cajovy blog logo full

Nejen folkaři šáhnou rádi po mátě

Po zimě se rychle zotavila máta a vy si ji můžete již dopřávat čerstvou z vlastní zahrádky nebo z květináče za oknem. Celoročně pak kdykoliv sušenou. Je to další léčivka, která by neměla u vás doma a ve vašem jídelníčku chybět. Pomáhá totiž nejen na žaludeční a střevní problémy, ale také mírní bolesti hlavy, nadýmání, nespavost. Oblíbení folkoví umělci na její počest dokonce složili píseň.

Máta (Nedvědi)

Mám rád, když kousek jehličí si pod hlavu dám
A na něj loňský listí z dubu sesbírám,
A vedle ucha kousek máty z louky jsem vzal,
Ještě kdyby tu hrál, někdo hrál.

To stačí si pak před spaním jen něco přát,
Až zatáhnou se víčka, přání bude se zdát,
Jau-jau, zas mi někdo šlápl na pravej prst,
Půjdu natrhat si bylinek plnou hrst,
Vezmu na obkládek, ze zbytku udělám pít,
Slonům prej chutná víc.

Je zajímavé, že zřejmě pochází ze studené a mlhavé Anglie a je dnes rozšířena a oblíbená hlavně v jižních teplých zemích. Neobejde se bez ní arabská kuchyně, ale nemůže chybět ani v kubánském mojitu.

Dnes se zde vyskytuje až ve čtyřiceti různých varietách. Zahradníci vyšlechtili mátu s příchutí a vůní čokolády, ananasu, citronu, pomeranče, jahod, coly…

Blahodárná bylina

 • pomáhá na žaludeční a střevní problémy
 • je účinná na potíže se žlučníkem a žlučovými kameny
 • řeší nadýmání, nechutenství a zamezuje zvracení
 • posiluje játra a slinivku
 • působí protizánětlivě a dezinfekčně
 • pomáhá při nachlazení
 • mírní bolesti hlavy, migrény i bolesti svalů
 • doporučuje se na nespavost a stres
 • pomáhá na vyrážky, ekzémy, kopřivku i revma
 • užívá se na výplachy úst a dezinfekci ústní dutiny
 • je to navíc přírodní afrodiziakum

 Pěstování máty na záhonku i v květináči-mieta

Hlavně na problémy trávicího traktu

Máta peprná je známá především pro své pozitivní účinky na trávení, běžně se proto přidává do žaludečních čajů. Protože podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči, výrazně zmirňuje potíže s trávením. Užívání prospívá i při problémech s nadýmáním nebo nechutenstvím. Doporučuje se při příznacích dráždivého tračníku i při dalších poruchách trávení. Upravuje funkci střev a uvolňuje křeče. Zastavuje zvracení, pomáhá na koliky a různé střevní problémy. Navíc také zlepšuje chuť k jídlu.

Máta peprná rovněž podporuje funkci důležitých vnitřních orgánů: jater, slinivky břišní nebo žlučníku. Díky svým účinným látkám působí také protizánětlivě.

Vnitřní i zevní použití máty

Také při nachlazení

Mátu peprnou lidové lékařství doporučuje vyzkoušet při nachlazení. Rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy – na všechny tyto zdravotní potíže máta pomáhá, a to nejen ve formě čaje, ale v tomto případě se ji doporučuje hlavně inhalovat.

Mátový čaj lze užívat také na nespavost, stres nebo na bolesti hlavy a migrény. Máta nejen posiluje nervový systém, ale také působí jako přírodní afrodiziakum.

Doporučuje se i pro kardiaky: Používá se také na snížení krevního tlaku a na posílení činnosti srdce.

Jak na nálev:

Středně velké lístky máty otrháme, dobře propereme vodou a lehce promneme mezi prsty. Vložíme do louhovací konvičky a zalijeme vroucí vodou. Pod pokličkou necháme nálev 7 až 15 minut louhovat a poté drogu vyjmeme. Nemáme-li čerstvou mátu, použijeme sušenou. Doplníme citronem a můžeme dosladit medem.

Máta se velmi hodí do čajových směsí, například se zázvorem, heřmánkem, lékořicí nebo fenyklem. Kombinuje se dobře se zeleným čajem nebo yerba maté.

Ústní voda

Pokud si trpíváte častým zánětem dásní nebo jinými problémy v dutině ústní, doporučuje se připravit pravidelně popíjet odvar, který poslouží jako ústní voda. Nejenže máta dezinfikuje, ale i dech je díky ní bude mnohem příjemnější. Někteří léčitelé dokonce doporučují místo pití odvarů, raději pravidelné žvýkání lístků máty.

Koupel s mátovými lísky má osvěžující účinky.

Máta je skvělá i zevně

Máta se dá využívat také zevně a často se proto přidává i do různých mazání. Obsažený v mátě mentol příjemně chladí a znecitlivuje. Pomáhá tedy na bolestivá místa, podráždění nebo na svědění. Je účinná také v léčbě ekzému nebo kopřivky.

Máta je skvělá i zevně

Účinné látky v mátě peprné

Listy máty peprné obsahují až 2 % silic, z nichž je nejvíce zastoupena silice mentolu a menthonemu (cca 60 %). Máta má dále vysoký obsah menthofuramenu, piperotu, tříslovin, hořčin, flavonoidů a kyseliny octové. Celkem obsahuje přibližně čtyřicet účinných látek.

Pěstování máty na záhonku i v květináči

Jelikož se s mátou ve volné přírodě běžně nesetkáte, budete si ji muset sami vypěstovat (nebo koupit čerstvou či usušenou). Pěstovat ji můžete doma v květináči, v truhlíku za oknem i na záhonku.

Je to rostlina, která se nedoporučuje k vysetí, protože množení ze semen je náročné a málo úspěšné. Lepší je si tedy sehnat sazeničku a tu vsadit kdykoliv během vegetačního období do vlhké půdy. Ideální je tedy pěstování v polostínu a pravidelná zálivka. Máta se dobře rozrůstá podzimními oddenky.

Z rostliny se sbírá pouze nať s listy. Nať je ideální sklízet před rozkvětem, tedy od června do září. Teplota by ale při sušení neměla přesáhnout 40 stupňů. Skladuje se na suchém a vzdušném místě. Lístky máty lze také zamrazit nebo z jejích listů vylisovat olej.

Vnitřní i zevní použití máty

Domácí mátový likér: Připravíme macerování mátových listů s 0,75 litru alkoholu. Ponecháme po dobu tří týdnů na slunci a poté se scedíme a smícháme s cukerným roztokem (200 gramů cukru rozmíchaných ve vodě). Mátový likér se aplikuje při žaludečních potížích.

Mátový sirup: Nejprve je třeba vyrobit cukerný roztok – v 1 litru vody zahříváním rozpustíme 500 gramů cukru. Přidáme 60 gramů čerstvě natrhaných a nasekaných mátových listů. Po přejití varem směs odstavíme a necháme zcela vychladnout. Používáme do studených nápojů i čajů.

Domácí mátový olej: Je vhodný například pro inhalaci při nachlazení nebo na potírání ekzémů, pohmožděnin či bolavých částí těla. Mátu smícháme s rostlinným olejem a macerujeme týden na sluníčku.

Kloktadlo: Dá se použít mátový nálev, který se vaří podobně jako čaj. Pouze se použije máta ve vyšší koncentraci.

Stručný přehled pozitivních účinků

 • pomáhá na žaludeční a střevní problémy
 • je účinná na potíže se žlučníkem a žlučovými kameny
 • řeší nadýmání, nechutenství a zamezuje zvracení
 • posiluje játra a slinivku
 • pomáhá na nachlazení
 • působí protizánětlivě a dezinfekčně
 • dá se užívat na nespavost a stres
 • řeší bolesti hlavy, migrény i bolesti svalů
 • nanáší se na vyrážky, ekzémy, kopřivku i revma
 • používá se na výplachy úst a dezinfekci ústní dutiny
 • jedná se o přírodní afrodiziakum
 • posiluje nervovou soustavu a zbavuje stresu

Užívání máty se nepojí s téměř žádnými vedlejšími účinky.

 

Lidové názvy: bylina Matky Boží, fefrminc, fefrmincka, balšám, balšán, náma, nána, nátkové koření, máta pepřová, peprmint, peprný balsám,pepřová máta, větrná bylina, větrová bylina, větrová zelina či větrové koření. Máta peprná se latinsky označuje jako Mentha piperita.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.