cajovy blog logo full

Nejlepší uklidňující bylinky a čaje: co popíjet, pokud potřebujete uklidnit?

Modifikace: 2022/05/31

Čaj nejen pro nervózní lidi. Pro koho jsou bylinky na uklidnění vhodné?

Bylinky se vracejí, a čím dál více lidí využívá sílu přírody při jakýchkoliv problémech ještě předtím, než se rozhodnou sáhnout po chemii. Kromě bylinných mastiček na kožní problémy nebo fyzické bolesti jsou bylinky skvělou volbou při řešení psychických obtíží. Jaké čaje na uklidnění je tedy vhodné pít a proč? Pokud vás trápí nervozita, neklid, úzkosti nebo jiné duševní potíže, neváhejte právě nálev z bylinek vyzkoušet. Některé bylinky je vhodné využívat na denní bázi, s jinými je třeba být opatrnější. Většina bylinek je ale vhodná i pro děti nebo těhotné ženy. Sílu bylinek ale čím dál častěji využívají i milovníci domácích mazlíčků. Jaké bylinky si tedy určitě zaslouží vaši pozornost?

Nejlepší bylinky na uklidnění

Třezalka, oregano, meduňka, levandule, heřmánek nebo kozlík. O těchto bylinkách jste už dost možná nejednou slyšeli. Víte ale, co vše je v jejich možnostech? Právě tyto bylinky vám mohou pomoci překonat psychické problémy. Ať už jde o nervozitu, neklid, úzkosti nebo nespavost, jde o situace, kdy stojí za to navštívit právě bylinnou lékárnu. Třezalka tečkovaná je často přezdívaná jako přírodní antidepresivum – čaj z ní je doporučováno užívat při nadměrném stresu, depresích nebo při problémech s usínáním. Podobně je na tom i levandule, která má navíc pomáhat proti migrénám. Kozlík pomáhá při nervových poruchách a jeho fyzických projevech, jakými jsou například pocit sevřeného žaludku nebo bušení srdce. Meduňka vyniká svými uklidňujícími účinky, které oceníte třeba po náročném dni ve škole nebo v práci. Doporučována je také při potřebě navodit klidný spánek. Její výhodu je to, že je možné ji užívat i dlouhodobě.

Uklidňující čaj pro miminka a děti

U malých miminek sáhneme po uklidňujícím čaji zejména při problémech s usínáním nebo samotným spaním. Takové čaje mohou mít pozitivní vliv i na zažívání. Ohledně podávání čajů malým dětem je ale třeba se poradit s pediatrem. Pro větší děti jsou vhodné uklidňující čaje s obsahem heřmánku, máty, fenyklu, černého bezu nebo maliníku a meduňky. Takové bylinky podporují klidný spánek a celkové navození klidu, mimo jiné ale přispívají k normální funkci dýchacího systému, podporují zažívání a přispívají obranyschopnosti těla. Takový čaj seženete v nálevových sáčcích v drogerii nebo v supermarketu, připravit jej ale můžete i ze sypané směsi, kterou si můžete nasušit z vlastních zásob nebo zakoupit ve specializovaném obchodě.

Bezpečné bylinky na uklidnění pro těhotné ženy. Víte, jaké to jsou?

Užívání bylinek je většinou bezpečnou metodou, jak se zbavit různých zdravotních neduhů. V těhotenství nebo při kojení je ale více než důležité dbát na to, zda jsou bylinky pro ženu vhodné. Chybu určitě neuděláte, pokud si během těhotenství dopřejete čaje či odvary z kopřivy,  meduňky, fenyklu nebo pampelišky. Právě kopřivy mohou pomoci s pálením žáhy, které trápí poměrně velkou část nastávajících maminek. Otoky nohou zmírní pampeliška a fenykl zklidňuje střeva a podporuje tvorbu mateřského mléka. Pokud jste tak milovnicí bylinek, nemusíte se jim celé mateřství vyhýbat. Jen je třeba vědět, které bylinky mají i v tomto období zelenou, a kterých je lepší vyvarovat. Některé bylinky totiž mohou v nadměrném množství způsobit nežádoucí překrvení pánve a celé dělo, což může mít za následek až hrozící potrat. Bylinkami, které je lepší při přípravě čajů nebo jiných preparátů vynechat, jsou třeba máta, šafrán, pelyněk nebo aloe vera. Rizikovým je ale i jalovec, hloh nebo muškátový oříšek. I když je ve většině případů malé množství bylinek neškodné, je vhodné se jejich konzumaci raději vyhnout.  Pokud si tak připravujete bylinné čaje z vlastních směsí, poraďte se s lékařem, zda je veškerý obsah směsi vhodný pro váš stav. Uklidňující čaje během těhotenství ale určitě nemusí být tabu.

Uklidňující byliny pro zvířata

I zvířátka mohou být neklidná, nervózní nebo zkrátka ne zrovna ve své kůži. Některá zvířátka špatně snášejí cestování, jiná pak návštěvy veterináře. Proto je v takových případech na místě snažit se zvířátkům od nepohody ulevit. Jak ale bylinky podávat právě němým tvářím? Pejskům i kočičkám mohou ulevit bylinné kapky namíchané tak, aby harmonizovaly duši a dodaly jí klid. Pejskům je možné přimíchat některé bylinky přímo do jejich stravy. Kromě uklidnění můžete očekávat i podporu trávicího systému nebo imunity. Stravu můžete obohatit třeba o medvědí česnek, libeček nebo pampelišku či meduňku. V neposlední řadě stojí za pozornost právě ale i bylinné čaje pro psy, které se podle doporučeného dávkování přidávají do stravy. Pomoci mohou s neklidem, trávením i imunitou.

Zklidňující bylinkové čaje a jejich kontraindikace

Jak již bylo zmíněno, na vhodnosti jakýchkoliv bylin by si měly dát pozor především těhotné ženy. Obezřetní bychom měli ale být i při podávání bylinných odvarů dětem. Některé jsou totiž vhodné až od určitého věku. S bylinkami proto není dobré experimentovat a kombinovat je bez jejich jakýchkoliv znalostí. Konkrétně u zklidňujících bylinkových čajů je třeba dávat pozor i na to, zda je po jedinec po jejich konzumaci schopen řídit nebo ovládat jiné stroje. Uklidňující bylinky totiž mohou uspávat nebo vyvolávat únavu. Některé bylinky také mohou mít vliv na užívané léky, proto je vždy na místě zjistit, zda právě vaše kombinace zklidňujících prostředků neinteraguje s užívanými preparáty.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář