cajovy blog logo full

Chanoyu neboli japonský rituál pití čaje. Víte, jak vypadá?

Modifikace: 2022/06/07

Japonské čaje a jeho druhy

Japonsko a čaje jdou ruku v ruce. Jen těžko bychom tak tomuto ostrovnímu státu právě čaj odpárali. Možná, že se čaj nejednomu z nás vybaví hned poté, co název tohoto státu, jež leží ve východní Asii, slyšíme. V zemi vycházejícího slunce není čaj jen nápojem. Je spojen s tradicemi, rituály i duchovními aktivitami. I když existuje velká spousta druhů čajů, které mají původ právě v Japonsku, pojďme si představit ty nejznámější, jejichž názvy jste už určitě zaslechli. Nejvíce popularity si v Japonsku užívá sencha. Právě tento čaj v zemi popíjí kdykoliv – od úplného rána do samého večera. Oblíbeným ale zůstává i matcha čaj. V Japonsku se těší 800 let dlouhé tradici a jeho příprava tkví v namletí jeho nejlepších listů do jemného prášku, který se následně vyšlehá do pěny. Pít se dá studený i teplý. Zatímco v Japonsku je čaj bancha podáván v restauracích dokonce zdarma, v Evropě si ho rádi zaplatíme. I pro ostatní země je totiž cenově dostupný. Jedná se navíc o čaj výrazné chuti s malým množstvím kofeinu, což jeho milovníkům ulehčuje rozhodování, kdy ho vlastně pít – téměř kdykoliv. Většina japonských čajů neobsahuje žádná ochucovadla, výjimkou je ale čaj genmaicha, jež obsahuje praženou rýži, která čaji dodává originální nasládlou chuť. Možná, že každý už někdy slyšel o podávání čaje o páté, čímž je proslavena Velká Británie. Japonsko podává čaj, zejména pak matchu,  v rámci čajového rituálu chanoyu.

Jaké je japonské umění pití čaje?

Pro Japonce je zkrátka čaj životním stylem, cestou a způsobem, jak v sobě najít klid. Japonské umění pití čaje je tak významná kulturní činnost, která zahrnuje přípravu i prezentaci samotného čaje. Japonský obřad vaření čaje pochází původně z Číny, odkud ho ale buddhističtí mniši přivedli právě do Japonska už ve 12. století. Tradice obřadů vaření japonských čajů trvá dodnes. Zatímco podávání chleba se solí nebo nalévání mléka již v jiných kulturách téměř zaniklo, pití čaje zůstává v Japonsku uměním, kterého se obyvatelé této asijské země vzdávat nehodlají. Je pro ně totiž cestou k míru a klidu a velkým dílem sahá do zen-buddhismu. I když mají japonské čaje vliv na téměř celý svět, opravdový obřad můžete zažít jen pod křídly těch, jež projdou školou tohoto umění. Vzdělávání je přitom často celoživotní.

Co pro Japonce znamená obřad Chanoyu

Čajová setkání mají mnoho pojmenování i forem. Chanoyu se rozumí podávání čaje, a je to část obsáhlejší celku čajování, kterému se v Japonsku říká čadži. Čanoju, jak je možné tento termín také psát, je obřad inspirovaný zen-buddhismem a hlavní roli v něm hraje matcha čaj – práškový zelený čaj. Studium čajového obřadu trvá po celý život. Rituál chanoyu totiž nezahrnuje jen přípravu čaje, praktikující chanyou musí znát mnoho dalších záležitostí. Musí znát vlastnosti čajů i jejich výrobu, v malíku ale musí mít i květinové aranžmá, vhodnou keramiku nebo kadidla. I ten, kdo se chce obřadu účastnit, musí mít některé znalosti, které jsou mu k chanoyu vstupenkou. Příprava čaje při obřadu může trvat jednu až pět hodin a předchází mu malé občerstvení, které nese Kajseki.

Vše, co potřebujete vědět o vaření čaje v Japonsku

Základními principy přípravy čaje jsou v Japonsku harmonie, klid a úcta. Příprava čaje probíhá často ve skromných podmínkách a často v naprostém souladu s přírodou. Při vaření a podávání čaje je důležité navázat uvolněné propojení mezi hostitelem a hosty. Důležité je ale i okolí místa, kde se obřad nachází, použité náčiní i dekorace.
Nedílnou součástí každého obřadu je například nádoba se suchým čajem, metlička pro jeho přípravu, ubrousek k vytření šálku po dopití, samotný šálek nebo nádoba na uhlíky, na které se následně umístí konvice. Výčet potřebných předmětů je ale dlouhý a všechny mají při obřadu své čestné místo. Obřady se mohou odlišovat tím, jakou školu absolvoval ten, jež obřad praktikuje. Na obřadu ale nejsou vítány jakékoliv okázalosti, ale spíše jednoduchost, přesnost a elegance. Cílem je dosáhnout vnitřního uspokojení  a tichého přemýšlení či rozjímání. Japonské umění vaření čaje je tak komplexním souborem často neměnných rituálů, které dohromady vytváří obřad, jež je pro Japonce často formální událostí.

Japonský čaj a filozofie

Už jen to, že se příprava a způsob podávání čaje v zemi vycházejícího slunce po staletí nemění, hovoří o tom, že se v přípravě a podávání japonských čajů skrývá více než jen pouhé pití čaje. Právě japonské umění chanoyu a jeho praktiky jsou toho důkazem. Principy cesty čaje jsou mír, úcta, čistota a klid. Právě tyto principy, stejně jako před lety přitahovaly mnichy a samuraje, mají dnes velký vliv na lidi moderní doby, kteří v čaji nachází únik od světa plného vždy ne pouze pravdivých informací a uspěchaného světa. Šálek čaje, který můžete v Japonsku dostat, je základní symbolem pohostinnosti a společenským aktem, který může mezi lidmi probíhat. I když se může zdát, že je chanoyu plné pravidel, které neznalému pozorovateli nemusí připadat smysluplné, každý krok má ve skutečnosti v celém umění veliký význam. Při obřadu chanoyu jde totiž zejména o absolutní využití času i místa a dokonalé spojení dvou lidí.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Janina
Janina

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.