cajovy blog logo full
,

Co je to Soba Cha, jak ho připravit a co dokáže?

Modifikace: 2022/07/29

Co znamená Soba Cha?

Pod tímto názvem bychom jen těžko hledali pohankový čaj. Pravda je ale taková, že právě o tento nápoj jde. Hnědě zabarvený a příjemně aromatický čaj seženete v porcovaných sáčcích i v sypané směsi. Soba Cha či také sobača je tradičním japonským nápojem, který se nejen v zemi svého původu těší oblibě. Díky absenci teinu je možné čaj popíjet po celý den, a to i ve večerních hodinách, kdy se mnozí z nás právě kofeinovým produktům snaží vyhýbat. Tato himalájská rostlina, z níž se čaj vyrábí, v sobě navíc skrývá opravdové bohatství. Tělu tak dodá spoustu potřebných vitamínů a minerálů, pro jejichž seznam si pohanka zaslouží dostat se do pitného režimu nás všech. Dopřejte si to nejlepší s hrnkem lahodného nápoje, který povzbudí organismus a uklidní mysl. Soba Chu si vychutnáte jako horký i ledový nápoj – oba si dost možná hned na první dobrou zamilujete. Co všechno ale pohankový čaj dokáže? Možná, že by si pohanka zasloužila, aby se o ní mluvilo o něco více! Je totiž téměř zázračnou rostlinou.

close up photo of dried flower on wooden bowl.

Jaké jsou zdravotní benefity pohankového čaje?

Pohankový čaj má, stejně jako pohanka samotná, dlouhou řadu účinků na organismus. Jeho příprava je snadná, což činí z jeho pravidelného popíjení ještě o trochu snazší způsob, jak dopřát tělu zdraví prospěšné látky. Nejvýraznějším zdravotním benefitem pohanky je nálož vitamínů a minerálů, které v sobě skrývá. Pitím pohankového čaje doplníte organismu vitamín B1, B2, E i C nebo vlákninurutin a zinek. Bohatá je pohanka i na měďselen nebo mangan. Působí proti vzniku krevních sraženin, zlepšuje pružnost cév a snižuje riziko infarktu nebo trombózy. Pravidelné užívání pohankového čaje může sloužit jako prevence před nachlazením. Poslouží i při detoxikaci organismu nebo shazování kil – pohankový čaj je totiž nízkokalorickým nápojem, který ale díky své oříškové nasládlé chuti statečně nahradí slazené nápoje. Jedním z mnoha účinků, které v sobě pohankový čaj a jeho konzumace nese, je jeho pomoc s otoky nebo záněty. Ideální je i jeho popíjení v období menopauzy. Lahodná chuť tak není zdaleka to jediné, pro co si pohanku zamilujete.

Jak Soba Cha chutná?

Nejeden z nás má obvykle největší problém s chutí u většiny zdravých nápojů nebo pokrmů. Někdy jsou mdlé, jindy příliš aromatické a obvykle je potřeba je dostatečně dochucovat. Soba Cha vás mile překvapí svou nasládlou oříškovou chutí. I přes chuť, kterou sám o sobě nabízí, je ale možné jej dál dochucovat. Soba Cha se těší oblibě zejména v Japonsku, kde je tradičním nápojem. I to je lákavým důvodem, proč si tento čaj vyzkoušet i na našem území. Japonsko je totiž, podobně jako celá Asie, oblastí, kde má čaj své čestné místo. A žádný špatný by tam určitě neobstál. Proto si můžete být jisti, že vyzkoušet právě ten pohankový určitě stojí za to.

Pohankový čaj – recept na takový, který si zamilujete

Pokud se rozhodnete pro tradiční pohankový čaj, příprava Soba Cha je snadná a rychlá. Jednu až dvě lžičky sobača čaje v šálku zalijte vroucí vodou a nechte 2–3 minuty odstát. Čaj není ale nutné vůbec cedit, uvnitř šálku tak můžete pohanku nechat až do vychladnutí. Pohanku pak někteří ještě zkonzumují. Čaj je možné ochutit běžnými způsoby, na které jste zvyklí i při přípravě jiných čajů nebo dalších teplých nápojů. Dalším skvělým způsobem, jak si pohankový nápoj vychutnat, je příprava ledového pohankové čaje. Soba Cha v chladivé verzi bude osvěžující a chutná. Jak na to? Na pánvi opražte pohanku dozlatova, poté uvařte litr vodu, do které pohanku vložíte. Asi 10 minut nechte louhovat a poté sceďte. Do čirého nápoje přidejte 2 broskve a šťávu z jednoho citrónu. Nápoj nechte vychladnout a poté zchlaďte v lednici. Ideální je láhev s ledovým čajem nechat pár ní odležet. Poté si užijte ochlazení v podobě ledové sobači. Který z receptů vyhraje u vás? Horký čaj pro (nejen) dlouhé večery, nebo neobvyklý ice tea, který se díky dávce ovoce navíc stává opravdovou vitamínovou bombou?

herbal tea leaves in wooden bowl

Jak podávat Soba Cha?

Buckwheat Tea, což je anglický název pro pohankový čaj, můžeme podávat v jakoukoliv denní dobu. Díky absenci kofeinu je tak způsobem, jak chutně doplňovat tekutiny během celého dne, a tělu navíc dopřát velkou spoustu vitamínů a minerálů. K Soba Cha se navíc skvěle hodí i běžně dostupné přísady, které mohou už tak neobyčejnou chuť čaje ještě obohatit. Pokud jste tak milovníky zeleného nebo černého čaje, který s chutí vypijete s citrónem a medem, nemusíte se svých oblíbených přísad vzdávat ani v případě, že vaše čajové chvilky doplní i čaj pohankový. Většina receptů na horké nápoje z pohanky přímo nabádá k tomu čaj ochutit dle svých potřeb.

Soba Cha a ty nejlepší přísady

Soba Cha neboli pohankový čaj si zamilujete s citrónem, který mu dodá kyselou chuť a zároveň množství vitamínu C. Mezi přísady, kterými lze pohankový čaj dochutit, patří ale třeba i med, javorový sirup nebo skořice. Pokud vám zachutná čaj sám o sobě a sladidla k jeho vypití nepotřebujete, vychutnáte si osobitou nasládlou chuť, kterou sobača nabízí.

Vyzkoušejte tento vitamíny a minerály nabitý nápoj a dopřejte svému tělo to nejlepší, co příroda nabízí. Ať už vás trápí jakýkoliv ze zmíněných problémů, nebo chcete sílu přírody užívat preventivně, právě pohankový čaj bude tím pravým, za co vám váš organismus poděkuje. Pohanka je navíc vhodná i pro dětiTěhotné ženy či ženy po porodu také ocení nejeden z přínosu pohankového čaje nebo samotné pohanky. Jen těžko bychom tak hledali důvod, proč pohanku nevyzkoušet. Chutný, aromatický a blahodárný nápoj zkrátka nejde jen tak vynechat, obzvlášť, pokud jsou čaje z různých koutů světa vaší vášní.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Janina
Janina

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.