cajovy blog logo full

Čaj z ječmene – jaké jsou jeho vlastnosti a zdravotní benefity?

Modifikace: 2022/07/29

Ječmen – vlastnosti a způsob užití

Mladý ječmen je klíčem k minimalizaci překyselení organismu. Je zároveň silným antioxidantem, díky němuž pomaleji stárnou naše buňky. Zatočit dokáže i s pálením žáhy a naopak posílí imunitní systém. Jeho zrna jsou zdrojem bílkovin, vlákniny i škrobu. Mladý ječmen prospívá cévám, srdci i játrům a ledvinám. Ideální je i při psychickém vyčerpání nebo při rekonvalescenci po onemocnění. Koupele z ječných zrn dokáží pomoci i s kožními problémy. Obvykle se ječmen připravuje z prášku, čaj je možné připravit z jeho rozemletých a upražených zrn či slámy. Zrna i slámu je pak možné sehnat v prodejných se zdravou výživou. Užívání ječného čaje je snadné, podobně tak i jeho zařazení do vaší každodenní rutiny. Chcete-li totiž užívat nápoj, který má snad až zázračné účinky, právě čaj z ječmene splní vaše představy do puntíku. Další nespornou výhodou ječného čaje je fakt, že pokud není přimíchán k jinému druhu čaje, neobsahuje sám o sobě žádný kofein. Tím je skvělou příležitostí i pro děti, těhotné ženy nebo kohokoliv jiného, kdo se kofeinu z různých důvodů vyhýbá.

ječmen – vlastnosti a způsob užití

Zdravotní benefity pití ječného čaje

Ať už vás trápí cokoliv z výše zmíněného, společně s konvenční léčbou určitě pitím ječného čaje nic nezkazíte. Čaj z ječných zrn dokonce pomáhá snižovat horečku nebo upravit hladinu cholesterolu v krviPřínosy ječného čaje na náš organismus jsou tak dostatečným lákadlem, proč právě ječmen v tekuté podobě vyzkoušet. Ječný čaj může uvolnit svalové napětí a snížit hladinu stresu. Při pravidelném pití také můžete pocítit příval energie, a zbavit se tak nežádoucí únavy. Díky snadné přípravě i dostupné ceně ječného čaje vám tak nic nestojí v cestě. Vyzkoušet nápoje z ječných zrn, trávy nebo slámy je vhodné kdykoliv – tahle  vitamínová a minerální bomba vás zkrátka postaví na nohy.

Stojí za to pít čaj z ječmene?

Možná, že kdyby naše těla mluvila, pro jeho zdravotní benefity by nápojům z ječmene řekla jednoznačně ANO! Někteří z nás si možná delší dobu zvykají na chuť i aroma ječmene, jiní si v pití ječného čaje nebo nápoje najdou ihned zalíbení. Ať už budete patřit do jakékoliv skupiny, věřte, že obsah zdraví prospěšných látek, který do těla pomocí pravidelného pití ječného čaje dostanete, stojí za to. Společně s vitamíny A, C i E nebo minerály a antioxidanty totiž čaj z ječmene účinně pomáhá proti infekcím, spolehlivý je i jako pomocník v boji za silnější imunitou. I když je známější spíše varianta, kdy se z ječmene odšťavní studený nápoj, i teplá podoba nápoje si může najít ve vaší kuchyni místo. Vhodné je navíc popíjet ječmen celoročně, takže může varianty střídat podle nálady a chutě.

Je ječný čaj vhodný pro těhotné a děti?

Ječný čaj i nápoj z ječmene jsou vhodné jak pro těhotné ženy, tak pro děti. Žádné kontraindikace ani pro jednu skupinu nejsou známy. Ty nejmenší ale často odradí dosud neznámá či neobvyklá barva nápoje, proto je vhodné jej dětem podávat ve flaštičkách s oblíbeným motivem. I jeho chuť a aroma nejsou zrovna typickými – pokud ale dítěti zachutná, jste na skvělé cestě – ječmen je totiž nabitý flavonoidy, antioxidanty i minerály, které podporují zdravý růst zubů i kostí a podporují imunitní systém i správné trávení. V těhotenství zase může přispět pravidelné popíjení ječmene imunitě zatím nenarozeného miminka. Enzymy navíc dokáží pomoci urychlit hojení ran po porodu či obnovit krevní ztrátu. Ječný čaj je během těhotenství i po porodu velice vítanou záležitostí.

still life of loose tea

Pomůže ječný čaj s hubnutím?

Stejně jako kterýkoliv další čaj či doplněk stravy, ani ječmen není všemocný. Bohužel tak nestačí popíjet ho bez jakékoliv další aktivity, a čekat zázračné shazování kil. Díky vysokému obsahu prospěšných látek v čele s antioxidanty je ale ječný čaj schopen nastartovat organismus tak, aby právě se shazováním kil pomohl. Díky vysokému množství vlákniny navíc dokáže vyvolat pocit sytosti, díky které se vyhnete nesmyslnému přejídání a nasčítávání kalorií, které vaše tělo reálně nepotřebuje. Díky ječnému čaji tak sice kouzelně neshodíte, ale může vám k tomu výrazně dopomoci – už třeba tím, že sníží potřebu přejídat se. Pravidelný pohyb, vyvážená strava a k tomu pravidelná dávka ječného čaje – tak nějak může vypadat recept na zdravý životní styl, díky kterému se kil navíc určitě můžete zbavit. Ječmen ani výrobky z něj sice určitě nenahrazují pestrou stravu, která je klíčová pro správnou funkci všech orgánů v těle, může jí ale výrazně pomoci – proto je právě zelený ječmen superpotravinou, která by neměla chybět v jídelníčku nás všech.

 Ječným čajem proti rakovině

Mladý ječmen obsahuje velké množství mukopolysacharidů, které mají mít možnosti ovlivňovat schopnost imunitních buněk bojovat s rakovinou. Vzhledem i k dalším tělu prospěšným látkám tak stojí za to právě ječný čaj nebo jiný nápoj z ječmene vyzkoušet. Dnes již navíc existují studie, které právě souvislost mezi léčbou rakoviny a ječmenem potvrzují. Například doktor Allan L. Goldstein z washingtonské univerzity poukázal na schopnost mladých listů ječmene zpomalovat růst nádorových buněk prostaty. Jiné výzkumy prokázaly snižování životaschopnosti rakovinných buněk vlivem účinku mladého ječmene.

Možná, že se teď stane popíjení ječného čaje vaší oblíbenou částí dne. Dejte nohy nahoru a dopřejte si relax v podobně hrnku čaje plného vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jakmile mu přijdete na chuť, věřte, že se ho nevzdáte. Dost možná se totiž po něm budete cítit i lépe i v případě, že vás netrápí žádné větší zdravotní problémy. Za dostatek všech látek, které ječmen nabízí, vám tělo poděkuje správným fungováním trávicího systému, posíleným imunitním systémem i dostatečnou energií a snížením únavy. A to za vyzkoušení určitě stojí. Ani ječmen není k dispozici jen v jedné a hned té nejlepší kvalitě – pokud tak sháníte takový, ze kterého dostanete maximum, ať už ho budete připravovat jakkoliv, sáhněte po takovém, který bude  100% organický, nebude obsahovat žádné další příměsi a zpracován bude jako sušená tráva.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář