cajovy blog logo full

Nápoj bohů – také jako osvěžující letní nápoj

Modifikace: 2019/07/10

Pokusme se v těchto tropických dnech inspirovat u jihoamerických Indiánů. Horké únavné dny nám pomůže překonat posvátná, celoročně zelená Cesmína paraguajská. Obdobně jako lidé u nás denně popíjejí čaj a kávu, obyvatelé jižní Ameriky di denně dopřávají tento nápoj, který je koktejlem prospěšných vitamínů, minerálů, antioxidantů a stopových prvků a také pomáhá lépe zvládat vysoké teploty vzduchu.

Yerba Maté čaj – povzbuzující nápoj

Yerba Maté je v celostní medicíně ceněný nápoj zejména pro silné povzbuzující, posilující a stimulační účinky. Dokáže dokonce zahnat nepříjemný hlad.

O zdraví prospěšném nálevu se říká, že má stejnou sílu jako černá káva, zdraví prospívá jako zelený čaj a náladu zlepšuje jako čokoláda.

Yerba Maté obsahuje velké množství kofeinu a další dvě povzbuzující látky theobromin a theofylin, které v kombinaci s ostatním látkami působí mnohem lépe, než konzumace kávy nebo čaje. Společně působí povzbudivě a stimulačně, oddalují nástup únavy, podporují trávení a napomáhají odbourávat tukové zásoby v organizmu. Co je důležité – potlačuje hlad a chuť k jídlu. Působí proti zadržování přebytečného množství tekutin v těle. Posiluje imunitní a nervový systém.

Uvádí se, že Yerba maté podporuje čistění krve, zrychluje myšlenkové pochody, zlepšuje paměť‘, dodává energii, snižuje dopady alergických reakcí, působí močopudně, podporuje činnost trávící soustavy, zvyšuje odolnost organismu při extrémních podmínkách. Navíc je maté i skvělý antioxidant, tj. působí proti škodlivým účinkům volných radikálů.

Tradičně v dlabané tykvi

Kromě kofeinu – koktej vitamínů

Kromě kofeinu Yerba Maté má v sobě spousty cenných látek. Vlastně obsahuje téměř všechny prospěšné látky nutné k životů. Z vitamínů to jsou A, B1, B2, B3, B5 a C, z minerálů vápník, hořčík, selen, železo, křemík, fosfor, draslík a další. Vedle známých vitamínů a minerálů, obsahuje také zhruba 20 druhů aminokyselin, antioxidanty a stopové prvky.

Poslední výzkumy kolem Yerba Maté přinesly několik zajímavých poznatků. Yerba pozitivně působí při arterioskleróze a dokáže tak napomáhat snižování cholesterolu v krvi.

Pravidelné popíjení nálevu z této rostliny potom působí na celý lidský organismus omlazujícím efektem.

 

Klasická příprava v konvici

Tento způsob je rozšířen zejména v evropských zemích a v USA. Asi 2-3 lžíce sušiny vložíme do konvice a zalijete 250–300 ml převařené vody, kterou necháme vychladnout na cca 80 °C, luhujeme cca 5 min. Scedíme. Lze dochutit cukrem nebo medem.

 

Tradičně v dlabané tykvi

K tomu potřebujeme dlabanou tykev kalabasu nebo jinou nádobu a bombillu (brčko se sítkem, většinou kovové). Nádobu naplníme asi do dvou třetin maté. Kalabasu otočíme do vodorovné polohy a zatřepeme, aby se jemné části maté dostaly dospodu. Nádobu držíme tak, tak aby maté zůstalo pod úhlem kolem 45°. Zalijte převařenou vodou (kolem 50 °C) a necháme ji vsáknout do maté. Dolijeme vodu o teplotě 70–80 °C a srkáme přes bombillu. Po vypití až na dno můžeme připravit tzv. „druhák“ a dokonce i více nálevu z jedné dávky.

Maté Russo – s džusem

 

Bez převaření vody

Pojďte experimentovat a připravte si Tereré, což je název pro nápoj z maté zalévaného studenou vodou. Tento nápoj pochází z Paraguaye, skvěle hasí žízeň a je také koktejlem prospěšných látek: antioxidantů, vitamínů, dokonce vlákniny. Má velmi vysoký obsah kofeinu, ale není návykový. Je výborným pomocníkem v boji s únavou a stimuluje intelekt. Yerba maté navíc zrychluje metabolismus, podporuje spalování tuku a brání jeho ukládání, snižuje chuť k jídlu a potřebu se přejídat.

Pro přípravu studeného Tereré se nejlépe hodí ochucené verze sušiny, především s příchutí citrusových plodů, máty nebo směsi bylinek. Velice dobře poslouží výrobek balený do nálevových sáčků ve tvaru pyramid, které najdeme v balení kvalitnějších čajů. Ušetříte si tak práci a nemusíte mít speciální nádobu a slámku, přes kterou se tradiční jihoamerický nápoj srká.

 

Zalití studenou vodou

Klasické podávání je i zajímavým rituálem. Správně se má dle podávat v nádobě z vydlabané tykve (kalabasa) a také se má usrkávat bambusovým brčkem či kovovou slámkou (bombilla). U nás se spíše prosazují porcované čaje.

Sáček Yerba Maté (nebo lépe dva) vložíme do velké sklenice a zalijeme studenou vodou. Počkáme alespoň deset minut (ve studené vodě se chuť čaje rozvíjí pomaleji). Pak přidáme několik kostek ledu, plátek citrónu, ovocnou šťávu nebo trochu sirupu dle chuti. Je to rychlé, jednoduché, zdravé a osvěžující.

 

Příjemně ochucené maté

Maté se prodává v několika variantách. Čistá forma tohoto odvaru chutná natrpkle, zemitě, jinak docela nevýrazně, a ne každý mu přijde na chuť hned po prvním ochutnání.

V obchodech si dnes můžeme vybrat z mnoha ochucených druhů. Určitě stojí za to vyzkoušet chuť a účinky tohoto zázračného elixíru a občas nebo trvale jím nahradit kávu a klasický černý čaj. Pro krásu a pro zdraví.

Například značka Loyd nabízí zajímavé varianty nápoje, které chutnají skvěle teplé i studené. S mandarinkou, mátou a citronovou trávou, granátovým jablkem a aloe vera nebo s příchutí fíků a grapefruitu.

 

Maté Russo – s džusem

Variací Terrere je Maté Russo, neboli Terreré Russo. V tomto případě lze vodu zcela nebo z velké části nahradit džusem z citrusových plodů nebo broskví. Opět lze doplnit ledem a případně snítkou máty či meduňky.

 

Indiánská legenda:

Strom dorůstá až do výšky 20 metrů a listy měří až 15 cm. a podobá se pomerančovníku. Vyskytuje se na území Argentiny, Brazílie, Paraguaye, Peru a Chile. Jeho žluté až světle zelené lístky se sbírají a z jemně drcených usušených lístků se vyrábí posilující nápoj Yerba Maté plný cenných látek známých pro své pozitivní účinky na lidské zdraví i psychiku.

Objevení Yerby se připisuje indiánskému kmeni Guaraní žijícím v Amazonii. Podle jedné legendy zachránil náčelník kmene bohyně měsíce a mraků Yari a Arai při návštěvě země před útokem jaguára.

V noci, kdy spal, bohyně před jeho příbytkem na znamení vděku zasadily semínko vzácné rostliny.

 

Lidové názvy:

maté, čaj sv. Bartoloměje, indiánský čaj, jezuitský čaj, misionářský čaj, paraguayský čaj,

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář