cajovy blog logo full

Jak pití čaje ovlivňuje stav vaší pokožky?

Modifikace: 2022/07/29

Chemické složky čaje

Čaj má více než tucet chemických sloučenin, které ovlivňují jeho chuť a nutriční hodnotu. Řeč je samozřejmě o sušených listech, které se používají přímo při přípravě chai. V případě listů ze stálezeleného keře Camella Sinensis je tomu úplně jinak. Je zajímavé, že ačkoliv výzkum chemického složení čaje probíhá již více než sto let, mnoho sloučenin bylo popsáno obecně. Ještě před padesáti lety se mělo za to, že obsahuje šest základních chemických sloučenin a dnes se ví, že jich existuje minimálně dvojnásobek. Jak pití čaje ovlivňuje stav vaší pokožky?

Chemické složení čaje je:

  • Sloučeniny taninu – hlavně tanin s protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi; kofein urychluje metabolismus a působí močopudně, teofylin zase ovlivňuje odbourávání lipidů a usnadňuje dýchání.
  • Polyfenolické sloučeniny – utěsňují stěny krevních cév a inhibují průchod cholesterolu do krevního řečiště; váže kovy, toxiny a volné radikály a odstraňuje je z těla
  • Vitamíny – zde uvedu pouze ty nejdůležitější vitamíny, které se nacházejí v čajových lístcích: A, C, D, E, K a B.
  • Minerály – podobně jako výše: vápník, železo, fosfor, hořčík, zinek, draslík, selen.
  • Thein (alkaloidy) – působí na nervovou soustavu (stimuluje ji a jemně stimuluje, zlepšuje koncentraci a paměť), zlepšuje vylučování trávicích šťáv a usnadňuje dýchání.

Dále obsahuje éterické oleje, proteinové sloučeniny, pigmenty a enzymy.

cinnamon sticks with biscuits, cloves, a glass of tea, placemat side view on wooden and white background

Jedinečné vlastnosti čaje

Vlastnosti čaje se využívají v boji proti trávicím neduhům i fyzickému a psychickému vyčerpání. Černý čaj díky obsahu antioxidantů oddaluje proces stárnutí pokožky a snižuje riziko aterosklerózy a infarktu. Černý čaj je zdrojem mnoha sloučenin s příznivým účinkem na organismus. Obsahuje tein, který působí povzbudivě, snižuje únavu a zlepšuje koncentraci. Poskytuje také rostlinné polyfenoly patřící k přírodním antioxidantům, které mimo jiné zabraňují kardiovaskulární choroby. Vlastnosti černého čaje souvisí s rostlinnými polyfenoly, které obsahuje. Tyto sloučeniny jsou přírodními antioxidanty s příznivým účinkem na organismus. Polyfenoly neutralizují škodlivé účinky volných kyslíkových radikálů, které jsou zodpovědné za vznik mnoha nemocí, označovaných jako civilizační.

Bylinné čaje https://cajovy.blog/caj-od-a-do-z/ mohou mít různé vlastnosti, záleží na jejich složení, tedy na bylinkách ve směsi. Lze použít i monosaury, ale ukazuje se, že mnohem účinnější jsou bylinné směsi. Je však důležité si všimnout, které bylinky spolu působí synergicky. Pokud však o vlastnostech bylinek nemáme znalosti, je nejlepší koupit si hotovou směs z prověřeného zdroje nebo zajít k bylinkáři, aby sestavil optimální směs pro naše individuální potřeby. Byliny působí komplexně na celé tělo. Vykazují antivirové, baktericidní, diuretické, protizánětlivé, antihistaminové, antiseptické, antioxidační, revitalizační, výživné, uklidňující, relaxační, antispasmodické, mírně hypnotické, antipyretické, diaforetické, protikazové a čistící vlastnosti.

Výhody pití bylinných čajů

Projděte si s námi výhody pití bylinných čajů. Stále přetrvává mýtus, že čaj dehydratuje. Ale bylinkové čaje obsahují cenné mikro a makro prvky, které mají vliv na vaše zdraví. Samozřejmě obsahují i tein, který při nadměrné konzumaci může působit močopudně. Pokud ho konzumujete hodně, může to vést k hromadění vody v těle. Ale 2-3 šálky čaje denně hydratují tělo stejně jako voda. Bylinkové čaje https://cajovy.blog/prekyseleny-organismus-pomoci-vam-mohou-caje-vite-ktere/ pomáhají také proti nespavosti. Někdy je nespavost způsobena příliš rychlým životním tempem. Když dáváte celý den 100%, je těžké se večer uklidnit a usnout. V této situaci se osvědčí uklidňující bylinkové čaje s přídavkem meduňky, chmelových šišek nebo levandule. Aromatická a jemná v chuti. Pomohou vám uklidnit se, zmírnit následky stresu a rychleji usnout. Jsou mnohem lepší než sklenice teplého mléka, kterou vám dávala babička před spaním.

Jak čaj ovlivňuje vaši pokožku?

Vědět, jak pití čaje ovlivňuje stav vaší pokožky je velmi důležité. Co mají společného čaj a kůže? Listy zeleného čaje jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, jako jsou vitamíny A, C, E, K a vitamíny skupiny B, železo, vápník, mangan, draslík a mnoho dalších složek. Takový mix z něj dělá injekci nezbytných vitamínů pro pokožku všech věkových kategorií. Vysoká koncentrace vitamínu C dokáže dodatečně srovnat tón pleti, rozjasnit ji, snížit zabarvení a tmavé kruhy pod očima a zlepšit mikrocirkulaci krve. Díky tomu se pokožka stává extrémně jednotnou a zářivou. Odumírání kožních buněk je proces, který má za následek stárnutí kůže. Tím, že působí jako antioxidant, polyfenoly inhibují proces odumírání kožních buněk. Díky tomu jsou hlavním odpůrcem procesů stárnutí, zabraňují například tvorbě vrásek a ochabování. Zelený čaj má díky svému jedinečnému obsahu antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Díky tomu dokáže brzdit nadměrnou činnost mazových žláz. Dopřejte si čaj v mnoha podobách https://cajovy.blog/recepty-s-cajem/.

Je pití čaje zdravé?

Čaj je bohatým zdrojem třídy sloučenin nazývaných taniny. Třísloviny se mohou vázat na železo v některých potravinách, což znemožňuje jejich vstřebávání v trávicím traktu. Pokud dodržujete přísnou veganskou nebo vegetariánskou dietu, možná budete chtít věnovat velkou pozornost množství čaje, které konzumujete. Přesné množství taninů v čaji se může značně lišit v závislosti na typu a způsobu přípravy. Omezení spotřeby na 3 šálky nebo méně (710 ml) denně je pravděpodobně bezpečný rozsah pro většinu lidí. Ano, ve většině případů je pití čaje dokonce velmi zdravé i pro děti https://cajovy.blog/jak-pripravit-caj-pro-kojence-a-od-kdy-je-mozne-jej-podavat/. Množství výhod a kladných stránek tohoto nápoje převažuje nad těmito negativními účinky. Navíc, aby k nim došlo, musí nastat další okolnosti (např. určité nemoci). Jak čaj působí na pokožku? Pomáhá zpomalovat proces stárnutí, umí zabránit akné díky svým antiseptickým vlastnostem.

Čaj jako náhražka jiných nápojů

Čaj je nápoj známý po celém světě již stovky let. V Evropě se objevil v polovině 16. století a rychle si získal oblibu. Čaj si dnes dopřává každý z nás, je to nápoj, který je alternativou vody, džusů nebo třeba kávy. Obchody nabízejí různé čajové sady, které mohou obsahovat černé, zelené, bílé, ovocné nebo bylinkové čaje. Jedním z nejoblíbenějších čajů je rooibos. Čaj je skvělou náhražkou kávy, ale i slazených limonád.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář