cajovy blog logo full

Skočice je ještě lepší v kombinaci s medem

Modifikace: 2019/01/30

Když přijde chřipková sezóna, může být skořicový čaj jednou z dobrých cest k rychlejšímu uzdravení. O jeho skvělých účincích jsme psali v minulém příspěvku. Ovšem ještě lepší pro zdraví je skořice ve spojení s medem.

 

Přírodní antibiotika

Skořice je přírodní antibiotikum. Zmirňuje zánět, snižuje horečku, mírní kašel, poskytuje také úlevu od bolesti hlavy a migrén. Čínská medicína doporučuje tento čaj k léčení mnoha onemocnění. V lidovém léčitelství se po staletí skořice i med používají jako lék na dýchací a zažívací potíže.

Látky obsažené ve skořici jsou navíc jedněmi z nejúčinnějších antioxidantů s antibiotickými a dezinfekčními účinky! Med je bohatým zdrojem fenolových antioxidantů, který snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Je také považován za skvělý lék proti nespavosti, zlepšuje paměť a působí jako přírodní afrodiziakum – a tak působí i skořice!

Med je také přírodním antitusikum: dobře potlačuje kašel, a to zejména v noci (údajně účinkuje na kašel lépe než účinná látka většiny sirupů proti kašli).

Jak skořice, tak med jsou bohatým zdrojem antioxidantů, které mají řadu pozitivních účinků na zdraví a chrání organizmus před volnými radikály.

 

S medem ještě účinnější

S medem ještě účinnější

Skořice má podle bylinkářů blahodárnější účinky, když ji spojíme s medem. Ruka v ruce lépe posilují imunitní systém, snižují hladinu špatného cholesterolu, chrání před vznikem křečových žil, pomáhají při zánětech močových cest, čistí průdušky. Dokáží zbavovat plynatosti nebo osvěžit dech. Skořice s medem má mimo jiné chránit naše tělo před usazováním tuků a také hromaděním škodlivin.

 

Jako prevence nachlazení

Díky antibiotickým a protiinfekčním účinkům je skořice společně s medem považována v lidovém léčitelství za nejvhodnější přírodní prevenci proti nachlazení, respiračním nemocem a angíně. Med je označován jako přirozené antibiotikum, jeho síla je tak v kombinaci s účinnou skořici ještě zesílena.

 

Zahřívá celé tělo

Díky svému unikátnímu složení je skořice typickým kořením podzimního a zimního období. Dokáže prohřát organismus a mimo to má již zmiňované antibiotické účinky podporující imunitní systém. Kdo trpí na studené ruce a nohy, pro něj je přidávání skořice do čaje určitě doporučeno.

 

 

Skořicový čaj na nachlazení a chřipku

Potřebujeme:

  • kousek skořice
  • bylinkový čaj na nachlazení

Skořici vložíme i s bylinným čajem do převařené vody a necháme vše pěkně pět minut louhovat. Scedíme, přidáme med.

 

K jídlu s medem

K jídlu s medem

Do jedné polévkovou lžíce medu vmícháme necelou polovinu lžičky mleté skořice. Důkladně promícháme, aby se obě složky dobře spojily, je třeba hmitu nechat 5 minut odstát. Přidáme pár kapek citronové šťávy, zamícháme a sníme. Doporučuje se takto užívat ráno a večer. Účinek se projeví a již druhý nebo třetí den, kdy se uleví od projevů nachlazení.

 

Nápoj na podporu imunity

Ve sklenici teplé (nikoliv vařící) vody rozpustíme lžičku medu a špetku skořice. Popíjíme denně.

 

Žaludeční potíže

Lžíce medu posypaná mletou skořicí dvakrát denně. Směs podporuje tvorbu enzymů, které usnadňují trávení.

 

Na nadměrnou únavu

Rychlá a chuťově příjemná první pomoc. Jedna lžička medu a jedna lžička skořice třikrát denně rozmíchané ve sklence vody dodají ztracenou energii a sílu. Jednoduché cukry obsažené v medu skvěle působí na regeneraci těla, skořice posiluje proti únavě.

 

Na lepší dech

Vyplachujeme ústa lžičkou medu se skořicí rozmíchané v teplé vodě.

 

Na dlouhý život

Ze čtyřech lžiček medu a lžičky skořice rozředěné ve třech lžících vody připravíme kaši. Rozdělíme na tři části a sníme v průběhu dne.

 

Boj s věčnou nadváhou

Nápoj na podporu hubnutí: Hrnkem převařené vody zalijeme lžičku mleté skořice. Necháme 15 minut odstát a přidáme lžičku medu. Doporučuje se půl hrnku vždy dvakrát denně nalačno.  Minerály obsažené v medu ve směsi se skořicí mají bránit ukládání tuků v organismu.

 

Není skořice jako skořice, není med jako med

Ne všechny druhy skořice však působí stejně. Pravá cejlonská se vyrábí ze skořicovníku cejlonského (Cinnamomum zeylonicum), je kvalitnější, lepší a mnohem zdravější. Obsahuje méně nebezpečných kumarinů než skořice druhu Cassia. Navíc ta cejlonská je sladší a má jemnější chuť.

Naproti skořice Cassia ze skořicovníku čínského (Cinnamomum cassia), dovážená převážně z Číny, Indonésie nebo Vietnamu, kterou nejčastěji najdete v ochodech, je levnější, obsahuje značné množství kumarinů, které mohou mít ve větším množství škodlivé účinky.

 

Přírodní antibiotika

Jak je odlišit?

Skořice Cassia je tmavší, tyčinky jsou tvrdé a duté, mají ostrou až štiplavou chuť.

Cejlonskou (pravou) skořici poznáme nejlépe před rozemletím. Sušená kůra má více vrstev, jsou světlejší, křehčí, mnohovrstvé.

Pokud je skořice namletá, může být dost těžké ji rozpoznat. Proto je dobré si opatřit přímo celé tyčinky a ty pak namlít. Zkuste nějaký dobrý obchod s kořením.

 

Ani med není jako med

V poslední době med a jeho falšování plní pravidelně stránky nejen českých novin. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce patří k nejčastěji falšovaným potravinám a obvykle více než polovina testovaných vzorků nevyhoví normám. Mezi nejčastějšími prohřešky bývá nepovolený přídavek barviv, sladidel či léků.

Proto je nejlepší si med koupit přímo od poctivého včelaře. Znalci doporučují se vyhnout produktům, na jejichž etiketě je napsáno med směsný ze zemí EU. Nejhorších výsledků dosahují výrobky označené med směsný ze zemí mimo EU

V obchodech vybírejte nejlépe produkty, které mají výhradně český původ, jsou označené jako Český med a mají také odpovídající pečeť. Takový produkt je přísně kontrolován a dává záruku, že nekoupíte hmotu, která obsahuje například i antibiotika nebo byla vyrobena uměle štěpením škrobu kukuřice nebo třtiny.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář