cajovy blog logo full

L-theanin – uklidňuje po vypití čaje

Modifikace: 2022/10/13

Zelený čaj je známý svými mnoha zdraví prospěšnými účinky a příjemným působením na psychiku. To je způsobeno současnou přítomností kofeinu a l-theaninu, které se úžasně mísí a jsou jedním z nejoblíbenějších nootropních zásobníků. Všichni dobře známe kofein, ale theanin může být pro mnoho lidí stále záhadou. Tentokrát se podíváme na to, jak tato aminokyselina funguje samostatně.

Co je L-theanin?

L-Theanin je neproteinová aminokyselina, jejíž jediným smysluplným zdrojem v přírodě je zelený čaj. Vyskytuje se i v hřibovitých houbách, ale pro omezenou dostupnost není tak populární jako čaj. Z méně přírodních zdrojů ji známe z doplňků stravy. Snadno prochází hematoencefalickou bariérou a ovlivňuje koncentraci a chování klíčových neurotransmiterů. Vykazuje jemný antagonismus k NMDA receptorům, díky čemuž snižuje stimulační účinky glutamátu a zabraňuje excitotoxicitě. Má také mírný antioxidační účinek. V rostlině se vyrábí z jiné aminokyseliny, glutaminu. Ve struktuře vykazuje určité podobnosti s neurotransmitery GABA a glutamátem. L-izomer má aktivní účinek, zatímco D-izomer je prakticky neaktivní. Později za použití termínu „theanin“ a implicitně to bude L-izomer. L-theanin v čaji je nepostradatelný.

Kolik L-theaninu je v čaji?

Některé studie naznačují, že je možný příjem přibližně 200 miligramů L-Theaninu denně, zatímco jiné navrhují omezit denní příjem na 50-100 miligramů. I když v současné době neexistují žádné zavedené pokyny pro doporučené množství konzumace, vyhněte se nadměrné konzumaci a pokud máte konkrétní dotazy ohledně účinků L-Theaninu na vaše tělo a zdraví, je vždy vhodné kontaktovat svého lékaře. Pro srovnání, 1 gram čaje matcha obsahuje 19,5 miligramů L-Theaninu, takže šálek čaje matcha (vyrobeného ze 2 gramů) obsahuje asi 40 miligramů L-Theaninu.

L-theanin tvoří 1 až 2,5 % suché hmotnosti čajových lístků. L-theanin se vlivem slunečního záření přeměňuje na polyfenoly. Ovlivňuje chuť a vůni čaje – je zodpovědný za jeho umami chuť, reaguje s chuťovými receptory – T1R1 a T1R3. Z tohoto důvodu někteří pěstitelé dbají na to, aby jejich rostliny rostly ve stínu. To vše proto, aby se neztratil obsah L-theaninu, který formuje chuť. L-theanin by se neměl zaměňovat s theinem, i když jejich názvy zní velmi podobně a obě látky se nacházejí v čajových lístcích. Zkuste i čaj z ječmene a jeho skvělé vlastnosti https://cajovy.blog/caj-z-jecmene-jake-jsou-jeho-vlastnosti-a-zdravotni-benefity/.

L-theanin – vlastnosti a zdravotní aspekty

Jaké jsou vlastnosti L-theaninu? Stručně řečeno, hlavní aktivity theaninu jsou:

  • uklidnění bez způsobení ospalosti
  • snížení stresu,
  • usnadňuje koncentraci pozornosti,
  • zlepšení profilu kofeinu a dalších stimulantů,
  • usnadňuje usínání,
  • minimální riziko nežádoucích účinků.

Matcha čaj a L-Theanin v čaji spolu úzce souvisí. L-Theanin umožňuje našemu tělu vstřebávat přirozený kofein v čaji matcha pomaleji, což má za následek 3-6hodinovou energetickou periodu bez šoků, které mohou nastat u jiných kofeinových nápojů. Výzkum ukázal, že L-Theanin také spouští alfa vlny (index bdělosti) v mozkové aktivitě a stimuluje dopamin, aby současně zvýšil koncentraci a náladu a snížil stres.

Theanin je spíše modulátor než striktně sedativum. Zatímco užívání theaninu ve stavu nečinnosti a odpočinku vám umožňuje zřetelně relaxovat, účinky se mění, když užíváte suplementaci během duševní činnosti. Studie s touto konfigurací ukazují, že theanin snižuje celkový příspěvek alfa vln k EEG během mentálních úkolů, ale účinek těchto vln v okruzích regulujících pozornost byl silnější ve srovnání s placebem. Právě tato modulace dělá z Theaninu skvělé nootropikum, které vás uklidní, aniž by způsobilo únavu nebo ospalost.

teapot and glass two glass tea on white background

Dávkování L-theaninu

Jaké je dávkování L-theaninu? Standardní dávkování začíná na 200 mg na porci. Obvykle se jedná o koncentraci nacházející se v zapouzdřených doplňcích stravy. Menší množství na kapsli (100-150 mg) se obvykle používají v produktech, které používají dražší, patentované theaninové suroviny. Mnoho lidí se však rozhodlo zvýšit tuto dávku na 400 nebo 600 mg denně, což je stále bezpečné a velmi zřídka způsobuje nežádoucí účinky.

Theanin lze užívat ad hoc nebo v neustálé suplementaci – v obou případech je účinný. Bez obav lze užívat až 3 měsíce bez přestávek, pokud během užívání nepocítíte žádné negativní účinky. V závislosti na vašich potřebách lze theanin použít kdykoli během dne. Hladiny v mozku dosahují významné úrovně přibližně jednu hodinu po požití a přetrvávají dalších 5 hodin, poté začnou klesat. Po 24 hodinách po něm není ani stopy. Více na https://cajovy.blog/caj-od-a-do-z/.

Vedlejší účinky L-theaninu

Je třeba znát i vedlejší účinky L-theaninu. Nežádoucí účinky l-theaninu jsou extrémně vzácné a mírné. Pokud ano, mohou zahrnovat žaludeční problémy, bolesti hlavy a mírné problémy se spánkem. Bolesti hlavy mohou postihnout lidi, kteří s tím mají problémy, ale když se theanin používá společně s kofeinem, kofein tento účinek snižuje. U predisponovaných osob je také možný pokles krevního tlaku. Theanin může dále snižovat krevní tlak, takže v kombinaci s léky na snížení krevního tlaku může vést k jeho velmi velkému poklesu. Také lidé užívající stimulanty mohou pociťovat účinek theaninu – v této situaci inhibuje účinnost těchto léků. Dopřejte si kvalitní čaje https://cajovy.blog/caj-na-zdravi/.

L-theanin a hubnutí

Pomáhá L-theanin v čaji s hubnutím? Hubnutí pomocí zeleného čaje je možné, pokud nálev pijeme správně, tedy pravidelně, ve správnou dobu a ve společnosti specifických přísad. Existuje mnoho různých způsobů a metod, jak bojovat s abdominální obezitou pomocí nálevu z čínských čajových listů. Pokud vás trápí tuk na břiše a rozhodli jste se, že je čas se jich zbavit, neváhejte a zařaďte do svého denního jídelníčku alespoň jeden šálek zeleného čaje. Tento nenápadný nálev působí opravdu blahodárně nejen na naše zdraví, ale i na naši postavu.

  • Po vypití šálku zeleného čaje se termogeneze zvýší, což znamená, že se zrychlí rychlost spalování kalorií.
  • Zelený čaj zrychluje metabolismus a zvyšuje účinnost trávicích enzymů.
  • Vykazuje silné diuretické vlastnosti, které pomáhají bojovat proti zadržování tekutin v tělesných tkáních a proti všem druhům zánětů. Hubnutí pomocí zeleného čaje je možné především díky velkému množství látek, které pomáhají přirozeně čistit buňky těla od toxinů a jiných škodlivých látek.
  • Nálev ze zeleného čaje obsahuje sloučeniny zvané epigalokatechin galát (EGCG) a L-theanin, které ovlivňují počet a velikost tukových buněk. Více o zeleném čaji https://cajovy.blog/zeleny-caj-jake-ma-vlastnosti/.

L-theanin a hubnutí jdou zkrátka a dobře k sobě. Theanin spolu s dalšími složkami zeleného čaje snižují hladinu triglyceridů a mastných kyselin v krvi. Spotřeba potravy a tělesná hmotnost se u myší, kterým byl podáván theanin, snížily. Díky tomu i my můžeme poukázat na tuto skvělou vlastnost.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář