cajovy blog logo full
, ,

Rozmarýnový čaj – vlastnosti a použití

Rostlina s intenzivní lesní vůní je dokonale známá jako koření na maso a ryby. Ti více zasvěcení jej využívají do sýrů nebo alkoholických nápojů. Máme pro Vás jiný nápad, jak využít rozmarýn. Máme na mysli plný zdravotních účinků rozmarýnový čaj.

Rostlina známá od staletí

Rozmarýn byl používán k přípravě jídel a odvarů již ve starověku. Zajímavé je, že se tato rostlina dočkala dokonce i legend. Jeden říká, že se Marie dotkla bílých rozmarýnových květů  svým pláštěm a ty změnily svoji barvu na modrou. Proto jméno Rozmarýn pocházející prý ze slova Rose of Mary. V řecké mytologii se rozmarýn objevuje na scéně zrození Afrodity z mořské pěny.

Ne náhodou si po staletí rostlina udržuje popularitu v oblasti přírodní medicíny, bylinkářství a v kuchyni. Jehličnatý stále zelený keř obsahuje mj. flavonoidy (např. diosmin), taniny, kyselinu rozmarýnovou, terpeny a éterické oleje. Rozmarýn je rovněž bohatý na vitamíny A a C.

Ve Středomoří se můžeme setkat s divoce rostoucími více než 2-metrovými keři rozmarýnu. To ovšem neznamená, že se v našich podmínkách rostlina nepřijme. Rostlina rodiny Lamiaceae je úspěšně pěstována v domácích zahrádkách nebo na parapetu. Těm, kteří se neradi starají o rostliny, doporučujeme koupit rozmarýn v květináči, připravený k použití v kuchyni. Najdete je v mnoha supermarketech v oddělení se zeleninou a bylinkami.

Léčivé vlastnosti čaje z rozmarýnu

Díky tomu, že rozmarýn neztrácí své vlastnosti dokonce ani při dlouhém vaření, nápoj z něj připravený nám poskytne cenné složky. Většina dobrých vlastností byliny je způsobena esenciálními oleji, které se nacházejí v listech rozmarýnu. Rozmarýnový čaj působí velmi dobře na trávicí, respirační nebo nervový systém. Jeden z uvedených flavonoidů obsažený v rostlině – diosmin posiluje kapiláry. Antimikrobiální a antimykotické látky podporují imunitu a pomáhají předcházet infekcím. Díky obsahu kyseliny salicylové se doporučuje čaj rovněž osobám s revmatickými problémy a bolestí kloubů..

Pití čaje z rozmarýnu je dobrou volbou pro ženy jež mají problém s vypadáváním vlasů. Látky obsažené v rozmarýnu nejen posílí vlasovou strukturu, ale také urychlí jejich růst a zabrání dalšímu vypadávání vlasů. Něžné pohlaví najde v tomto aromatickém odvaru mnohem více výhod. Díky tomu, že byliny redukují přebytek vody v těle, pomáhají účinně bojovat proti celulitidě. Rozmarýnový čaj stimuluje trávicí systém a zmírňuje žaludeční a jaterní potíže. Skvěle si poradí s přetrvávajícím nadýmáním.

Dámy hledající alternativní metody boje s bolestivou menstruací by se měly obrátit právě na čaj z rozmarýnu. Nápoj podporuje krevní oběh a uvolňuje.

Ženy od staletí hledají způsoby, jež jim pomohou udržet krásný vzhled a krásnou, zdravou kůži. Díky antioxidačním vlastnostem bylina zpomaluje stárnutí buněk. Odvar z rozmarýnu je rovněž dobrý na problémy s ekzémy nebo kvasinkami.

A jaké jsou výhody rozmarýnu pro pány? Po dříve uvařeném nápoji je dobré sáhnout před schůzkou. Je totiž dokonalým přírodním osvěžovačem dechu. Šálek čaje z rozmarýnu se hodí rovněž během intenzivního dne v práci. Zlepšuje krevní oběh, koncentraci a snižuje únavu.

Abychom pocítili působení rozmarýnu na naše zdraví, měli bychom jej pít systematicky. Nicméně, některé vlastnosti lze vidět ihned. Čaj zahřívá, takže se skvěle hodí jako nápoj pro chladné večery. Zvyšuje rovněž pocení, takže je velmi užitečný v případě horečky. Rozmarýn zvyšuje chuť k jídlu. Možná dokáže vyřešit vaše problémy s nechutenstvím? Čaj, podobně jako z pampelišky nebo cistu, působí jako diuretikum a je velmi dobrý během procesu očištění organismu.

Pokud jste se již někdy setkali s rozmarýnem, ať už čerstvým nebo sušeným, určitě jste si všimli charakteristické intenzivní vůně listů. Čaj může být rovněž využit pro inhalaci. Chcete-li zvýšit efekt nejlépe bude přidat bazalkový olej a heřmánkový odvar. Zmínili jsme již  schopnost rozmarýnu uvolňovat. Odvar z byliny může zmírnit křeče v průduškách.

Jak připravit čaj z rozmarýnu

Dobrou zprávou je, že tento příjemný nápoj lze připravit doma. Jen pár větviček rozmarýnu a přísad, podle chuti. Zde jsou některé nápady na rozmarýnový čaj.

Rozmarýn se zázvorem

Potřebujeme:
3-5 větviček rozmarýnu
lžíce medu
vařící voda (cca. 3 sklenice)

Příprava: Do džbánku vložte větvičky rozmarýnu. Zázvor nakrájejte na tenké plátky. Přidejte vroucí vodu a vylouhujte 5 minut pod přikrytím. Jakmile se nápoj trochu zchladí přidejte med.

Černý čaj s rozmarýnem a grapefruitem

Potřebujeme:
1 lžička černého listového čaje
sklenice vroucí vody
větvička rozmarýnu
plátek grapefruitu
špetka červeného nebo barevného pepře
3 lžíce malinové šťávy
mražené maliny na ozdobu

Příprava: Čaj vylouhujte spolu s větvičkou rozmarýnu a mletým pepřem asi 5 minut. Odstraňte listy a přidejte grapefruit, malinovou šťávu a maliny. Vše můžete osladit lžičkou medu.

Jiné použití rozmarýnu

Díky množství složek obsažených v rozmarýnu je tato rostlina využívána mnohými způsoby. Pokud již tedy doma pěstujete tuto rostlinu, nabízíme Vám následující doporučení jak použít tyto aromatické větvičky. Květy nebo listy rozmarýnu lze umístit do krabice a vložit mezi oděvy nebo knihy. Díky intenzivní vůni bylinka odstraší moly. Rozmarýn může být také použit k výrobě domácí kosmetiky, mj. přípravky proti vypadávání vlasů. Aromatická rostlina se používá také jako součást mýdel, parfémů, toaletních vod a krémů (má stahující a výživné vlastnosti). Doporučujeme také koupit rozmarýnový olej, který lze použít do koupele nebo k masáži. Používání tohoto oleje pomáhá v boji proti celulitidě a poskytuje tělu dostatek energie.7

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.