cajovy blog logo full

Odvar z třezalky – zdraví a štěstí v šálku!

Třezalka tečkovaná, známá také jako obecná, stejně jako: Bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, prostřelenec, nebo svatojánská bylina je jednou z nejoblíbenějších bylin, používaných v bylinné medicíně.

Přirozeně se vyskytuje v Evropě, západní Asii a severní Africe, ale dostala se také do severní a jižní Ameriky nebo Austrálie. Rozsah třezalky tečkované v kombinaci s jejími vlastnostmi se výrazně promítl do její popularity.

 

Kouzlo bylinek

Je známá nejen na všech kontinentech, ale rovněž mnoho let. Svoji slávu získala ve starověku. Její léčebné vlastnosti popsal Hippocrates (považovaný za předchůdce moderní medicíny a zvaný rovněž jejím otcem) jak  rovněž Dioskurydes (autor knihy „De Materia Medica“, nejdůležitější knihy o bylinách ve starověku).

Oblíbená byla také ve středověku. Podle lidových přesvědčení měla nejen léčivé, ale i magické vlastnosti. Rostlina měla chránit před čerty a zlými kouzly. Těhotné ženy chránila před démony, kteří jim škodili.

Není náhodou, že tato rostlina zakořenila ve zmiňované lidové kultuře. Rozkvétá vždy před 24. června – dnem sv Jana. Tomu také vděčí za svůj další jméno – prostřelenec neboli zvonečky Panny Marie.

 

Kde se vzalo v třezalce tolik zdraví?

Hypericum perforatum patří mezi rostliny třezalkovité, trvalky kvetoucí od června do srpna. Dosahuje výšky až jednoho metru a jeho listy jsou pokryty jemnými, průsvitnými tečkami (dírkami), v nichž se shromažďují esenciální oleje. Třezalkový olejek (Hyperici oleum) je první surovinou získávanou z této rostliny, jež se využívá v bylinkářství.

Dalšími surovinami jsou: květ třezalky (Hyperici flos) a nať třezalky(Hyperici herba), sbíraná v období květu a sušená v tmavém provzdušněném místě. Právě z nati jsou následně vyráběny lektvary a čaje.

Ty bychom měli konzumovat pravidelně – podle doporučení, která připravili již starověcí  zdravotníci.

Proč je tedy dobré pít lektvary a čaje z třezalky?

  1. Bohaté složení

Rostlina obsahuje řadu účinných látek, čili takové které mají pozitivní vliv na zdraví. V třezalce najdeme mj. hypericin, pseudohypercin, flavonoidy (rutin, quercetin), třísloviny, polyfenoly jak rovněž vitaminy A a C. Díky tomu je vliv třezalky tečkované na zdraví všestranný.

  1. „Hormon štěstí” v šálku

Třezalku tečkovanou proslavil fakt, že zlepšuje náladu a má uklidňující účinek. Hypericin v ní obsažený zpomaluje rozklad neurotransmitterů v mozku a monoaminoxidázy. Působí také jako inhibitor zpětného získávání serotoninu (zvaného „hormon štěstí“), čili zvyšuje jeho koncentraci.

Co to znamená? Znamená to, že zmírňuje a uklidňuje příznaky lehké deprese, uklidňuje nervy, působí anxiolyticky. Z toho důvodu je třezalka využívána k léčbě mnoha poruch nálady (stejně tak depresivních jak rovněž souvisejících s menopauzou), nervové úzkosti, a nervového vyčerpání. Doporučuje se také osobám trpícím nespavostí.

Takže místo toho, abyste propadali čím dál hlubší depresi nebo rovnou sahali po  farmakologických přípravcích, vyzkoušejte … odvar z třezalky. Pravidelná konzumace zvyšuje hladinu „hormonu štěstí“. Důležité je, že tuto skutečnost potvrzují rovněž vědci z univerzit v USA nebo Mnichově. Třezalka je srovnatelná s konvenčními léky, pokud jde o účinnost, a vyhrává s nimi v souvislosti s možnými vedlejšími účinky (které v případě rostliny téměř nevystupují).

  1. Vnitřní rovnováha

Velmi důležitá je antispasmická schopnost třezalky. Ovlivňuje hlavně hladké svalstvo pokrmového traktu.

V souvislosti s tím se odvar z rostliny doporučuje osobám, které trpí na zažívací potíže, gastritidu, hypotenzi nebo nadýmáním. Třezalka zmírňuje průběh zánětlivých onemocnění  žaludeční a střevní sliznice, obnovuje normální peristaltiku střev, stimuluje sekreci žaludečních šťáv, stimuluje chuť k jídlu a zmírňuje bolest žaludku

  1. Pro játra

Antispasmický účinek je důležitý také při normálním fungování žlučových cest. Třezalku tečkovanou se používá při zánětech (a křečích) této části organismu, žlučové stáze v žlučníku nebo v časných stádiích vzniku žlučníkových kamenů.

Má také pozitivní vliv na funkci jater, jejíž hlavní funkcí je detoxikace těla. Hlavně proto, že třezalka na jednu stranu působí antispasmicky na hladké svalstvo (což je důležité pro správné fungování zažívacího traktu) a na druhé straně – napomáhá v tvorbě žluči. To znamená, že má rostlina rovněž čisticí vlastnosti.

  1. Pro ledviny

Flavonoidy obsažené v třezalce (hlavně tedy hyperozid) mají diuretické vlastnosti. Doceňuje to především přírodní medicína. Lektvary a čaje z této rostliny se doporučují při problémech s takovými onemocněními, jako je snížená exkrece moče, urolithiáza a dna.

Třezalka tak díky očištění zlepšuje fungování močových cest. Používá se také při snížené činnosti ledvin a podpůrně při léčbě ledvinových kamenech.

  1. Pro krev

Léčivé vlastnosti třezalky využije rovněž krevní oběh. Vzhledem k tomu, že má rostlina schopnosti antispasmické, působí velmi dobře na krevní cévy – rozšiřujíc je.

Může tedy být použita v případech blokování krevního oběhu, obzvláště při problémech  s propustností a lámavostí kapilár.

  1. Proti bakteriím

Třezalka je známá rovněž pro své baktericidní a protizánětlivé vlastnosti.

Z tohoto důvodu se doporučuje nejen v případě oslabení organismu. Podpůrně může být požita i lidmi trpícími záněty ústní dutiny, dásní a hrdla. Velmi dobře si poradí rovněž z viry- třezalka se hodí v období chřipky a nachlazení.

Známe tedy jeho další kladnou vlastnost – posiluje imunitní systém. Rovněž díky obsahu vitaminu C.

  1. Rychlejší hojení

K celému seznamu kladů, které nám přináší využití třezalky, je třeba dodat ještě následující.

Rostlina obsahuje taniny se stahujícími a antiseptickými vlastnostmi, které mají pozitivní vliv na poškozenou kůži a sliznice. Pokud vás tedy trápí nějaká rána, opařenina, vřed nebo omrzlina – pomůže Vám třezalka. Sice ne jako odvar nebo lektvar, ale např. jako je obklad nebo krém.

  1. Čistí …

Přirozeně, v třezalce (jako u mnoha jiných druhů bylin) nalezneme flavonoidy. Jsou to organické sloučeniny, které mají mj. antioxidační funkci. Jejich úkolem je především zastavit nebo zpomalit proces oxidace látek.

Antioxidanty čistí organismus od škodlivých látek. Díky tomu, jsou považovány za preventivní prostředky, chránící před mnohými nemocemi (jako rakovina nebo nemoci trávícího traktu)

  1. …a omlazuje!

Důležitým úkolem antioxidantů je odstraňování škodlivých volných radikálů, které vedou nejen k nemocem, ale odpovídají rovněž za procesy stárnutí organismu. Vzhledem k antioxidačním vlastnostem třezalka tyto látky odstraňuje a tím tento proces zpomaluje!

Navíc zpomaluje aktivitu kolagenázy – která zodpovídá za rozklad kolagenu.

Místo přípravků z drogerie zvolte odvar z třezalky tečkované. Nebo alespoň kosmetiku připravenou na jejím základě!

 

Nejdůležitější je nepřehánět

Odvar z třezalky lze velmi snadno připravit. Vystačí do sklenice vsypat lžíci sušené byliny a zalit ji vroucí vodou. Po 15 minutách louhování si můžete vychutnat charakteristickou chuť rostlinné tekutiny.

Je však třeba si uvědomit, že přebytek dokonce i té zdravotně nejprospěšnější rostliny může ublížit. Hypericin obsažený v třezalce zvyšuje citlivost na sluneční světlo – intenzivní vystavení se slunečnímu světlu může vést dokonce k popáleninám a úžehu. Měli byste si také dát pozor při zažívání jiných léků – v kombinaci s třezalkou, mohou zvýšit nebo oslabit svoji aktivitu.

Proto nejlepší při využívání dobrých vlastností této rostliny je nepřehánět. Jedině tak vám odvar z rostliny vždy pomůže!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 1.5]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.