cajovy blog logo full

Druhy medu – Který je nejlepší do čaje?

Modifikace: 2022/10/13

Med je bezpochyby velmi důležitý produkt, který by se měl najít v každé kuchyni. Může úspěšně nahradit bílý cukr. Má však na rozdíl od něj určitě více vitamínů a minerálů a je také mnohem zdravější. Nelze proto diskutovat, že med prostě stojí za to použít. Jaký med na oslazení čaje?

Jaké jsou druhy medu?

Čaj s citronem a medem byl po celá léta nejlepším lékem na nachlazení. Místo bílého cukru lze úspěšně použít med. Lze jej také použít místo všech umělých sladidel, která nemají žádné nutriční vlastnosti, ale dávají pouze sladkou pachuť. Je však třeba si uvědomit, že aby si med udržel své hodnoty podporující zdraví, měl by být přidán k mírně ochlazenému čaji. Podle definice, při teplotě nad 50 stupňů Celsia, med ztrácí své vlastnosti, ale stále má svou charakteristickou chuť. Med je většinou vyroben z fruktózy a glukózy, ale navíc má také mnoho vitamínů, minerálů a enzymů. Jejich přesné složení závisí na typu medu. Každá z jeho odrůdy má mírně odlišné složení a chuť. Takže můžete experimentovat při kombinaci různých typů čajů a medu. V podstatě rozlišujeme dva druhy včelího medu – květový a medovicový (lesní) med. O čajích se více dozvíte https://cajovy.blog/caj-na-zdravi/.

Jaké jsou druhy medů na světě:

 • Akátový med –tento med obsahuje mnoho uhlohydrátů, které se snadno absorbují. Proto stojí za to jíst, když je tělo unavené, posílit imunitu a během chladu. Rovněž uklidňuje onemocnění žaludku a močových cest.
 • Lipový med – zlatá barva. Tento typ medu se doporučuje zejména pro infekce dýchacích cest. Bojuje s chladem, kašlem a sekrecí. Ovlivňuje také nervový systém. Uklidňuje se, uklidňuje stres a usnadňuje usnutí. Linden Honey je bohatým zdrojem energie, takže stojí za to ji mít po ruce, když jsme oslabeni nebo unavení.
 • Med manuka – mnozí ho považují za jeden z nejzdravějších medu na světě. Jeho popularita se v roce 2019 rychle zvýšila v důsledku exotického původu (Nový Zéland) a jedinečným zdravotním vlastnostem. Používá se také k dermatologickému ošetření jako specifickému, který pomáhá kontrolovat akné.
 • Pohankový med – Má charakteristickou chuť a tmavší barvu. Obsahuje velkou dávku vitaminu C, B1, B2 a PP. Kromě toho je med pohanky bohatý na prvky. Má čisticí účinek, posiluje oběhový systém (včetně funkce srdce), urychluje hojení a regeneraci těla. Kromě toho pomáhá s anémií, což je vyplývající z nedostatku železa.
 • Řepkový med – má zase nejvyšší obsah glukózy a aminokyselin. Proto má mimo jiné regenerační vlastnosti a doporučené během zotavení. Podporuje také očištění těla. Vyhýbá se kardiovaskulárním onemocněním, posiluje srdce a inhibuje vývoj aterosklerózy. Řepkový med také funguje také externě. Díky tomu se můžete po popáleninách vyhnout puchýřům, infekcím a jizvám.
 • Vícekvětý med – Je to nejvíce dostupné, a proto nejčastěji zvolené. Vícekvětý med primárně posiluje imunitní systém. Léčení nachlazení a inhibuje bakteriální růst. A jednoduché cukry obsažené v medu jsou dobrým zdrojem energie pro práci srdce.

Chuť medu závisí na typu rostlin, ze kterých včely shromažďují nektar a druhy stromů. Není divu, že pro včelaře má velký význam. Med, který pro nás může být exotický, je běžný pro obyvatele jiné části světa. Zkuste https://cajovy.blog/recepty-s-cajem/.

Zdravotní vlastnosti medu

Různé druhy medů mají skvělé zdravotní vlastnosti. Zrychluje hojení ran, posiluje imunitu, zklidňuje nervy a bojuje s bakteriemi lépe než antibiotikum.

Mezi nejčastěji zmiňované vlastnosti medu patří:

 • Imunoregulační účinek,
 • Vytváření červených krvinek,
 • Regulace práce kardiovaskulárního systému,
 • pozitivní účinek na respirační systém,
 • akce podporující správné fungování jater,
 • pozitivní účinek na fungování ledvin,
 • prospěšný účinek na mozkové práce

Nejlepší med do čaje

Můžeme si vybrat medové druhy v závislosti na typu nápojů. Pro čaj je vhodnou volbou delikátní, jarní med, který nezmění chuť nápojů, a pro kávu rozhodně pohankový med nebo medové krémy se skořicí, zázvorem, kardamomem. Med do horkého čaje by měl mít jedinečnou chuť. Pohankový se doporučuje v případě nedostatků železa, lidem trpící chřipkou a chladem a řepka je přirozeným lékem na problémy s játry. Kromě prospěšných antioxidantů pro zdraví (tmavší barva medu, více bojujících s volnými antioxidačními radikály) a baktericidní látky obsahuje včelí med také draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo a kyselinu listovou. Prečtěte si nový článek na blogu https://cajovy.blog/caje-z-certifikovanych-plodin-skodi-takove-caje-zivotnimu-prostredi/.

kdy přidat med do čaje

Kdy přidat med do čaje

Přidání medu do čaje má svá pravidla. Pouze tehdy, když jej přidáte do čaje ve správný čas, bude to víc než sladký doplněk. Med ztrácí většinu vlastností při teplotě nad 50 ° C. Z tohoto důvodu by měl být čajový med přidán, když se trochu ochladí. V tomto případě stojí za to sledovat v průběhu času. Pro med je nejoptimálnější teplota 35 ° C – tolik stupňů je v včelích úlech. S přidáním medu můžete připravit mnoho různých nápojů a infuzí.

Jaký druh medu je vhodný pro diabetiky?

Jak jsme již zmínili výše, jednotlivé druhy a vlastnosti medu se liší. Přestože je med zdravý a především mnohem zdravější než cukr, diabetik ho nemůže konzumovat bez omezení. Než diabetik sáhne po medu, měl by se poradit s lékařem. A je to proto, že tento produkt obsahuje jednoduché cukry, jako je fruktóza a sacharóza, a má také vysoký glykemický index 60. Tento index znamená, že rychle způsobuje hladinu cukru v krvi. Často se věří, že nejlepší volbou pro lidi s diabetem je akátový med, protože má vysoký obsah fruktózy. Takový med však také způsobuje rychlý nárůst glukózy. Také pro to můžete dosáhnout pouze malého množství a pouze tehdy, když máte normalizovaný diabetes, tj. hladiny glukózy v krvi zůstávají na konstantní úrovni.

Nejzdravější typ medu

Med, správně uložený a získaný z určitého zdroje má řadu terapeutických vlastností. Obecně můžete říci o medu, že posiluje tělo, urychluje hojení ran, snižuje krevní tlak, uzdravuje onemocnění jater. Seznam je dlouhý a pokrývá mnoho zdravotních oblastí. Ale který med je nejzdravější? Všechny druhy medu mají mírně odlišný účinek, kvůli tomu, z jakých rostlin se získá nektar nebo jaké (zdravé a přirozené) přísady podporují jeho rysy podporující zdraví. Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Terapeutické vlastnosti vícekvětového medu, který má velmi rozmanité složení, podporující respirační systém, již víme. Vybírat si můžete i med obohacený o další zdravé složky jako med z malin, se skořicí – https://cajovy.blog/skocice-je-jeste-lepsi-v-kombinaci-s-medem/ , s kakaem, se zázvorem, apod.

Neexistuje jasná odpověď, na kterou je med nejzdravější. Med přináší řadu terapeutických a zdravotních vlastností a podporuje širokou škálu systémů v těle. Bez ohledu na to, zda si vyberete tradiční medy nebo medy s přísadami – přečtěte si o jejich vlastnostech a rozhodněte se sami, co bude pro vás nejzdravější. Stojí za to zavést med do vaší stravy.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář