cajovy blog logo full

Japonský čajový set – vše, co potřebujete vědět

Modifikace: 2022/10/13

Japonsko je známé svou mimořádnou kulturou. Píle a dochvilnost jsou věci, které si spojujeme se Zemí vycházejícího slunce. Obřad pití čaje je nesmírně důležitým prvkem japonské kultury. Správně provedený proces je zážitek, který trvá asi čtyři hodiny. Jedním z hlavních rozdílů je to, v čem pijeme. Pokud máte zájem konzumovat rostlinný relaxační nálev způsobem blízkým ideálu, pak musíte sáhnout po japonském čajovém setu.

Japonský čajový set – historie

Pití čaje má svůj zdroj v Asii, přesněji v Číně, za vlády dynastie Tang. Zpočátku se čajové lístky lisovaly do kostek a konzumovaly se jako nálev se solí a zázvorem, ale forma, ve které se tento nápoj připravoval, se v historii několikrát změnila. Vaření čaje z listových kostek mělo podobu, kterou dnes tak dobře známe jako práškový čaj Matcha. Příprava tohoto nálevu s použitím japonské čajové soupravy sahá až do 8. století a na počátku byla potěšením vyhrazeným pro mnichy, válečníky a širokou veřejnost. Tradiční pití čaje formou obřadu se praktikuje dodnes a je nesmírně důležitým prvkem zenové kultury. Japonský čajový set je jeho nedílnou součástí. Seznamte se s čajem https://cajovy.blog/caj-od-a-do-z/.

Japonský čajový set – proč se vyplatí ho mít?

Celá řada praktik japonských mnichů není pro každého, ale některé jejich prvky mohou mít pozitivní dopad na kvalitu našeho života. Konzumovat čaj ve formě sáčku zalitého vařící vodou není nic špatného a je zřejmé, že nemůžete dělat vše s plnou pozorností a pomalým, klidným tempem každou vteřinu vašeho dne. Zavedení několika prvků do naší rutiny a plné zaměření na ně však může zlepšit kvalitu života a snížit přetrvávající stres. Jednou z forem všímavosti může být to, že k pití čaje použijete japonský čajový set. Při jeho použití samozřejmě nemusíte během několika hodin reprodukovat všechny kroky, ke kterým dojde během varného ceremoniálu. Dbejte na to, abyste si odměřili správné množství práškového čaje matcha, rozetřeli jej s určitým množstvím vroucí vody do lahodné zelené pěny. Věnujte alespoň těch pár minut denně přípravě a konzumaci nápoje v tichosti, s vlastními myšlenkami, může mít pozitivní dopad na náš život. Zní to triviálně, ale jsou to právě tyto drobné návyky, které mohou vést k velkým změnám v našem blahobytu. Připravte si různé recepty s čajem https://cajovy.blog/recepty-s-cajem/.

Japonské čajové konvice mají čtyři základní tvary s hlavním rozdílem v designu rukojeti. Pokud jste již dříve zkoumali japonské čajové konvice, můžete být také zmateni rozdílem mezi japonskou konvicí a „kyusu“; ty dva jsou jedno a totéž. Při nákupu konvičky je důležité zvážit, jaká velikost konvice je pro vámi vybraný čaj nejlepší. Například, pokud máte rádi gyokuro a často si ho užíváte sami, je moudré pořídit si hohin. Pokud máte vy a vaše rodina rádi po večeři hojicha, možná budete chtít vybrat velký dobin. Senchu ​​je možné připravit pomocí velké konvice s dobinovým uchem. Mějte však na paměti, že teplota vody může být obtížně ovladatelná, což má za následek nekonzistentní namáčení.

close up of tea and black textured cast iron teapot.

Japonský čajový set a čajový obřad

Přestože příprava čaje matcha doma není tak dlouhý proces, jeho příprava tradičním, obřadním způsobem je poměrně náročná a vyžaduje speciální dovednosti, vhodné místo a čas. Čaj není jediným faktorem, který činí obřad tak slavnostním. Neméně důležitou součástí projektu je příprava, postup a samotná atmosféra https://cajovy.blog/chanoyu-neboli-japonsky-ritual-piti-caje-vite-jak-vypada/. Proces čajového obřadu krok za krokem:

 • Účastníci si najdou klidné místo, například zahradu, kde proběhne obřad.
 • Kromě hostitele, který bude čaj připravovat, musí účastníci vybrat i čestného hosta, který má hned po hostiteli nejrozsáhlejší znalosti o obřadu a je schopen pomoci při jeho správném průběhu.
 • Hostitel a hosté si umyjí ruce a vypláchnou ústa pro symbolickou duchovní a tělesnou očistu.
 • Všichni jdou do místnosti, která je lemována typickou japonskou místností tatami a posadí se na zem.
 • Po zdvořilostní výměně mezi hostitelem a čestným hostem následuje čas na rozhovory, které musí úzce souviset se slavnostními tématy.
 • Než začne proces vaření čaje, hosté konzumují malé občerstvení sestávající z polévky, rýže, zeleniny nebo ryb a v některých případech klasické japonské rýžové vodky.
 • Připravuje se nálev, na který potřebujete varnou konvici, hrníčky a speciální bambusové přístroje.
 • Akt uvaření čaje matcha probíhá tak, že práškový čaj, namířený speciální bambusovou lžičkou v nabídce tří naběraček na každého účastníka, zalijete vroucí vodou a zatřepete ho chasenem.
 • Účastníci pijí nálev ze svých šálků jednotlivě nebo společně z jedné nádoby a předávají si jej.

Výhody a nevýhody japonského čajového setu

S tolika tvary a styly čajových konvic a šálků, které jsou dnes k dispozici, může být obtížné vybrat nejlepší japonský čajový set pouze na základě osobních preferencí. Během staletí konzumace zeleného čaje v Japonsku se tvary a velikosti čajových konvic a šálků postupem času vyvíjely, aby pomohly vyzdvihnout vlastnosti konkrétních odrůd zeleného čaje. Japonská čajová konvice má řadu výhod a nevýhod.

Výhody:

 • Pití čaje matcha má pozitivní vliv na náš imunitní systém a podporuje boj proti volným radikálům. A co víc, je výborným zdrojem draslíku, vápníku, železa a vitamínů A a C.
 • Příprava něčeho tak zdánlivě jednoduchého, jako je čaj, při zachování soustředění a beze spěchu, je jednou z činností, které mohou mít z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv na naši mysl.
 • Japonské čajové soupravy se vyznačují precizním zpracováním a jedinečnou estetikou.

Nevýhody:

 • Doba přípravy nálevu není o nic delší než v případě oblíbeného čaje v sáčcích.
 • Příprava nápoje doma vyžaduje japonskou čajovou konvici, misku, bambusové nářadí a samozřejmě práškový čaj matcha.

Japonský čajový set jako tip na dárek

Nevíte co darovat blízké osobě? Zkuste tradiční japonský čajový set. Kromě stylistických preferencí doporučujeme při nákupu japonské konvice zvážit následující čtyři kritéria: materiál, tvar, velikost a typ filtru. Japonské čajové konvice se obecně vyrábějí buď z hlíny (kameniny) nebo z porcelánových materiálů. Porcelánové konvice jsou všestranné ve své schopnosti uvařit téměř jakýkoli čaj, protože konvice neabsorbuje aroma čaje. Keramický japonský čajový set nabízí mezi čajem a konvičkou mnohem více souhry. Jílové odrůdy jako Tokoname-yaki a Banko-yaki jsou známé tím, že přispívají k jemnější chuti čaje a také zlepšují složku umami. Jíl totiž obsahuje vysoký obsah železa, které způsobuje chemickou reakci s tříslovinami nacházejícími se v čajových lístcích. Téměř vždy preferovanou volbou u vysoce kvalitních japonských čajových konvic jsou hliněné filtry zabudovány do čajové konvice za použití stejných materiálů jako nádoba. Na rozdíl od mnoha filtrů na čajové konvice z nerezové oceli umožňují jílové filtry, aby se čaj zcela máčel ve vodě, aniž by přišel do kontaktu s jakýmkoliv kovem. Jedinou nevýhodou vestavěného filtru je to, že vyžaduje větší péči, protože otvory filtru se mohou někdy ucpat, ale tomu se dá snadno čelit schopností hliněného filtru produkovat čaj vyšší kvality. Zkuste také https://cajovy.blog/benifuki-cerny-caj-z-japonska-co-o-nem-vime-a-jakou-ma-chut/.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář