cajovy blog logo full

Celerový čaj – vyzkoušejte jeho zdravé vlastnosti

Problémy s močovým měchýřem, menopauza, bolesti kloubů – co mají společného? Zelený prostředek, pomáhající bojovat s těmito problémy. Řeč je o celeru, a konkrétně o čaji z celeru. Proč bychom tento nápoj měli zahrnout do stravy a jak jej připravit?

Blahodárné vlastnosti celeru

Bez ohledu na to, zda sáhneme po kořenu, celerových listech nebo semenech, najdeme v nich ohromné množství cenných složek. Našli se i tací, co se je pokoušeli spočítat. V této skromné ​​rostlině je více než 80 hodnotných svazků.  Mezi kořenovou zeleninou vyniká celer v obsahu fosforu, zinku, draslíku a vápníku. Pitím odvaru celeru, dodáváme tělu rovněž důležité vitamíny. Přestože vitamin C je spojován především s citrusy a kyselou chutí, celer jej má dvakrát více než citrón. Zelenina je také bohatá na kyselinu listovou, vitamíny B, E a PP. Celer je zdrojem beta karotenu a v menším množství také hořčíku a železa. To však není všechno, stejně jako jiné kořenové rostliny tato zelenina obsahuje rovněž flavonoidy, známé pro své antioxidační vlastnosti. Na dlouhém seznamu hodnotných složek obsažených v celeru je rovněž vláknina. Diuretický účinek celeru je způsoben furanokumarynem. Další předností je nízký obsah kalorií a glykemickým indexem. Celer kořenový má energetickou hodnotu 42 kcal na 100 gramů a glykemický index 35 a celer naťový pouze 16 kcal na 100 gramů a glykemický index 15. Díky tomu mohou tuto zeleninu jíst lidé na dietě a trpící cukrovkou.

Kdo by měl sáhnout po šálek čaje z celeru?

Stejně tak čaj, koktejl, jak rovněž celer v různých jiných formách může být zahrnutý do stravy většiny lidí, s výjimkou alergiků. Bohužel, zelenina často vyvolává alergické reakce. Nápoj z celeru je vhodný zejména pro ženy v období menopauzy, osoby ve fázi detoxikační diety a ososby s problémy močových cest. Zelenina vykazuje působení protikřečové, močopudné, po celá staletí byla také používána jako sedativum a afrodisiakum. Odvar z celeru pomůže očistit tělo z toxinů, stimuluje metabolismus, zlepšují trávení a zmírňuje otoky. Obsažené v celeru antioxidanty mají vliv na odstraňování volných radikálů, díky čemu má tato zelenina antykancerogenní účinky. Dobrá zpráva pro ženy – celer má blahodárný vliv na vlasy, kůži a nehty, a má navíc omlazující efekt. Zajímavé je, že již staří Egypťané používali rostlinu jako lék na artritidu. Do dnes se používá v přírodní medicíně k léčbě degenerace kloubu a zánětů. Celer by měla být součástí jídelníčku lidí s poruchami krevního oběhu. Proč? Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a vysoký krevní tlak.

Jak připravit čaj z celeru

Jednou z metod, jak vydobýt z celeru jeho blahodárné vlastnosti je vaření odvaru z listů rostliny. Nicméně, abychom měli jistotu, že je čaj bohatý na požadované složky, měli byste mít listy celeru z vlastního sběru. Pro přípravu odvaru totiž nejsou vhodné rostliny ošetřené dříve chemickými prostředky.  Listy je nejlépe sbírat v říjnu, usušit a dát do sklenice. Sušené listy můžeme uvařit jako čaj, použít k přípravě bylinné směsi nebo použít jako koření pro pokrmů. Pokud nemáte přístup k celerovým listům z důvěryhodného zdroje, k přípravě odvaru použijte semínka zakoupené v bylinkářství nebo obchodě se zdravou výživou. Metoda přípravy čaje je jednoduchá. Jen dvě čajové lžičky sušených listů nebo drcených semen celeru uvařte ve sklenici vody. Vše odstavte na 15 minut. Tato verze je osvědčeným diuretikem, které by mělo být použito v případě ledvinových kamenů. Chcete-li aby byla vaše léčba účinná, měli byste vypít dva šálky odvaru denně.

Nápoj z celeru naťového

Máme-li k dispozici celer naťový, můžeme připravit stejně účinný odvar. Nezapomeňte na vhodné uskladnění zeleniny po zakoupení. Celer naťový by neměly ležet v lednici déle než jeden týden. Zeleninu myjeme před samotnou přípravou nápoje. K přípravě odvaru budeme potřebovat dva litry vody a jeden celer naťový. Dolní část celeru je nutné odříznout, zbytek nakrájet vhodit do hrnce s vodou. Obsah vařit půl hodiny na mírném ohni. Nápoj může být podávány teplý i studený.

A co takhle celerová dieta?

Mezi vlastnostmi celeru jsme zmínili stimulaci trávicího systém, zlepšuje peristaliku střev, spalování tuků a odstraňování zbytečné vody z těla. Přidejme k tomu vysoký obsah vlákniny. Není divu, že je celer jednou z nejoblíbenějších zelenin dietetiků. Vytvořili i celerovou dietu. Je to očišťující kůra, která trvá 7 dní. Hlavní myšlenkou diety je využítí celeru v jednom jídle denně. Jelikož zelenina povzbuzuje chuť k jídlu neměla by se jíst častěji. Tímto pokrmem může být např. čerstvě lisovaná jablečno-celerová šťáva se špetkou zázvoru nebo osvěžující smoothie. Dalšími možnostmi jsou celerový krém, salát nebo a obalované lívanečky z celeru. Během kůry můžete také bez omezení pít výše popsaný čaj. Dietu byste neměl držet déle než dva týdny.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 2.2]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.