cajovy blog logo full

Eukalyptový čaj – použití a vlastnosti

Listy eukalyptu pro relaxaci, zmírnění stresu a dalších neduhů. Podívejte se, jak využít jeho cenné vlastnosti! Eukalyptus není jen domovem medvídků koala, ale především strom, jehož listy mají vynikající zdravotní vlastnosti.

List eukalyptu – jaké jsou jeho vlastnosti a využití?

Eukalyptus (Eucalyptus L’Hér.) Je celá skupina stromů a keřů, které patří do čeledi myrtovitých. Vyskytují se v Austrálii, kde vytvářejí stále zelené lesy. Rostou také v tropických oblastech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Stojí však za to vědět, že jsou také ceněnými léčivými rostlinami. Je to stálezelený strom, který za příznivých podmínek může dorůst až 100 m výšky.

Eukalyptus je také domovem roztomilých medvídků koala, kteří na něm tráví většinu svého života. Eukalyptus je nejčastěji spojován právě s medvídky koalou nebo lahodnými bonbóny. Nejcennější surovinou eukalyptu jsou jeho listy. Eukalyptový list se používá jak v sušené formě, tak i jako surovina pro výrobu známého a ceněného eukalyptového oleje.

List eukalyptu má velmi cenné zdravotní přínosy, které mohou být zdraví prospěšné. Jde o surovinu bohatou na přírodní třísloviny a silice, jejichž přítomnost ve stravě má ​​velký vliv na lidský organismus. Listy eukalyptu díky vysokému obsahu éterických olejů působí uklidňujícím dojmem. Skvěle se proto hodí jako doplněk každodenní stravy lidí náchylných ke stresu.

List eukalyptu také díky svým uklidňujícím vlastnostem zajistí pohodu, usnadní usínání po dlouhém a únavném dni a zlepší naši náladu. List eukalyptu také vykazuje antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Je proto ideální pro léčbu infekcí, nachlazení, bolestí v krku a kašle, kdy ho lze užívat jako eukalyptový čaj. Je také účinným přírodním prostředkem, který pomáhá při léčbě vracejících se velmi obtížných oparů. Také stojí za to vědět, že v minulosti se eukalyptový list používal k léčbě tak nebezpečných nemocí, jako je tyfus, malárie a cholera. Australští domorodci také používali listy eukalyptu k boji proti horečce a hojení ran a kožních zánětů.

Další použití eukalyptu při:

 • zklidnění infekcí a nachlazení, bronchitidy, antibakteriální a protiplísňové,
 • expektorans – stimuluje sekreci hlenu a odstraňuje ho z dýchacích cest, čistí nosní cesty při rýmě a kataru horních cest dýchacích,
 • analgetikum – pomáhá při bolestech hlavy, šlach, svalů,
 • revmatických bolestech,
 • antipyretikum a diaforetikum,
 • zklidnění kožních zánětů, jako je akné, psoriáza, pooperační rány,
 • osvěžující dech – používá se v dentálních a potravinářských přípravcích.

Eukalyptus – je jedlý?

Zatímco listy eukalyptu nelze jíst čerstvé, ze sušených listů lze připravit eukalyptový čaj. Buďte opatrní, protože čaj nesmí být zaměňován s eukalyptovým olejem, který může být při požití toxický. Nelze jej tedy přidávat do pokrmů.

Proč se vyplatí pít eukalyptový čaj?

List eukalyptu se pro své vlastnosti využívá ve farmaceutickém průmyslu k výrobě různých druhů mastí s expektoračním účinkem a zlepšujícím průchodnost našich dýchacích cest. Skvěle se hodí k léčbě nachlazení, za což vděčí vysokému obsahu přírodních silic. Čaj z eukalyptu používá na nespavost a nadměrný stres. Pravidelná konzumace tohoto nápoje zlepšuje náladu, snižuje úzkost a účinně uvolňuje. Usrkávání eukalyptového čaje se doporučuje lidem, kteří bojují s nedostatkem spánku a chronickým stresem. Podle několika dalších vědeckých studií může být také lékem proti bolesti. To vše díky cineolu a limonenu – látkám zodpovědným za snížení bolesti. Pokud vám eukalyptus nevyhovuje, vyzkoušejte například hloh.

Eukalyptový čaj – recept

Eukalyptový čaj je velmi snadný na přípravu. K jeho výrobě budete potřebovat sušené listy této rostliny. Snadno je najdete téměř v každém bylinkářství a v těch, které nabízejí zdravé potraviny. Léčivý čaj z eukalyptu si můžeme připravit od základu i doma.

Přinášíme vám recept na eukalyptový čaj: Chcete-li si sami připravit eukalyptový čaj, odřízněte listy rostliny a zavěste je v kuchyni na slunné místo. Poté stačí převařit 1 litr vody a přidat sklenici sušeného ovoce. Po chvíli stáhněte odvar z plynu a nechte vychladnout. Připravíte tak zdravý aromatický nápoj pro celou rodinu.

Kontraindikace konzumace eukalyptového čaje

Přestavili jsme vám vlastnosti eukalyptového čaje, ale je třeba znát i jeho kontraindikace. Ty vyžadují při konzumaci eukalyptu náležitou pozornost:

 • mohou se objevit potíže se žaludkem
 • mohou nastat potíže se žlučníkem a játry
 • neužívejte eukalyptus v těhotenství či době laktace
 • vyhněte se jeho interakci se sedativy, antidepresivy a antiepileptiky, kdy může dojít ke snížení či změně účinku léků
 • může způsobit průjmy, zvracení či migrény
 • eukalyptový čaj nepřipravujte v hliníkových nádobách
 • v případě obtíží se poraďte s lékařem

Další využití listů eukalyptu

Také použití eukalyptu může zlepšit stav hydratace pokožky zvýšením obsahu ceramidů. Ceramidy jsou typem mastné kyseliny v kůži, která je zodpovědná za udržování její ochranné bariéry a udržování vlhkosti. Ti, kteří bojují se suchou kůží, lupy nebo kožními onemocněními, jako je lupénka a lupénka, mívají nižší hladiny ceramidů. Bylo zjištěno, že aplikace extraktu z listů eukalyptu zvyšuje schopnost pokožky produkovat ceramidy, zadržovat vodu a chránit kožní bariéru. Eukalyptus obsahuje sloučeninu zvanou macrocarpal A, která zřejmě stimuluje produkci ceramidů.

Ulevuje od bolesti

Inhalace eukalyptového oleje může snížit bolest. Eukalyptus obsahuje mnoho protizánětlivých sloučenin, jako je cineol a limonen, které mohou mít také analgetický účinek. O eukalyptu se všeobecně věří, že snižuje příznaky stresu.

Zlepšuje stav zubů

Extrakt z listů eukalyptu, známý jako eukalyptol, může zlepšit zdraví zubů. Listy eukalyptu obsahují velké množství etanolu a makrokarpálního C, což je polyfenol. Tyto sloučeniny pomáhají snižovat hladiny bakterií, které mohou způsobit ztrátu dásní a onemocnění.

Listy eukalyptu by se měly používat tak často, jak je potřeba. Každý den se skvěle hodí jako relaxační a aromatický čaj k pití před spaním a v případě nemoci nás tinktura nebo nálev z listů eukalyptu rychle postaví na nohy a zajistí lepší pohodu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
janina
janina

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.