cajovy blog logo full

A co takhle čaj s chrpou?

„Tvé oči jsou modré jako chrpy“, zpíval František Krištof-Veselý ve slavném předválečném filmu Uličnice. Nedovedu si bez ní představit letní procházky. Její nádherně modré hlavy na nás neodmyslitelně až do pozdního podzimu vykukují od okraje cest, z lučních trav. Byla k nám zavlečena v době kamenné z jihu Evropy společně s obilím a má mnoho úžasných vlastnosti.

Použití v léčitelství

V léčitelství se používá výhradně květ. Sbírají se buď celé květní úbory, nebo jen modré paprsky bez kalichu. Sběr má probíhat za slunečného počasí, droga se suší v tenkých vrstvách, zásadně ve stínu. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 35 stupňů Celsia.

Léčivé účinky chrpy

– detoxikační vlastnosti
– působí močopudně a žlučopudně
– ulevuje při onemocnění ledvin
– podporuje zažívání a pomáhá při nechutenství
– pomáhá při očních potížích
– má mírné dezinfekční účinky
– podporuje růst vlasů
– tlumí otoky

Chrpa polní je zdrojem výrazně modrého barviva, které se dnes ve farmacii užívá především k obarvování léků a v potravinářství k zvýraznění barvy čajů.

Obsahuje flavonoidy jinak nazývané také bioflavonoidy, čili vitamín P. Jsou to látky náležející mezi rostlinné sekundární metabolity známé pro své antioxidační působení. Celkem k flavonoidům patří asi 60 látek, které mají obvykle kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy.

Dále chrpový květ obsahuje saponiny, které přijímané z potravinových zdrojů mohou podle některých výzkumů pomoci snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko rakoviny. Dovedou se poprat i s kvasinkovými infekcemi. Nejdeme v ní i třísloviny a některé minerální látky, hlavně mangan.
Chrpový čaj podporuje imunitní systém. Droga se přidává i do bylinkových směsi na podporu zažívání.

 

Vnitřní užití – samozřejmě čaj!

Chrpa modrá se v léčitelství podává jako čaj. Dávkování je lžička sušeného květu na šálek vroucí vody, ponechá se luhovat asi 10 minut, doporučují se dva šálky denně. Tento nálev má nasládlou, mírně stahující chuť.
Chrpu lze pro zpestření přidat téměř do jakékoliv bylinné směsi. Nezřídka bývá součástí čajových směsí pro podporu trávení. Výrobci ji také začali přidávat do černých nebo zelených čajů. Sypaných i balených. Například série čajů Loyd jej nabízí v trojrozměrných sáčcích kombinaci s aromatizovaným čajem Earl Grey.

Vnější použití v mnoha podobách

Droga má účinky močopudné a žlučopudné, v současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách. Také v lidovém léčitelství se užívá zejména ve formě očních kapek a oční vody. Nachází uplatnění i v kosmetice ve formě krémů a tonizujících nebo odličujících prostředků. Ve formě vlasové vody nebo masky má podporovat růst vlasů.

Droga má účinky močopudné a žlučopudné, v současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých očních chorobách.

Zdá se vám, že máte unavené oči? Vezměte jednu polévkovou lžíce drogy, přelijte šálkem vařící vody, ponechte 10 minut luhovat a v takto připraveném nálevu po vychladnutí a scezení přes jemný filtrační papír oči proplachujte. Používáme i jako zklidňující oční vodu, k výplachům podrážděných očí, při zánětech apod.

Na slzící oči lze použít stejný nálev, ale s přídavkem několika květů heřmánku, tento nálev se aplikuje ve formě obkladu.

Kam s použitým sáčkem? Na oči!

Pokud máte vyluhované čajové sáčky černého čaje s přídavkem chrpy, lehněte si na pár minut na záda a položte si vychlazené sáčky na víčka. Dělávaly to tak naše babičky a funguje to! Zmizí otok, podráždění, tmavé kruhy po očima. Obklad může ulevit i při zánětu očí.

Chrpa je hlavně jednoletka

Chrpa polní, nazývaná také chrpa modrá, je jednoletou, zřídka i dvouletou bylinou dorůstající do 90 cm.  Pro její krásu ji začali došlechťovat zahradníci a najdeme ji v mnoha barevných varietách a plnokvětých odrůdách i v okrasných zahradách. Má přímou, větvenou lodyhu, kterou pokrývají měkké chloupky a střídavé, čárkovitě kopinaté lístky šedozelené barvy. Kořen rostliny je jednoduchý nebo větvený, s četnými postranními výběžky.
Chrpa kvete od konce června do září. Typické pronikavě modré květní úbory mají v průměru až 3 cm. Vyrůstají na konci větviček lodyhy. Květní úbor tvoří trubkovité oboupohlavní květy v modrofialové barvě, které obklopují větší samičí květy v modré, vzácně i růžové nebo bílé barvě. Plody představují podlouhlé, stříbřité, hedvábitě plstnaté nažky.

Vlastně je to přivandrovalec

Přestože ji považujeme za naší domáckou rostlinu, chrpa pochází z jižní Evropy a jihozápadní Asie. K nám se dostala již v době kamenné s obilím. Zatímco dříve představovala pro zemědělce obtížný plevel, v souvislosti s užíváním herbicidů došlo k jejímu významnému omezení.

Pro svou krásu byla využívána i v umění. Najdeme ji na mnoha dobových pohlednicích, na sklenicích od českých sklářů nebo na nádobí z československých porcelánek.

Chrpa roste převážně v nížinách a pahorkatinách. Na polích v obilovinách, ale zkrášluje louky a pastviny, také okolí polních cest, okraje silnic, příkopy. Svědčí ji kypré, výživné, vlhké až vysychavé půdy, s mírně kyselým pH.
Chrpa je nejenom léčivkou, ale představuje také medonosnou rostlinu. Pěstuje se i na zahradách. Uplatňuje se jako dekorace v suchých vazbách.

Lidové názvy:

Jesenec, modráček, modrák, světlák, charba, modrák, sinokvět.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3.5]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.