cajovy blog logo full

Nejlepší bylinky na problémy se štítnou žlázou – fakta a mýty

V případě onemocnění štítné žlázy – hypotyreózy nebo hypertyreózy byste měli být pod přísným lékařským dohledem a aplikovat potřebnou farmakologickou terapii. Ukazuje se ale, že bylinky mohou být nápomocné i v podpoře boje proti onemocněním štítné žlázy. Onemocnění štítné žlázy se může vyskytnout u mužů a dětí, ale mnohem častější je u žen. Zjistěte, jaké byliny na problémy se štítnou žlázou a kdy použít.

Byliny na problémy se štítnou žlázou – zdravotní aspekty

Štítná žláza je největší endokrinní žláza. Produkuje hormony řídící funkci mnoha tkání, které ovlivňují vývoj těla, metabolismus a termoregulaci. Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro správný vývoj tkání, včetně centrálního nervového systému, a pro vývoj kostí. Na mnoha stránkách najdete rady ohledně užívání bylinek, které mají podpořit činnost štítné žlázy nebo dokonce vyléčit hypotyreózu či hyperaktivitu. Byliny na štítnou žlázu by neměly nahrazovat terapii léky indikovanými odborníkem a užívání bylin s ním předem konzultovat. V případě hypotyreózy hrají bylinky vedlejší roli. Důležitá je pestrá a vyvážená strava, která má příznivý vliv na zdraví.

Byliny k pití při hypotyreóze

Při hypotyreóze se tělesné funkce zpomalují s příznaky nedostatku a nachlazení. Mezi běžné příznaky patří únava, letargie, deprese, přibírání na váze, zácpa, poruchy trávení, mdlá pleť a vypadávání vlasů a zvýšené riziko vysokého cholesterolu. Tepová frekvence se může zpomalit a vaše tělesná teplota může být mírně nižší. Příležitostně se může štítná žláza zvětšit (struma), i když struma může být také příznakem jiných problémů se štítnou žlázou. Hypotyreóza je častější než hypertyreóza a vyskytuje se zejména u žen. Autoimunitní forma se nazývá Hashimotova choroba. Standardní léčba je obvykle účinná a bezpečná. Používají se perorální hormony štítné žlázy levothyroxin nebo méně často syntetický liothyronin. V případě bylinné medicíny jsou nejběžnější tyto byliny na hypotyreózu:

  • Ashwaganda,
  • Pennywort asijský (Centella asiatica L),
  • Guggul pryskyřice (Commiphora mukul),
  • Kopřiva indická (Plectranthus barbatus),
  • Svízel (Galium L).

Využívejte byliny na problémy se štítnou žlázou, které snižují nervové napětí (damiana), antidepresiva (třezalka, ale pouze pod dohledem lékaře) podporující játra (kurkuma, lopuch, citrusy). K tomu hřejivé bylinky jako zázvor, kardamom nebo špetka kajenu.

Byliny k pití na hypertyreózu

Hypertyreóza je méně častá než hypotyreóza, ale je obecně nebezpečnější. Nemělo by se to brát na lehkou váhu nebo nechat bez léčby. Hypertyreózou se zabýváme při zvýšené sekreci hormonů štítné žlázy. Příčinou tohoto onemocnění v zemích s vysokým přísunem jódu je Gravesova choroba. V bylinné medicíně hypertyreózy jsou nejčastěji zmiňovány tyto byliny na hypertyreózu:

  • Karbinec evropský (Lycopus europaeus L).
  • Lsycopus lucidus,
  • ashwaganda (indický ženšen)
  • kardamon

Meduňka neboli mateřídouška jsou bylinky, které lze použít v kombinaci nebo samostatně při onemocnění štítné žlázy. Tyto bylinky jsou bohaté na kyselinu rozmarinovou, která je potenciálně prospěšná při různých stavech štítné žlázy. Mezi podpůrné byliny na štítnou žlázu dále patří: byliny podporující oběhový systém (hloh nebo lípa), adaptogeny (penízovka, oves mléčný), uklidňující nervy (mučenka) a jaterní bylinky (pampeliška, lopuch, citronová tráva).

Mezi zvláště pozoruhodné byliny na problémy se štítnou žlázou se řadí ashwaganda (indický ženšen), jedna z nejcennějších rostlin v ajurvédské medicíně. V bylinné medicíně se využívají kořeny ashwagandy, které jsou ceněné pro své adaptogenní, neuroprotektivní, antistresové, imunomodulační, protizánětlivé a plodnost podporující vlastnosti.

Byliny na hypotyreózu by měly být léčeny jako součást terapie podporující konvenční léčbu. Přestože bylinky při hypertyreóze nebudou regulovat její práci a nesníží její aktivitu, mohou účinně snížit nebo dokonce odstranit příznaky spojené s tímto onemocněním. Mluvím o poruchách trávení, návalech nebo dermatologických problémech. Co je velmi důležité a již jsme zmínili výše: terapie s použitím bylin by neměla být zahájena bez konzultace s ošetřujícím lékařem. Existují rostliny, které mohou narušit vstřebávání farmakologických látek, a tím snížit jejich účinnost.

Byliny na problémy se štítnou žlázou – kontraindikace

Pokud užíváte byliny na hypotyreózu nebo naopak byliny na hypertyreózu, dejte si pozor na jejich kombinování. Síla jednotlivých bylinek se může navzájem podporovat, ale naopak i potlačovat. Při konzumaci bylinek je potřeba dodržovat jejich množství i způsob přípravy. Špatné dávkování vám může přinést bolest hlavy, únavu, případně další nežádoucí účinky.

Jaké jsou účinky pití bylinek na problémy se štítnou žlázou?

Recenze bylinek na hypertyreózu vám pomůže vybrat ty správné. Každá bylinka má jiný účinek na štítnou žlázu. Například ašwaganda působí přímo na štítnou žlázu, která produkuje dostatek hormonů díky účinným látkám v této rostlině. Mnoho bylinek pak reguluje hladinu hormonů v těle, pomáhají od únavy, mají stimulační účinky pro produkci hormonů. Rovněž některé z nich posilují metabolismus a detoxikují játra či ledviny. Využívat můžete i byliny, které zastaví vypadávání vlasů.

Bylinky na problémy se štítnou žlázou – těm je lepší se vyhnout

Ne všechny byliny jsou vhodné na problémy se štítnou žlázou. Při problémech se zvýšenou funkcí štítné žlázy se vyhněte chaluze, při snížené funkci naopak vynechte karbinec, který se používá při zvýšené funkci štítné žlázy. Chaluha bublinatá je oceňovaná jako bohatý zdroj jódu, ale rozhodně si ji neordinujte sami. V případě, že je v organismu totiž jódu nadbytek, hrozí vám hypotyreóza, což je závažný zdravotní stav. Pozor na zelený čaj, který obsahuje kofein a může snížit účinnost léků. Je doporučováno podávat jej minimálně půl hodiny po jejich užití.

Pro užívání bylin je důležité znát přesný mechanismus účinků na štítnou žlázu a také je potřeba mít lékařem přesně stanovenou diagnózu. Zatímco některé byliny zlepší všechny poruchy štítné žlázy, některé z nich se smí používat výhradně při hypertyreóze a mohou být škodlivé při hypotyreóze a zase naopak.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
janina
janina

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.