cajovy blog logo full

Osvěžující ice tea z čaje, ale i z různého ovoce

Léto je časem servírování chlazených čajů. Takzvaný Ice tea lze připravit nejen ze zeleného nebo černého čaje, ale výborný je i z ovocných směsi.

Je libo klasika?

Chlazený čaj lze připravit klasicky: z čaje zeleného nebo černého s citronem a cukrem, ale také bylinek, s přídavkem čerstvého ovoce, šťávy nebo sirupu a pár kostek ledu.

Nejdřív sušinu nebo čerstvé bylinky spaříme menším množstvím vody než obvykle, po vylouhování doplníme ledem. Nápoj velmi rychle zchladne, barva i chuť se plně rozvine a zajistí dojem toho pravého „ice tea“.

Získáme opravdu velmi silný a osvěžující nápoj, který je možné doplnit přidáním kousků ovoce, máty, koření, různých ovocných šťáv a podobně.

Je to rychlé, jednoduché, zdravé a osvěžující.

Domácí ice tea z ovocných čajů

Domácí ice tea z ovocných čajů

Ovocné směsi se stále častěji dostávají do hledáčku nejen českých spotřebitelů a jejich spotřeba roste rychleji než u čajů černých nebo zelených. Také z nich vyrobíme skvělý a zdravý ledový čaj.

Pro zalití potřebujeme 100 °C vodu. Nespornou výhodou je i to, že nemusíme hlídat dobu jejich louhování, jak u čaje černého, protože jejich nálev nehořkne. Ovocné čaje louhují někdy 5–8 minut a někdy i 8 –10 minut, podle výrobku.  Také pro byliny platí, že je pro něj nejlepší voda právě převařená, doba louhování pak bývá zpravidla 5-10 minut.

Hotový nálev necháme vychladnout, je možné jej pít bez jakýchkoli přísad, ale také ochutit cukrem, medem, sladidlem apod.

Ovocné čaje jsou ideální ke konzumaci za tepla i za studena, výborně se také hodí k výrobě míchaných nápojů v kombinaci s ovocnými šťávami nebo alkoholem. Kromě toho jej lze použít i jako nápoj k jídlu.

Ovocný čaj kdykoliv a komukoliv

Ovocné čaje lze pít bez omezení v každém věku – neobsahují tein, kofein ani žádné jiné povzbuzující látky. Vyrábějí se na čistě bázi a výživoví poradci je doporučuji i pro těhotné, seniory nebo pro malé děti.

Některé zdroje dokonce uvádějí, že nálevy ze sušeného ovoce zpomalují stárnutí, zvyšují obranyschopnost organismu. Dobře se po nich usíná, a proto si je můžeme dopřávat i večer. Ideálně hasí žízeň a příjemně osvěží. Představují ideální základ pravidelného pitného režimu, protože neobsahují žádné kalorie ani přidaný cukr. Jsou ideální náhradou za sycené nápoje nebo džusy, což můžeme po nějaké době poznat, když si stoupneme na váhu nebo navštívíme zubaře.

Proč ovocné směsi?

Sušené ovoce je zdrojem řady vitamínů skupiny B, provitamínu A a vitamínu C, který chrání náš organismus, působí antioxidačně a využívá se k prevenci infekčních onemocnění. Zdraví prospěšnými složkami jsou antioxidační látky, zejména je mají přírodní barviva obsažena v tmavém nebo červeném ovoci, jako jsou právě aronie, borůvky, ostružiny, plody černého bezu, které působí ochranně na lidský organismus.

Základem ovocného čaje jsou sušené ovoce, byliny a koření. Průměrný obyvatel České republiky vypije podle spotřebitelských průzkumů až 500 šálků ročně. Čtyřicet procent dotázaných českých spotřebitelů uvedlo, že preferuje ovocné čaje. Místa na bednách mezi top produkty v tomto segmentu si po dlouhá léta drží lesní plody. Pro svoji chuť i vůní po lesních jahodách, borůvkách, malinách a ostružinách patří mezi nejoblíbenější ovocné čaje.

Ovocný čaj kdykoliv a komukoliv

Co skrývají ovocné směsi?

Základem pro výrobu ovocných směsí jsou především plody nebo slupky z jablek, plody šípku, pomerančová a citronová kůra, květ ibišku, ale také plody aronie, černého rybízu, malin, borůvek, rakytníku, černého bezu nebo v poslední době stále více oblíbených třešní. Používají se ve formě mleté sušiny nebo jako ve vodě rozpustné extrakty.

Ibišek dává nálevu sytě červenou barvu a příjemně nakyslou chuť. Čaje bez použití ibišku mají méně výrazné barvy. Šípek obsahuje v přírodním stavu značné množství vitamínu C.  Sušená pomerančová kůra dodává čaji jemně nahořklou citrusovou příchuť.
Jablko nijak neovlivňuje barvu hotového čaje, mírně jej oslazuje a kompenzuje tak kyselý účinek ibišku. Jablečný čaj je bohatým zdrojem vitamínů a pomáhá odkyselovat organismus.

Sušená šťáva v čaji

Další možností jsou i sušené šťávy z ovoce, například z malin, jahod, rybízu nebo citrusových plodů, které se rovněž rozpouští po přelití horkou vodou. Jsou přírodní, s příjemnou chutí a vůní.  Zajímavými složkami jsou exotické druhy koření – zázvor, skořice, hřebíček, lékořice nebo anýz.

Moderní technologie umožnují přidávat do čajových směsi i sušený med.

Součástí ovocných čajů mohou být i prospěšné byliny, například list ostružiníku, maliníku, kopřivy, květ bezu, list jahodníku, máta peprná, meduňka lékařská, heřmánek pravý.

Bez převaření vody

Klidně experimentujte – připravte si yerba maté zalévané studenou vodou. Tento nápoj pochází z Paraguaye, skvěle hasí žízeň a je koktejlem prospěšných látek: antioxidantů, vitamínů, dokonce vlákniny. Má velmi vysoký obsah kofeinu, ale není návykový. Je výborným pomocníkem v boji s únavou a stimuluje intelekt. Yerba maté navíc zrychluje metabolismus, podporuje spalování tuku a brání jeho ukládání, snižuje chuť k jídlu a potřebu se přejídat.

Pro přípravu studeného Tereré se nejlépe hodí různě ochucené verze yerba maté, především s příchutí citrusových plodů, máty nebo směsi bylinek. Velice dobře poslouží výrobek balený do nálevových sáčků ve tvaru pyramid, které najdeme v balení kvalitnějších čajů. Ušetříte si tak práci a nemusíte mít speciální nádobu a slámku, přes kterou se tradiční jihoamerický nápoj srká.

Když si ledový čaj připravíte doma sami, ušetříte svou peněženku, zdraví i přírodu. S nákupem hotových nápojů v „petce“ musíte totiž počítat nejen s nezbytnými konzervanty a větším množstvím cukru, ale i tím, že přispíváte k prohlubování „doby plastové“.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.