život. Čaj benifuki je chutným způsobem, jak podpořit své zdraví a dodržovat zároveň pravidelný pitný režim. Kultivar benifuki, z jehož sklizně právě čaj vzniká, má ássamský původ a oceněn je společností zejména pro jeho zdravotní benefity. V Japonsku je benifuki čaj považován za léčivý prostředek, který dokáže ulevit od alergií i ekzému.

Benifuki a jeho vlastnosti

Seznam vlastností benifuki čaje překypuje výhodami. Nejvýraznějším benefitem benifuki čaje je ale jeho umění bojovat s alergiemi. Pokud vás tak trápí senná rýma nebo sezónní alergie, sáhněte právě po benifuki čaji. Tím ale benefity černého čaje benifuki nekončí. Někdy na něj totiž můžete narazit i pod názvem metabolický nebo jaterní čaj. Obsahuje totiž živiny, které jsou skvělé právě pro léčení metabolických onemocnění a příznivý účinek mají i na zdraví jater, žlučníku, sleziny nebo slinivky. Ani tento čaj, ač se jedná o opravdu kvalitní sortu, by ale neměl být jedinou léčbou vašich jakýchkoliv zdravotních obtíží.

 

Vaření japonského čaje benifuki

Příprava černého čaje z Japonska se zásadně neliší od přípravy jiných čajů. Do konvičky o objemu asi 300 ml vložte 4–6 g lístků. Ty zalijte vodou, která může dosahovat bezmála 100 stupňů. Jedná se o vícenálevový čaj, přičemž zatímco prvnímu nálevu dopřejte celou minutu, druhému nálevu bude stačit 20 vteřin. Podobně je tomu i u všech dalších nálevů – z daného množství lístků totiž připravíte až sedm nálevů. Výraznou chuť čaje benifuki můžete dle libosti doplnit medem nebo citrónem. Jakmile jednou vyzkoušíte černý čaj z Japonska, dost možná už nebudete chtít jiný. Jeho množství je často omezené, proto se nebojte včas udělat zásoby, které vás zahřejí po celý rok.

Benifuki – stojí jeho chuť za vyzkoušení?

Pokud patříte mezi ty, jež prozatím tento japonský klenot neochutnali, možná vás bude zajímat, jakou benifuki čaj vlastně nosí chuť. Tento černý čaj z Japonska má výraznou, lehce nasládlou chuť a jeho aroma je doslova opojné. V čaji můžete cítit medové tóny a stopy pomeranče nebo skořice. Pyšnit se navíc může načervenalou barvou. Každý rok ale čaj chutná o trochu jinak – a i to ho dělá jedinečným. Teď už určitě víte, jaká je odpověď na otázku, zda jeho chuť stojí za vyzkoušení. Ano, ano a zase ano. Váhat byste určitě neměli v případě, že vám každodenní život jakkoliv zužuje alergie. Možná, že právě černý čaj z Japonska bude vaším vysvobozením a způsobem, jak se zbavit léků na alergie. Právě benifuki čaj je totiž důkazem, že na sennou rýmu nebo jiné projevy alergie můžete jít i přírodní cestou.

Japonské čaje a zajímavosti, o kterých možná nevíte

Japonsko je snad synonymem pro čaje – kdo z vás si snad představí ve spojení s touto asijskou zemí něco jiného, než právě nálev kvalitního a chuťově výrazného čaje? Jaké jsou zajímavosti japonských čajů a jeho historie?
– Věděli jste, že rituál pití čaje vznikl v Japonsku před mnoha tisíci lety? Byli to buddhističtí mnichové, kdo Japonsko naučil čaj pít.
– První zásilka čaje z Asie do Evropy ale dorazila až v roce 1606. Z Holandska se pak pití čaje rozšířilo mezi ostatní evropské státy – a i na tomto kontinentu zůstalo oblíbeným.
– Čajové obřady, které se v Japonsku pořádají, mohou trvat až pět hodin.
– V Japonsku se výrobou čaje živí asi 600 000 rodin. Vyprodukují zhruba 100 000 tun čaje ročně, přičemž valná většina je určena právě pro Japonce. Pro vývoz je určeno jen 1 % z celkového počtu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Janina
Janina

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.