cajovy blog logo full

Čajová esence

Esenci připravujeme v čajníku – zalévajíc sušený čaj vodou odpovídající teploty. Na času vaření a teplotě vody závisí vlastnosti esence – zda bude stimulující, uklidňující, hořká a nebo – jako jód – dezinfekční?

Příprava esence v malém čajníku přišla z Ruska. Do dnešního dne je tam často připravován čaj v samovaru – v dolní části vře vody a nahoře se nachází, ohřívaný parou, čajník s čajovou esencí. S čajníku rozléváme silnou esenci do čajových šálků a ředíme horkou vodou.

Turci připravují svoji esenci dokonce několik desítek minut. Využívají k tomu dva džbánky umístěné jeden na druhém – v dolním vaří vodu, zalévají jí sušený čaj a poté do dolního dolévají vodu – a vaří znovu. Horní džbánek s esencí je v celou dobu zahřívaný párou z dolního. Takto připravenou čajovou esenci nalévají do sklenic a doplňují horkou vodou.

Na Dálném východě se čajová esence někdy vužívá k … dezinfekci ran. Dlouze vařeným odvarem z čajových lístků, se po ochlazení, myje rány a obvazuje. Tak silná čajová esence údajně působí účinněji než odvar z dubové kůry.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.