cajovy blog logo full

Čaj z Azorských ostrovů neboli Portugalský čaj. Co o něm musíte vědět? A víte, jak jej připravit?

Modifikace: 2022/05/31

Jaké čaje se pijí v Portugalsku?

I když v Portugalsku seženete čaje stejné jako kdekoliv jinde, jeden je mezi Portugalci přece jen oblíbenějším. Jedná se o portugalský čaj s mlékem, který byl portugalským kněžím a obchodníkům představen v Číně v 16. století. Na čaji s mlékem Portugalci milují jeho aroma i výraznou chuť. Portugalský čaj s mlékem si můžete vychutnat v kombinaci s čajem černým, zeleným i bílým. Výborný bude ochucený i muškátovým oříškem, medem a skořicí. Od roku 1883 se ale na Azorských ostrovech, jež právě Portugalsku patří, pěstuje černý a zelený čaj – odrůdám pěstovaným právo v Azorech se přezdívá Portugalský čaj. Továrna na výrobu čaje se nachází na portugalském azorském ostrově São Miguel a nese název Chá Gorreana. Jde o jednu ze tří továren v Evropské unii. 

Historie portugalského čaje

Výroba čaje byla na Azorských ostrovech zavedena na začátku 19. století. Asi kolem roku 1820 pracoval Jacinto Leite, Azoran z ostrova São Miguel jako velitel královské gardy. Z Rio de Janeira dovezl semena a rozhodl se, že právě ve své domovině vytvoří plantáž. Ukázalo se, že pro pěstování čaje je právě na Azorských ostrovech vhodné klima. Produkce čaje se tak postupně stala důležitou ekonomickou součástí ostrova a v 50. letech 20. staletí dosáhly exporty množství 250 tun. To se bohužel zlomilo po první světové válce, kdy se vlivem celní ochrany mosambického čaje začala výroba i vývoj potýkat s potížemi. Do roku 1966 tak z 14 zpracovatelských závodů na čaj zůstalo pouhých 5. Dnes jsou v provozu dvě, čaj z Azorských ostrovů se ale stále těší své oblibě. Historie portugalského čaje tak stále pokračuje.

Druhy portugalského čaje

Na portugalských plantážích jsou pěstovány černé čaje odrůdy Orange Pekoe, Pekoe a Broken Leaf. Zelený čaj pak v odrůdě Hysson. 100% organický čaj z Azorských ostrovů se prodává zejména na portugalské pevnině. Ostatními státy, kam se právě jediný evropský čaj vyváží jsou třeba Německo, USA, Kanada, Rakousko nebo Itálie či Japonsko. A jaká je chuť portugalských čajů? Orange Pekoe je vysoce kvalitní čaj s nezaměnitelnou výraznou chutí a ovocným aroma. Světle měděný nálev s podobně ovocným aroma vykouzlíte při přípravě čaje Broken Leaf. Příznivé zdravotní dopady slibuje pro vysoký obsah antioxidantů a třísloviny zelený čaj Hysson. Jeho chuť i aroma je jemné a je vhodný na celodenní popíjení.

Jak připravit portugalský čaj?

Zatímco obyčejný černý nebo zelený čaj z Azorských ostrovů připravíte běžným způsobem, jak jste zvyklí, jeho portugalská úprava stojí za zmínku. Chcete si doma vyzkoušet vychutnat čaj, který milují Portugalci? Tak hurá do toho! Uvařte černý nebo zelený čaj tak, jak jste zvyklí. Mezitím lehce ohřejte mléko, skořici a muškátový oříšek. Mléka budete potřebovat půl hrnku, muškátového oříšku půl lžičky, skořice jednu lžičku a medu dvě polévkové lžíce. Směs pořádně promíchejte a přilijte k černému nebo zelenému portugalskému čaji. A pak? Pak už si jen vychutnejte neobvyklý zážitek, který je součástí chvilky pohody snad všech Portugalců.

Čaj z Azor – zajímavosti

Pěstování čaje v Portugalsku je více než zajímavé. Věděli jste, že je čaj z Azor jediným čajem, který je pěstován v Evropě?
Právě tento čaj je také mezinárodně uznáván jako „world class“ čaj, tuto nálepku dostal právem za svou prvotřídní kvalitu. Jak to, že je ale zrovna čaj hlavní plodinou, která z Azorských ostrovů pochází? Pěstování čaje totiž na Azorech nahradilo pokles produkce pomerančů, které byly až do 19. století důležitou součástí ostrovní ekonomiky. Ostrov ale zasáhla ničivá plíseň, a tak byly právě čaje tím, co převzalo štafetu. Díky tomu, že se v místním klimatu právě pěstování čaje dařilo, stalo se brzy zaměstnáním velké části obyvatel ostrova. Továrna Gorreana tak ročně vyprodukuje asi 40 tun čaje. Nefermentované čaje z Azor jsou plné vitamínů a jsou tím nejpřírodnějším produktem, jaký si můžete na trhu přát. Plantáže jsou vzdáleny průmyslovému znečištění a čaj je vyživován jen vodou, sluncem, větrem nebo zeminou. Plantáže nejsou postřikovány jakýmkoliv chemikáliemi, a tak je výslednou plodinou jen a pouze čistý a 100% organický čaj. Čaj z Azor.

Jak vařit čaj? Tohle jsou způsoby Portugalců

Aby se v čaji udržely všechny blahodárné látky a účinky jeho konzumace byly co největší, je důležité vědět, jak čaj připravit. Právě od Portugalců bychom se to mohli učit. Voda, kterou čaj budete zalévat, by měla být přefiltrovaná. Zahřívat by se měla tak dlouho, dokud se neobjeví první bublinky. Poté je ale třeba vypnout konvici nebo stáhnout rendlík z varné desky. Hrnek s čajem zalijte takto připravenou vodou, přikryjte, a nechte asi 5 minut odpočívat. Po uplynutí této doby čaj sceďte a vychutnejte si všemi smysli jeho barvu, aroma i chuť. Čaj by se neměl znovu ohřívat. Pokaždé, když na něj dostanete chuť, byste měli připravit nový nálev. Podle Portugalců je tak akorát vypít tři až šest šálků denně. Zatímco například v Japonsku se čaj nijak nedochucuje, Portugalci nezatracují med ani hnědý cukr. Pokud vám tak nechutná hořký čaj, bez výčitek můžete právě ten azorský dochutit dle svých preferencí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář