cajovy blog logo full

Nejlepší zklidňující bylinou je heřmánek. Voňavý nálev působí na nespavost, imunitu a řadu dalších obtíží

Modifikace: 2019/07/08

Špatně spíte? Uvařte si každý večer šálek čaje z heřmánku. Tento přírodní nápoj navozuje skutečně dobrý noční spánek. S heřmánkovým čajem dokonce i posílíte imunitu, což je během zimních měsíců důležité.

Užití heřmánku je mimořádně široké a všestranné. Lze říci, že téměř neexistuje oblast těla, kde by nemohl více či méně pomoci.

 

Heřmánkový čaj či heřmánek přidaný do koupele dokáží uvolnit, zbavit napětí a zmírnit stres. Látky obsažené v heřmánku působí na mozek stejným způsobem jako léky předepisované při stavech úzkosti.

Pitím heřmánkového čaje lze pomoci při nespavosti a neschopnosti se uvolnit, při stavech nervového vypětí, únavy a neklidu. Je mimořádný i v tom, že jako tišící nápoj není návykový a je bez vedlejších účinků. Je nejlépe jej popíjen před ulehnutí, stejně jako čaj z levandule, protože utlumuje a uvolňuje.

Vědce nadchl svou schopností redukovat úzkost, zlepšovat náladu a uvolňovat depresi. Terapeutický efekt heřmánku se navíc časem ještě zlepšuje bez zvýšení dávky, což je podstatný rozdíl oproti farmaceutikům lékům, na něž se vyvíjí tolerance a po čase je pro docílení původního nutné zvýšit dávku.

 

Sladké sny

V obchodech jsou k mání heřmánek sypaný ale i ve vhodně zvolených čajových výrobcích dle neduhu, který chceme mírnit. Zastoupen je i ve směsi na klidný a dobrý spánek Sladké sny, kde se v pyramidovém sáčku čaje Loyd vhodně doplňuje s meduňkou chmelem a mátou, které mají také příznivý účinek na uklidnění a kvalitní spánek bez buzení.

Heřmánek je oblíbená protikřečová bylina, která se také užívá proti artritidě, na léčbu popálenin a jako výplachy očí při zánětech. Působí protialergicky, ale může se stát, že na něj alergie vznikne. To je asi jediná známá kontraindikace. Na místě je i jistá opatrnost v těhotenství, protože heřmánek může stimulovat dělohu.

Látka obsažená v heřmánku může potlačovat růst nádorových buněk. Při výzkumu došlo například k potlačení růstu buněk nádoru prostaty. Podpůrně se také choval u tumorů kůže, štítné žlázy a žaludku.

Bylina redukuje zánět a oxidativní stres, který může spouštět různé degenerativní nemoci. Může pomoci předcházet diabetu, snižuje hladinu krevního cukru a zvyšuje uskladnění glykogenu.

Nejlepší zklidňující bylinou je heřmánek

Posílení imunity

V zimních měsících je důležité posilovat imunitu. Heřmánek je vynikající bylina pro udržení normální činnosti imunitního systému, má antioxidační účinky. Heřmánek dovede poopřít produkci bílých krvinek, a tím posílit imunitní systém. Bílé krvinky jsou zodpovědné za ničení virů a bakterií v těle. Při urputné rýmě může efektivně pomoci napařování nad heřmánkovým nálevem, kdy jej nalijeme do větší misky nebo lavoru a inhalujeme po několik minut s hlavou pod ručníkem, aby pára zbytečně neunikala.

 

Heřmánkový čaj na zdraví

Množství mocných účinných látek heřmánek předurčuje k mnohem většímu spektru pozitivních účinků na zdraví a psychiku.

Vnitřně se heřmánek používá jako protizánětlivý nálev při žaludečních a střevních obtížích, při léčbě žaludečních vředů, protože potlačuje bakterii přispívající k tvorbě žaludečních vředů, také bezpečně redukuje koliky u dětí. Dále jako pomocný přípravek či při léčbě bronchiálního astmatu. Heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání, uvolňuje křeče, je vhodný při průjmových onemocněních. Lze ho použít při zánětech močových cest a pohlavního ústrojí. Využívá se při pálení žáhy.

 

Který je pravý?

Je třeba dávat pozor na to, aby nedošlo k záměně za heřmánek římský, rmen polní nebo heřmánkovec nevonný, které nemají léčivé účinky. Ty ostatní nemají tak charakteristickou vůni a jejich květní lůžko není duté a je ploché, zatímco heřmánek pravý příjemně aromaticky voní a jeho květní lůžko je duté a klenuté.

Heřmánek obsahuje široký komplex účinných látek. Kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je Chamazulen, obsahuje další účinné látky, jako jsou flavonoidy, kumariny a další látky.

 

Rumánek, kamilka nebo marunka

Rumánek, kamilka nebo marunka

V různých regionech České republiky je lidově nazýván rumánek, marunka, harmaníček či kamilka, ale také sluníčko, králičky nebo matčina bylina. Odborníci se přou, zda název pochází z latinského slova mater (matka) nebo matrix, (děloha) – podle dutého květního lůžka nebo podle toho, že je bylinou užívanou též k léčení ženských nemocí.

 

Více než stovka účinných látek

Tato voňavá rostlinka patří mezi často byliny, které rádi zkoumají věci. Zatím zjistili, že obsahuje 109 účinných látek, a předpokládá se, že to není konečný počet.

 

O blahodárných příznivcích heřmánku si můžete poslechnout pořad Českého rozhlasu

https://budejovice.rozhlas.cz/hermanek-pomuze-prakticky-pri-vsech-zdravotnich-potizich-zbavi-vas-i-nespavosti-7636969

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář