cajovy blog logo full
,

London Fog neboli Čaj přímo z Londýna. Jak se připravuje a jaké jsou jeho vlastnosti?

Modifikace: 2022/07/28

Odkud pochází název London Fog?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že bude tento název společně s receptem na nápoj pocházet z Velké Británie, není tomu tak. Čaj London Fog je totiž čistě kanadskou záležitostí. I když ani sama objevitelka tohoto nápoje neví, kdo mu dal konkrétní název, to, jak samotný čaj vznikl, popsala přesně. V 90. letech 20. století totiž navštěvovala tehdy těhotná Mary Loria kavárnu Buckwheat Café ve Vancouveru a napadlo ji objednat si přesně tuhle kombinaci čaje a mléka. Ta ji následně zachutnala, a tak ji doporučovala i ostatním. Ať už v její oblíbené kavárně, nebo i v dalších podnicích, i dalším lidem její recept zachutnal. Mlha v názvu nejspíš odkazuje na našlehané mléko, které je jednou z ingrediencí v receptu.

teapot and tea cups with blooming almond tree branches

Co je to London Fog?

Možná, že kdyby se vás někdo zeptal, co je londýnská mlha, vaše odpověď by směřovala trochu jinam, než do čajového světa. Ve skutečnosti se jedná o teplý nápoj složený z čaje Earl Grey, medu, mléka a vanilky. Jednotlivé recepty se samozřejmě liší a každý si ho může upravit dle svých preferencí. Tento lahodný nápoj sice existuje už dlouho řadu let, ale zejména v Kanadě se proslavil v posledních letech, kdy ho začal připravovat známý kavárenský řetězec. Na přípravě London Fog čaje není nic tak složitého. Jeho příprava vám dost možná nezabere více jak pět minut času, ale výsledek by stál i za dvojnásobek. K přípravě nepotřebujete žádné speciální ingredience, kvůli kterým byste měli obcházet obchody. Za to ruční šlehač mléka nebo tryska na našlehání mléka v kávovaru se vám bude více než hodit! Pokud jste se rozhodli právě londýnskou mlhu vyzkoušet, možná se vám bude hodit jeden z receptů, který vám ukáže, jak jednoduše si tuto britskou specialitu s kanadskými kořeny vychutnáte v pohodlí vašeho domova.

Jak připravit londýnský čaj?

Pokud si objednáte pravý anglický čaj, pravděpodobně vás nepřekvapí, že jeho součástí bude i mléko. Nejinak je tomu v případě londýnské mlhy. Pokud chcete tento lahodný a hřejivý nápoj vyzkoušet, můžete vyzkoušet tento recept na londýnskou mlhu: připravte si mléko, černý čaj Earl grey, med a vanilkový extrakt. Nejprve uvařte černý čaj – bude ho potřeba asi 250 ml. Po třech minutách louhování jedné lžičky černého čaje jej sceďte a vmíchejte do něj med a vanilkový extrakt. Obě dvě ingredience přidávejte podle své vlastní chuti. Přibližně 100 ml mléka přiveďte k varu a napěňovačem napěňte. Mléčnu pěnu přilijte k čaji a vychutnejte si báječný zážitek. Věřte, že budete podobně nadšeni jako Mary Loria nebo ti, kterým čaj před více než 30 lety doporučila. Získá si tento čaj vaše srdce stejně, jako si získal srdce celého západního pobřeží Kanady?

fruit red tea with berries

Je čaj London Fog zdravý?

Obvykle si zamilujeme nápoje či jídla, která po bližším prozkoumání nejsou zas tak zdravá, jak bychom si představovali. Ale jak je na tom tento nápoj, jež se těší velké oblibě nejen v částech Kanady? Pro své ingredience i podstatu, která tkví v černém kvalitním čaji, má rozhodně co nabídnout. Zatímco Kanaďanům svým vzhledem připomíná jejich častá mlhavá rána, která bezesporu milují, nám dost možná připomene klasické anglické počasí nebo naše podzimní dny. A nejen v sychravé dny tento nápoj zahřeje a dodá energii. Earl Grey, který tvoří velkou části tohoto drinku, je známým druhem čaje, který oplývá různými benefity, které můžeme na našem organismu pocítit při pravidelném popíjení. Tento černý čaj je silným antioxidantem bojujícím proti volným radikálům v těle. Kromě výborné chuti zajišťuje i povzbuzení a příjemné osvěžení. Černý čaj také podporuje zdravý stav kostí i chrupu. Podporuje také normální stav srdce a reguluje hladinu glukózy v krvi. Další zdravotní benefity, které čaj nabízí, se skrývají v tolik oblíbeném medu. Ten je totiž svým složením označen za superpotravinu – a není divu. Med je totiž vydatným zdrojem živin a energie. Má silné antibakteriální účinky, pomáhá při hojení ran a sáhneme po něm například při nachlazení. Jako silný antioxidant brání předčasnému stárnutí buněk a své místo má i v kosmetice. Pro množství minerálů a vitamínů, které v sobě skrývá, je hojně využívaný již od pradávna. Tím, co nesmíme při přípravě londýnské mlhy opomenout, je mléko. I zde můžete použít alternativu, pokud vám kravské mléko nesvědčí. Čaj tak můžete připravit ze sójového či kokosového nebo mandlového mléka. A čím právě kravské mléko vyniká? Je zdrojem především vitamínu B a vápníku. Jeho vstřebávání navíc podporují další látky, které jsou v mléce obsaženy. V kokosovém mléce pak najdeme i hořčík, železo nebo selen a zinek. Mandlové mléko je skvělým zdrojem kyseliny listové a vitamínů D, E, B6 a B12.
Poslední přísadou je vanilkový extrakt – i ten má co nabídnout. Vanilin obsažený právě ve vanilce má totiž protizánětlivé a antioxidační účinky. Zda je London Fog zdravým nápojem? Vše nasvědčuje tomu, že určitě ano. Nemusíte se tak bát do londýnské mlhy zamilovat a připravovat ji tak často, jak jen budete chtít. Způsobů, jak recepty ozvláštnit, je mnoho – vytvářet tak můžete i zcela vlastní recepty.

Jak podávat londýnský čaj?

Podávání londýnského čaje je možné téměř kdykoliv. Myslet je třeba jen na obsah kofeinu a sacharidů, které by vám nemuseli dělat dobře na noc. Pokud jste tak právě na kofein citlivější či se vám nespí dobře po konzumaci sladkého, nechte přípravu čaje na ráno. Kofein ale značí omezení i pro těhotné ženy nebo malé děti. Množství tohoto nápoje, které zůstává bezpečné pro náš organismus, je tak shodné s bezpečným množstvím jakéhokoliv černého čaje. Právě ten totiž jedinou kofeinovou složkou v tomto nápoji. Pokud si rádi dopřejete čaj bez sladidel, med  můžete samozřejmě vynechat a užít si light verzi tohoto zajímavého nápoje, který spatřil světlo světa díky těhotenským chutím své objevitelky. I když je tento čaj jako stvořený pro sychravé podzimní dny, může vám zpříjemnit snídaňové hodování nebo odpolední siestu i kdykoliv jindy. Pravděpodobně se tak stane vaší novou závislostí či synonymem relaxu, pohody a dobré nálady. 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář