cajovy blog logo full

Čajová esence

Modifikace: 2018/03/06

Esenci připravujeme v čajníku – zalévajíc sušený čaj vodou odpovídající teploty. Na času vaření a teplotě vody závisí vlastnosti esence – zda bude stimulující, uklidňující, hořká a nebo – jako jód – dezinfekční?

Příprava esence v malém čajníku přišla z Ruska. Do dnešního dne je tam často připravován čaj v samovaru – v dolní části vře vody a nahoře se nachází, ohřívaný parou, čajník s čajovou esencí. S čajníku rozléváme silnou esenci do čajových šálků a ředíme horkou vodou.

Turci připravují svoji esenci dokonce několik desítek minut. Využívají k tomu dva džbánky umístěné jeden na druhém – v dolním vaří vodu, zalévají jí sušený čaj a poté do dolního dolévají vodu – a vaří znovu. Horní džbánek s esencí je v celou dobu zahřívaný párou z dolního. Takto připravenou čajovou esenci nalévají do sklenic a doplňují horkou vodou.

Na Dálném východě se čajová esence někdy vužívá k … dezinfekci ran. Dlouze vařeným odvarem z čajových lístků, se po ochlazení, myje rány a obvazuje. Tak silná čajová esence údajně působí účinněji než odvar z dubové kůry.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 2]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář