cajovy blog logo full

Jak připravit čaj pro kojence a od kdy je možné jej podávat?

Modifikace: 2022/05/31

Od kdy a jak často podávat dětem čaj?

I když existují čaje, které jsou vhodné již od ukončeného prvního týdne života, s jeho podáváním určitě nemusíte spěchat. Pokud je miminko kojené, mateřské mléko zvládá organismu dodávat pití i jídlo zároveň. V případě potíží s bříškem, se kterými se miminka často potýkají, je vhodné po lžičkách dávkovat například fenyklový čaj pro kojence. Ani ten ale někdy nemusí zabrat a trávicí potíže dětí si vyžádají spíše čas, během kterého trávicí systém dozraje. Doplňovat dále pitný režim ale není potřeba. Můžete se  setkat s mnoha protichůdnými názory, proto je dobré poradit se s pediatrem, kterému důvěřujete. Situace se totiž může změnit v případě, že má miminko zvýšenou teplotu nebo venku panují opravdová vedra. Více hlídat pitný režim dítěte je ale třeba zhruba od 10. měsíce věku. Doplnit je dětem pak třeba 200 ml denně. Nejvhodnějším způsobem jsou právě dětské neslazené čaje nebo kojenecká voda.

Dětské čaje – co je o nich dobré vědět?

Pokud se rozhodnete podávat svému děťátku čaj, určitě by vás mělo zajímat jeho složení. Ideálním způsobem, jak dětem dopřát kvalitní a chutný čaj, je připravit nálev ze sypané směsi nebo z pytlíku. Granulované čaje jsou totiž často plné cukrů nebo přidaných látek, které v čaji být nemusí. Slazené nápoje navíc nejsou vhodné zejména pro celodenní popíjení – negativně by mohly ovlivnit například chrup vašich nejmenších. Starším dětem můžete osladit medem snídaňový šálek čaje. Pokud kupujete připravené čaje, obsahovat budou jen bezpečné bylinky ve vhodném množství. Chystáte-li se ale připravit čaj ze svých domácích zásob, ujistěte se, že dětem podáváte jen takové bylinky, které je jejich tělo schopné přijmout. Některým bylinkám by se totiž děti měly vyhýbat obloukem – jde například o šalvěj, lékořici nebo echinaceu. I když by v malém množství neměly ublížit, je zbytečné riskovat alergickou reakci nebo bolesti břicha.

Kontraindikace pití čaje u kojenců

Některé bylinkové čaje mohou nejmenším dětem způsobit potíže spojené s nafouknutým bříškem nebo jeho bolest. I když jsou to právě čaje proti těmto potížím, které se často rozhodneme dětem podávat, jejich účinek se někdy nedostaví. Nelze opomenout i fakt, že i bylinky mohou být alergenem, a ne všechny tak mohou děťátku sednout. Obecně jsou ale bylinky dětmi často bez problému přijímány a jejich chuť ani aroma jim nepůsobí potíže. Pokud se rozhodnete podat děťátku čaj, v jehož složení se objevila nová bylinka, zkuste čaj nejprve dávkovat po lžičkách. Dětem určitě nepodávejte zelené nebo silné černé čaje, a to z důvodu, že obsahují kofein, na který nejsou dětské organismy stavěny. Dále nejsou vhodné čaje fermentované nebo kouřové. Většiny dalších čajů se ale nemusíte obávat – právě čaje mohou tvořit velkou část jejich pitného režimu, stačí jen přijít na to, který bude ten nejoblíbenější u vás doma.

Bylinné čaje pro kojence

Rozhodujete se, který čaj dítěti podáte? Pokud zrovna řešíte zdravotní potíže spojené s nachlazením, neváhejte sáhnout po bylinkových čajích. Ke správné funkci dýchacích cest přispívá například heřmánkový čaj. Zažívací a trávicí potíže můžete vyřešit pomocí anýzového čaje nebo fenyklového čaje pro děti. Zajímavou chuť i spousta vitamínů a minerálů obsahuje rooibos. Neobsahuje žádný kofein, za to je bohatý na železo. Kromě toho, že pomáhá v boji s alergiemi, tlumí také bolesti žaludku a bříška. Naopak mátový čaj pro kojence ani větší děti vhodný není – pít by ho dokonce neměly děti do čtyř let věku.

Ovocné čaje pro děti a kojence

Ovocné čaje pro děti jsou plné vitamínů a obvykle jsou také nejmenšími dobře přijímány. Čaje plné antioxidantů jsou navíc skvělým způsobem, jak dětem ozvláštnit pitný režim, který se jinak skládá převážně z vody. Popíjet takové čaje je možné po celý den – podporují přirozenou obranyschopnost a jsou chuťově vyvážené i bez přidaných sladidel. Ideálním ovocným čajem pro děti je čaj se šípkem – ten totiž obsahuje mnoho vitamínu C a pomáhá posilovat imunitu. Směsi ovocných čajů často kromě zmíněného šípku obsahují i jablíčka, maliny nebo jahody. Vhodné jsou obvykle pro děti od ukončeného 6. měsíce. Ovocný čaj můžete ale vyrobit i z vlastních zásob, které čekají na svou chvíli v mrazáku.

Jak miminku podávat čaj?

O vhodnosti podávání čaje miminku vás určitě nejlépe informuje váš pediatr. Co se pak týká způsobu podávání čaje, existuje variant hned několik. Zatímco pro nejmenší miminka bude nejsnazší polknout čaj z lžičky nebo klasické kojenecké lahvičky, větší děti mohou srkat čaj z hrnečku, hrnečku s úchyty po straně nebo pomocí brčka. Ideální je začínat jednodruhovými čaji, kdy snadno odhalíte případnou alergii nebo citlivost na některou složku čaje. Někdy může potrvat, než si děti na nové chutě a vůně zvyknou – je proto vhodné nabízet čaje několikrát za den, aby si k nim děti našly vlastní cestu a oblíbily si je. Zatímco někdy to jde hned, jindy zabere i několik týdnů, než je děťátko schopné vypít větší množství tekutiny z lahvičky.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 2.6]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář