cajovy blog logo full

Nejlepší domácí čaj na menopauzu – recept

Modifikace: 2022/05/11

Kolem 50. roku se u ženy zastaví hormonální činnost vaječníků, klesá hladina estrogenu a ustává menstruace. Začíná zvláštní období života ženy, kterým je období klimakteria, jinak také menopauza. Nedostatek estrogenu způsobuje mnoho obtěžujících příznaků. Aby se menopauza stala o něco příjemnějším obdobím života, mnoho žen se obrací na bylinky, aby zmírnily příznaky menopauzy. Které bylinky se vyplatí vybrat a jak je bezpečně používat?

Jaké bylinky pomohou zmírnit příznaky menopauzy?

Alternativou jsou přírodní prostředky na menopauzu. Kromě správné stravy a správné dávky fyzické aktivity stojí za to vyzkoušet domácí čaj při menopauze z různých bylinek. Sloučeniny, které obsahují, nazývané fytoestrogeny, jsou strukturálně podobné ženským estrogenům. Nejsou sice steroidní, ale mají afinitu k estrogenovým receptorům a při použití ve vhodné dávce dokážou zmírnit příznaky spojené s menopauzou. Jaké byliny při menopauze tedy budou účinné?

Běžné sójové boby a kudzu

Mezi bylinky užitečné při menopauze patří: sójové boby a kudzu, což jsou luštěniny. Je jim přisuzována estrogenní aktivita, a proto jsou přítomny v mnoha doplňcích stravy doporučovaných pro úlevu od symptomů menopauzy. Fytoestrogeny obsažené v sójových bobech jsou isoflavony (daidzein, genistin, genistein, daidzin, biochanin). Snižují příznaky spojené s nedostatkem estrogenu. Přírodní léky na menopauzu na bázi výtažků ze sójových bobů se doporučují ženám s vazomotorickými příznaky, jako jsou návaly horka, poruchy nálady, apatie a únava.

Ženšen

Některé studie ukazují, že léčba menopauzy pomocí bylin by také měla zahrnovat použití rostlin, které jsou adaptogenní a zlepšují náladu. Jednou z takových surovin je ženšen. Je to také rostlina z kategorie bylina pro libido. Byl prokázán uspokojivý účinek užívání ženšenu jako čaje (200 mg/den po dobu 16 týdnů) oproti skupině s placebem u deprese a duševní pohody u žen v menopauze.

Třezalka a heřmánek
Při mírných depresivních stavech a při celkovém poklesu nálady může být pro vás vhodný bylinný čaj při menopauze z třezalky tečkované (Hypericum perforatum). Je dostupná na trhu jako lék nebo ve formě doplňků stravy.

 

Byliny na návaly v menopauze jsou zdaleka nejvyhledávanější, což není překvapivé, protože jsou jedním z nejobtížnějších příznaků. Jako nejvíce prozkoumaná léčivá rostlina se v tomto ohledu zdá být černá rasca (Cimcifuga racemosa). Mnoho studií potvrzuje její účinnost, i když někdy také přinášejí protichůdné závěry. To však nic nemění na tom, že v posledních letech patří k nejkupovanějším bylinkám při menopauze.

Byliny při menopauze – vlastnosti

Bylinné přípravky v klimakteriu bohaté na fytoestrogeny jsou kromě sóji i ty, které obsahují standardizované extrakty z červeného jetele. Jetel obsahuje velké množství isoflavonů, z nichž nejdůležitější jsou: genistein, dzaidzein, formononetin a biochanin A. Jejich příznivé účinky souvisí se snížením pocení a četností návalů horka. V tomto směru bylo provedeno mnoho studií, z nichž většina (ale ne všechny!) potvrzuje snížení vazomotorických symptomů. Jetel je tedy cennou bylinou při menopauze.

Domácí čaj při menopauze se také používá ke zmírnění příznaků menopauzy:

 • mají relaxační účinek na svaly pohlavních orgánů (např. chmel obecný, bubo, skorocel, durman),
 • mají uklidňující účinek,
 • mají antidepresivní a anxiolytické vlastnosti (např. třezalka, ženšen, eleuterokok ostnitý), upravují trávení (šalvěj, ostružina),
 • zlepší krevní oběh a utěsní cévy (jetel červený, sléz růžový)
 • sníží sekreci potu (husí bělavá, slepičí)
 • mají protiotokové a diuretické vlastnosti (Immaculate Common).

 

Jak správně vařit bylinky na menopauzu?

Aby byl účinek užívání bylin uspokojivý, měly by být užívány pravidelně. Nejčastěji se používají ve formě nálevů (listy, bylinky, květy) a odvarů (kořeny, oddenky, semena). Nálev se vaří s vroucí vodou jako čaj, odvar spočívá ve vaření suroviny (obvykle 15-20 minut). Surovina by měla být před použitím vždy rozdrcena. Vyplatí se vypít sklenici denně 2-3krát. Můžete použít několik bylin najednou.

Recept na domácí čaj při menopauze

Bojujete s příznaky menopauzy? Návaly horka, změny nálad, problémy se spánkem – všechny tyto neduhy lze zmírnit nebo zcela odstranit přirozenou cestou. Máme pro vás jednoduchý, ale neobvyklý recept na bylinnou směs v menopauze. Čaj na menopauzu je opravdu užitečný.

Ingredience:

 • 0,5 / 0,75 litru vody
 • 1 polévková lžíce sušené přesličky
 • 1 polévková lžíce sušené máty peprné
 • 1 polévková lžíce sušené kopřivy
 • 1 lžíce sušené meduňky

Způsob přípravy:

Všechny bylinky dejte do žáruvzdorné nádoby. Abyste kávovou sedlinu nepili, můžete použít malé sítko nebo spařovací jednotku. Zalijte vroucí vodou. Po vychladnutí pijeme 2x denně 1 šálek (250 ml). Nejlépe ráno a večer.

Účinky pití bylinek při menopauze

Bylinky při menopauze mají blahodárné účinky. Vyzkoušet můžete například zelený čaj při menopauze. Pokud jste milovníky čaje, už jste ho ochutnali. Pokud ne, pak tento nejušlechtilejší čaj stojí za vyzkoušení. Pár šálků denně je nejen chuťový obřad, ale i solidní dávka zdraví pro naše tělo a relaxace pro mysl.

To hlavní, na co by žena v období menopauzy (a nejen) neměla zapomínat, je to že ona sama je nejdůležitější! Proto by se o sebe měla vždy starat a zacházet s velkou opatrností. Naštěstí dámy nezůstávají samy sobě a mohou si užít dar přírody, kterým je konopí. Konopný čaj při menopauze bude blahodárným nápojem. Kanabidiol je nápomocný v boji proti různým neduhům, se kterými bojují zejména ženy v období menstruace. Konopí poskytuje psychickou pohodu. Vědomí, že se staráme o své zdraví a staráme se o sebe, nepochybně zlepšuje naši pohodu.

Čaj v menopauze – kontraindikace

Užívání bylinných nálevů jako je například červený čaj v menopauze je účinná a bezpečná metoda doporučovaná v boji proti nepříjemným projevům menopauzy. Období klimakteria může být nepříjemné a pak se vyplatí volit léty známé přírodní metody. Bylinky se v klimakteriu vyplatí pít, protože při pravidelném a doporučeném užívání přinášejí balíček nemalých výhod.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář