cajovy blog logo full

Co je sýrový čaj a vyplatí se ho připravit?

Modifikace: 2022/07/29

Co je sýrový čaj?

Pokud vás po přečtení sýrového čaje jako první napadne čajový nálev posypaný strouhaným čedarem nebo goudou, musíme vás opravit. Sýrový čaj je asijský vynález, který oceňují zejména obyvatelé Tchaj-wanu a Číny. Připravuje se s teplým nebo studeným čajem a smetanovým sýrem smíchaným s kondenzovaným mlékem. Spojením posledních dvou produktů se získá sladký nebo slaný krém s konzistencí šlehačky, který se položí na vršku nápoje. Roli tekuté části plní většinou klasický zelený, černý nebo práškový čaj matcha.

Neobvyklý nápad na čaj má všem nahradit známý bubble tea. Tento úkol se mu zatím bezesporu velmi daří. To má na druhou stranu za následek otevírání provozoven sýrového čaje na stále nových a nových místech. Čaj je velmi osvěžující nápoj, najděte si způsob jak ho připravit na https://cajovy.blog/napoj-bohu-take-jako-osvezujici-letni-napoj/.

Proč spolu sýr a čaj tak harmonicky spolupracují? Čaj, stejně jako víno, má širokou škálu textur a hmotnosti založenou na struktuře podobné tříslovinám, která je v rovnováze s bílkovinami a tuky v sýru a vytváří rovnováhu na patře: z vysoce pěstovaných černých čajů, jako je Nuwara Eliya Pekoe nebo First Flush Darjeeling. S jejich lehčí strukturou a jasnějšími bylinnými travnatými tóny, až po přirozeně ovocné zelené čaje nebo nízkorostlé černé čaje s dobrými plnými, hořkosladkými žvýkacími taniny připomínajícími sušený fík nebo rozinky. Důvodem, proč mnoho lidí přidává mléko do silného černého čaje, je vyrovnat svíravost a hořkost. Mléko, stejně jako sýr, je samozřejmě jemné. Dalším důležitým faktorem je teplo, které přirozeně stoupá z patra do zadní části nosu, aby umocnilo chuť a téměř zralý sýr v ústech. Poté, co spolknete sýr, může čaj zvednout povlak z vašich úst a dodat vám druhotný úder zemitějších nebo aromatických tónů.

Je zdravé pít sýrový čaj?

Je syrový čaj zdravý? Typický sýrový čaj se skládá ze základu buď zeleného, nebo černého čaje – oba mají vážně působivé výhody, ať už jde o jejich schopnost proti nadýmání nebo schopnost zlepšit zdraví vašich střev a posílit váš mozek – trochu mléka, asi lžíci a půl smetanového sýra a sůl. Jiné odrůdy obsahují také sýr čedar a šlehačku, podle toho, kde si ho dáváte.

Je známo, že sýr pomáhá zlepšovat zdraví střev, snižuje riziko cukrovky a pomáhá vám udržovat zdraví kostí. Zelený čaj je nápoj bohatý na antioxidanty, který má ochranné účinky proti kardiovaskulárním a neurodegenerativním onemocněním. Množství cukru a kalorií v jedné porci tohoto čaje však může ovlivnit vaše zdraví, pokud jej pijete příliš často. Nejlepší je mít ho jako příležitostnou pochoutku, než si ho dopřávat každý den. Díky všem výhodám čajového základu a mléka je to docela zdravá varianta nápoje s kofeinem.

Co potřebujete k přípravě sýrového čaje?

Tvaroh s cukrem, smetanou a mlékem dává lehce tekutou směs, která zůstává na povrchu ledového čaje a tvoří bílou pokrývku. Původní receptura tohoto nápoje používá práškový sýr. Častěji se ale vyrábí z měkkého a přírodního čerstvého smetanového sýra. Často se ani baristé nezastaví nad tím, ale experimentují s tvrdými druhy sýrů a používají i nivu. Sýrový základ šleháme s horkým mlékem, dokud se neobjeví pěna. Poté se „zakryje“ předem připraveným čajem. Chuť sýra v čaji je jemná, sotva postřehnutelná, nedominuje hlavní čajové chuti.

Co se skrývá pod vrstvou sýra? V první řadě to může být studený černý čaj, tedy takový, jehož lístky byly několik hodin zalité studenou vodou. Důležité je, aby byla studená, nejlepší je tzv. metoda cold brew, tedy studené vaření. Chcete-li čaj uvařit tímto způsobem, nalijte jej do nádoby, zalijte vodou a nechte dvě hodiny v lednici. Takto připravená většina tříslovin zůstává v listech a nálev je chuťově méně hořký. Celé tajemství však spočívá v připraveném „obláčku“ smetanového sýra smíchaného se smetanou a cukrem, který plave na povrchu dezertu. Variant podávání je stále více a setkat se můžete i s těmi s posypem oreo sušenek nebo přidáním kondenzovaného mléka.

Dalším nápadem je samozřejmě zelený čaj připravený stejným způsobem. S rozmachem sýrového čaje vstoupila do nabídky i na prášek rozemletá Matcha, která dominuje asijské výrobě čajových sladkostí, dokonale sladěné s cukrem a mlékem v různých typech koktejlů. Kromě toho se můžete setkat s čokoládovou, ovocnou a dokonce i kávovou verzí. Vyberte si čaj na https://cajovy.blog/caj-od-a-do-z/.

hot green tea in glass teapot and cup

Recept na sýrový čaj

U nás zatím sýrový čaj není tak populární, aby se dal koupit na každém rohu, ale nebojte – nic není ztraceno. Pokud vás tato neobvyklá kombinace chutí velmi zaujala, můžete si ji snadno připravit i u vás doma. Jen nezapomeňte krém před konzumací pořádně vychladit. Přinášíme vám recept na sýrový čaj:

V misce smíchejte mléko, smetanový sýr, slazené kondenzované mléko a špetku soli (pokud je smetanový sýr slaný, vynechejte). Výsledný krém by měl konzistencí připomínat hustou pěnu. Mísu zakryjte potravinářskou fólií a dejte do lednice alespoň na 2 hodiny. Když smetana vychladne, připravte si čaj. Pokud dáváte přednost studené verzi, můžete jej udělat dříve a nechat vychladnout nebo přidat pár kostek ledu do horkého nápoje. Šálek naplňte čajem do 3/4 jeho výšky a navrch dejte vychlazený sýr. Další zajímavé recepty najdete na https://cajovy.blog/recepty-s-cajem/.

Podáváme sýrový čaj

Milovníci tohoto čaje říkají, že si sýrový čaj musíte vychutnat bez míchání. Servírování sýrového čaje se provádí v šálku. Při současném pití sýrové vrstvy a čaje (nejlépe pod úhlem cca 45 stupňů) bez brčka zažijete dojem sametové a jemné kombinace jak textur, tak chutí. Sýrový čaj by se měl podávt studený, bez ledu, aby nic nebránilo pocitu smíchání těchto dvou složek. Vmíchejte sýrovou čepici do čaje nebo si vychutnejte, jak se oba smíchají při popíjení.

Vyzkoušet můžete nejen sýrový čaj, ale třeba čaj z truskavce https://cajovy.blog/caj-z-truskavce-znate-jeho-vlastnosti-a-zdravotni-benefity/.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář