cajovy blog logo full

Na nachlazení, dásně a imunitu: O šípkových růžích, po nichž se mi stýská …

Modifikace: 2019/10/03

V poslední době se hodně píše o tzv. superpotravinách. Jedna z nich nám všem v okolí právě dozrává. Stačí si vzít na procházku rukavice, košík a začít trhat. Nic to nestojí a spíži si na zimu vybavíme nejen koncentrovaným vitamínem C, ale také karoteny, vitamíny a dalšími zdraví prospěšnými látkami. Samozřejmě – mám na mysli šípek.

Kdo by si nepamatoval píseň z krásného českého filmu Jak se budí princezny.

 

Na sedmém lánu u sedmé sýpky svítil jak svíce růžový keř.

Však někdo tam k ránu podťal ty šípky, nevzejdou více, nevěř či věř.

O šípkových růžích řeka tiše zpívá, koně nesou v hřívách tu píseň tam v dál.

O šípkových růžích po nichž se mi stýská i ten vítr v břízkách mi zpíval a hrál.

Na sedmém lánu u sedmé sýpky, svítil jak svíce růžový keř.

Však někdo tam k ránu podťal ty šípky, nevzejdou více, nevěř či věř…

 

Zatímco si budeme broukat melodii, řekneme si, jak nejlépe na plody každý podzim křičící červenou barvou na trnitých keřích.

Sběr a sušení šípkových plodů

Sbíráme nepřezrálé tvrdé plody, které mají oranžovou až červenou barvu. Za suchého a slunného počasí má být obsah vitamínu C nejvyšší.

Šípky je nejlépe sušit umělým teplem v jedné vrstvě při maximální teplotě 60°C. Dlouhým sesycháním rychle ztrácejí obsah vitamínu C, mohou také začít plesnivět. Při teplotách nad 80°C zase plody mohou zhnědnout a připálit se.

Dobře usušené plody šípků mají oranžovou až tmavohnědou barvu, slabou ovocnou vůni a nakysle sladkou a lehce svíravou chuť. Skladujeme je ve vzduchotěsné nádobě v suchu a chladu. Dlouhodobým skladováním se obsah vitamínu C snižuje, proto je nejlépe je uchovávat maximálně jeden rok.

Šípkový sirup – recept

Příprava čaje ze sušených šípků

Podle všech lidových léčitelů a bylinkářů je nejlépe připravit šípkový nálev macerováním a následným zahříváním. Večer podrtíme šípky a zalijeme studenou vodou. Ponecháme přes noc louhovat. Druhý den je nápoj připraven, stačí ho jen mírně zahřát, aby se nezničily vitamíny. Ideálně tedy opět do max. 70 stupňů.

Chceme-li z šípků získat maximum vitamínu C, nasbíráme si čerstvé plody. Ty přepůlíme a necháme přes noc louhovat ve vodě. Ráno vodu i se šípky zahřejeme na 60–70 °C, necháme chvíli odstát a nálev přecedíme. Kvůli chloupkům je třeba ho scedit přes velmi jemné sítko. Získáme jemně ovocné aroma se sladkokyselou příchutí.
Do čaje si můžeme přidat i další bylinky: melisu, mátu, třapatku, řebříček, šalvěj, stejně jako lístky ostružiníku nebo maliníku.

 

Druhák a třeťák jsou lepší

Z šípků – podobně jako ze zeleného čaje – lze udělat několik nálevů. Někteří bylinkáři uvádějí, že nejkvalitnější je druhý a třetí.

Nálev je možné dosladit, nejlépe medem. Možná se vám jeví, že barva ani aroma nejsou tak intenzivní, ale přece jen všechny potřebné látky jsou v čaji obsaženy.

Další možnost je následující. Je méně šetrnější, čaj ztrácí některé vitamíny, ale nálev je silnější.

Čtyři lžíce sušených šípků necháme v jednom litru vody povařit asi 30 minut. V polovině vaření plody rozmačkáme a pokračujeme ve vaření. Rozvařené plody půjdou dobře rozmačkat. Odvar scedíme přes husté sítko.

Šípky můžeme ještě jednou zalít litrem vody a celý proces opakovat. Podruhé připravený nálev bývá mnohokrát lepší a lahodnější, než ten první. Takto připravený čaj již není třeba dochucovat. Je lahodný, vůně a barva jsou intenzivnější, než v prvním způsobu přípravy macerování.

Šípkový sirup – recept

Čerstvé šípky opláchneme, odstraníme stopku a černou špičku, rozpůlíme je a zbavíme jadérek s chloupky. Následně je rozdrtíme, zalijeme vodou a necháme odstát. Dále směs přivedeme pomalu k varu a krátce vaříme. Po vychladnutí důkladně přecedíme. Přidáme cukr (na 1 l šťávy asi 0,5 kg cukru) a za mírného vaření ho necháme rozpustit. Sirup slijeme, uchováváme v chladu a zkonzumujeme během několika dnů.

Šípky – pozitivní účinky

Šípky – pozitivní účinky

Šípkový čaj je nejen lahodný, ale také prospěšný. Obsahuje velké množství látek, vitamínů, které lidské tělo potřebuje. Především vitamíny C, B1, B2, P, K.

Nálev je možné konzumovat při onemocnění nervového systému. Navíc má močopudné účinky a zvyšuje odolnost organismu a chrání ho před napadením nemocemi. Díky vysokém obsahu rutinu, vápníku a vitamínu C se doporučuje i jako prevence paradentózy a na onemocnění dásní a dutiny ústní.

Šípky jsou všestranně upotřebitelné plody a dají se použít na čaje, marmelády, kompoty, sirupy, vína, výluhy, likéry, tinktury z okvětních plátků a další pochutiny. To vše si můžeme připravit doma, protože šípek:

– posiluje organismus
– zvyšuje odolnost proti infekcím
– je prospěšný při zánětech horních cest dýchacích
– představuje prevenci chřipky a nachlazení
– působí močopudně
– pomáhá při potížích močového ústrojí a ledvin
– má stahující účinky
– zpevňuje cévní stěny
– ulevuje při krvácivých stavech
– je užitečný při silné menstruaci nebo hemoroidech
– pomáhá při onemocnění dásní a paradentóze
– snižuje hladinu cholesterolu v krvi
– je užitečný při průjmech
– povzbuzuje při únavě
– podporuje soustředění

 

 

Ó krásný onen šípek byl,
jenž kvete podle záhonu,
a krásná ona, jak ji kryl,
když slunce bylo na sklonu.

Jak čist byl v jitra ruměnci,
nach poupat, zrosen v lupení! —
slib čistější však milenci
si večer dali v zeleni.

Jak líbezné jsou na pohled
zde v trní růže nachové, —
však libější jest lásky květ
na žití cestě trnové.

Já pustinou a v bouřích všech
s ní v náruči rád půjdu dál,
a lhostejný mi světa běh
i jeho slast i jeho žal.

 

Růže šípková (Rosa canina) je bohatě větvený trnitý keř, který může vyrůst do výšky až 3 m. Plodem jsou známé šípky. Ty obsahují vitamín C, karoteny, vitamíny A, B1, B2, P, K, kyselinu nikotinovou, cukry, pektiny, třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, slizy, minerální látky (draslík i vápník) a silice. Okvětní plátky obsahují silice a třísloviny.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 4]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář