cajovy blog logo full

Obklady z čaje pro oči – zdravotní vlastnosti

Modifikace: 2022/05/11

Čaj – léčivé vlastnosti

Čaj je nápoj, který je velmi ceněný z hlediska své chuti. Obvykle má při správném vaření povzbuzující vlastnosti a také podporuje mnoho funkcí našeho těla. Čaj je rostlina, která se vyskytuje v mnoha odrůdách, z nichž každá má své vlastní jedinečné vlastnosti. Bez ohledu na to má čaj širokou škálu léčivých vlastností, o kterých byste měli vědět. Jak tedy tento nápoj ovlivňuje naše tělo? Můžete použít nejen čajové obklady na oči. Čaj má blahodárný vliv na:

 • Srdce – Díky polyfenolům, a především katechinům, čaj předchází ateroskleróze a infarktu. Tyto sloučeniny také snižují cholesterol, který má klíčovou roli v kapacitě krevních cév. Nejhojnější katechiny se nacházejí v zeleném a bílém čaji. Čaj pozitivně stimuluje oběhový systém a zlepšuje činnost cév.
 • Imunitu – Díky antioxidantům je čaj antibakteriální, antivirový a protiplísňový. Tyto sloučeniny zastavují růst mikrobů a také zabraňují vylučování toxinů a enzymů způsobujících onemocnění.
 • Plíce – Čaj posiluje plíce, a vlastně dýchací ústrojí vůbec, proto se zejména u kuřáků doporučuje pít čajový nálev. To vše kvůli polyfenolům, které chrání DNA před škodlivými toxiny obsaženými v cigaretách.
 • Zuby – Lidé, kteří pravidelně pijí čaj (samozřejmě bez cukru), mohou jistě počítat s krásným bílým úsměvem. Nálev je bohatý na vápník a fluor, které nepochybně působí na dlouhotrvající, silné a zdravé zuby. Díky konzumaci čaje se výrazně omezuje vznik kazu, a to především díky katechinům, které zabraňují bakteriím „ulpívat“ na zubní ploténce.
 • Hubnutí – Zvláštní pozornost si zaslouží čaj Pu-Erh, který si na trhu doplňků na hubnutí získává stále větší oblibu. Mnohé studie potvrzují jeho obrovský vliv na hubnutí, a to především díky snížení hladu a chuti k jídlu a také díky bohatství polyfenolů, které regulují tvorbu tukové tkáně v těle.

Na co pomáhá čajový obklad?

Obklady z černého čaje jsou mimořádně oblíbenou metodou pro unavené oči. Zejména dámy se často rozhodnou pro toto ošetření, když bojují s kruhy pod očima. Ukazuje se však, že oční obklad z čajových sáčků má mnohem širší spektrum účinku. Za prvé:

 • relaxační účinek na unavené oči
 • hydratační účinek – napomáhá regeneraci pokožky pod očima regenerační působení – navrací pokožce pod očima její dřívější pružnost a vyrovnává její barvu
 • Čajové obklady na červené oči navíc rychle zmírní pálení a svědění a obnoví přirozenou bílou barvu očních bulv.
 • Sluší se dodat, že obklady ze zeleného čaje se ukázaly jako užitečné při léčbě zánětu spojivek a obnoví jasný zrak.

Proč používat čajové obklady na oči?

Obklady z čaje na oči se rozhodně vyplatí používat z prostého důvodu. Čajové obklady na oči se nejčastěji používají na nafouklá víčka a kruhy, protože je přirozenou cestou dokonale redukují a navracejí obličeji zdravý a odpočatý vzhled. K tomuto účelu je nejlepší použít černý nebo zelený čaj, protože tyto druhy obsahují třísloviny a kofein. Tato látka zlepšuje krevní oběh, díky čemuž pomáhá vyživovat tkáň a zároveň snižuje otoky. Tanin má zase stahující a stahující vlastnosti pro pokožku a zároveň má antibakteriální vlastnosti. Proto mohou čajové obklady také zmírnit zarudnutí a zklidnit zánět. Lze je použít i profylakticky díky vysokému obsahu antioxidantů v tomto nálevu, které umožňují pleti zůstat déle mladistvou, což je důležité zejména v případě extrémně tenké a citlivé tkáně kolem očí, kde dochází ke ztrátě pevnosti a vráskám obvykle nastává jako první. V případě slabého zánětu očních spojivek u dětí jsou vhodné i čajové obklady na oči pro děti.

Obklady z čaje na oči je možné použít také na záněty spojivek u dospělých a jako čajové obklady na červené oči. Při zánětech spojivek a jiných očních onemocněních se nejčastěji používá černý čaj získaný složitým procesem sestávajícím ze 4 fází: vadnutí, kroucení, fermentace a sušení.

Nejlepší bylinky k použití jako obklady očí

Nejen černý čaj se hodí na čajové obklady na oči. Můžete se rozhodnout pro přípravu tohoto typu obkladu také s přidáním různých bylin, které mají podobné vlastnosti. Které bylinky tedy budou fungovat jako obklady na oči?

 • květ ibišku – působí relaxačně na oči a účinně regeneruje zrakový orgán;
 • měsíček – velmi oblíbená forma boje proti konjunktivitidě a efektu „červených očí“;
 • chrpa – tato bylina zase urychluje regenerační procesy očí a také jim pomáhá relaxovat a obnovit správnou kvalitu zraku;
 • rakytník řešetlákový – tato bylina se často používá v prevenci zrakového postižení.
 • heřmánkový čaj – tato rostlina je přírodním protizánětlivým a zklidňujícím prostředkem, takže její nálev je ideální pro podrážděnou pokožku očních víček a unavené oči. Bisabolol je zodpovědný za tyto vlastnosti rostliny a velmi dobře bojuje proti podráždění. Kromě toho má nálev adstringentní účinek, který umožňuje účinně snížit otoky očních víček. Obsah vitaminu C zase poskytuje antioxidační vlastnosti.

Příprava obkladu z čaje

Čajový obklad na oči je extrémně jednoduchý na přípravu a můžete si ho snadno vyrobit i doma. K tomuto účelu můžete použít čajové sáčky, stejně jako použít bavlněné kuličky namočené v nápoji. V obou případech však pamatujte, že nápoj nebo čajové sáčky nejsou horké. To se nepříznivě projeví nejen na zraku, ale i na kůži pod očima. Čaj používaný na obklady by měl mít pokojovou teplotu. Jeden po druhém, čajové sáčky nebo tampony jím namočené, stačí jen přiložit na oči a počkat cca 15-20 minut. Pro optimální výsledky se vyplatí tuto terapii čajovými obklady opakovat i každý den.

Obklady z čaje pro oči – kontraindikace

Čaj je zcela přirozeným lékem na mnoho neduhů, a proto pro použití obkladů z něj neexistují prakticky žádné kontraindikace. Obklady z čaje na oči nesmí být horké, protože pokožka kolem očí je extrémně citlivá a jemná. Čajové zábaly na oči doporučujeme všem, kteří chtějí o svůj zrak pečovat přírodní cestou a zároveň se zbavit nevzhledných tmavých kruhů pod očima.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.3]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář