cajovy blog logo full

Čaj z truskavce. Znáte jeho vlastnosti a zdravotní benefity?

Modifikace: 2022/05/31

Truskavec – znáte tuhle bylinu?

I když roste truskavec často kolem chodníků a cest, kde ho jen tak někdo nepřehlédne, dost možná většina z nás vůbec neví, k čemu tato bylinka slouží. Na prašných cestách ho ale nesbírejte – počíhejte si na něj raději na čistějších místech. I přesto, že je mnohými považován za plevel, je truskavec bylinou, která dokáže mnohé. Tahle léčivá rostlina má totiž za sebou dlouhou historii, přičemž její účinky jsou pozoruhodné. V Asii je truskavec používaný jako přísada do jídel, jinde je truskavec součástí zemědělství. Pro získání jeho zdravotních účinků je ale vhodné užívat truskavec právě v čaji. Kožní problémy pak vyřeší potírání místa odvarem z bylinky. Bylina má celou řadu názvů, což svědčí o tom, že byla už v dávné minulosti užívána mnohými národy. Rdesno ptačí, což je jeden z názvů této bylinky, je plné vitamínu C, kyseliny křemičité i tříslovin. Právě to z něho dělá bylinku, která dokáže ulevit od potíží napříč celým tělem. Víte, jak čaj z truskavce chutná?

Jaké vlastnosti má čaj z truskavce?

Čaj z truskavce je blahodárným nápojem, který dokáže pomoci při nejednom ze zdravotních problémů. Chuť nabízí spíše hořkou – není ale problém si čaj dochutit dle svého. S medem, cukrem nebo citronem bude skvělou součástí vašich chvilek relaxu s nohama nahoře. Čaj z truskavce nemá téměř žádné aroma. A kdy ho použít? Směsí, po které každé ráno sáhnete, bude zejména v případě chronických dýchacích potížích nebo kloubním onemocnění. Pomoci může ale i při gynekologických obtížích nebo při problémech s trávením Seznam jeho zdravotních benefitů je ale mnohem delšíS čím vším může truskavec pomoci?

Bylinný čaj z truskavce. Proč ho popíjet a jaké jsou jeho zdravotní benefity?

Čaj z truskavce má mnohé účinky a jeho pití vám tak může pomoci s různými neduhy, které vám dost možná ztěžují každodenní život. Truskavec totiž například podporuje přirozené trávení, podílí se na činnosti žlučníku nebo napomáhá normální funkci močových cest. V silách této bylinky je i udržení přirozeného krevního tlaku a normální činnosti kardiovaskulárního systému. Truskavec je jednou z bylinek, která má v moci rozpustit močové kameny. Pro své močopudné účinky také čistí močový měchýř i ledviny. Jeho pití se doporučuje i v případě onemocnění kloubů, revmatismu nebo dně. Mimo jiné může ulevit od silného menstruačního krvácení, jelikož se samotný truskavec používal odpradávna k zastavení krvácení. Odvarem z této bylinky je možné omývat mokvající a hnisavé rány. Pokud máte k dispozici celé byliny, spařte je a na postižené místo je přikládejte ideálně na celou noc. Účinné mohou být obklady i v případě, kdy trpíte na časté praskání žilek v oku nebo krvácení do bělma.

Kdo by měl čaj z truskavce pít pravidelně?

Čaj z truskavce oceníte nejen při zdravotních problémech. Je totiž ideálním společníkem pro detoxikace, které podstupuje nejeden z nás pravidelně. Truskavec pročišťuje játra i krev a podporuje vylučování odpadních látek. Skvělý pro pročištění těla bude v kombinaci s pampeliškou. Kromě urologických problémů bude skvělou volbou i při běžném nachlazení. Truskavec totiž podporuje odkašlávaní a působí regeneračně na tkáň plic i průdušek. Při léčbě nachlazení dýchacích cest je doporučována jeho kombinace s jitrocelem, tymiánem nebo fenyklem. Ani jeho pravidelným pitím nic nezkazíte – v běžné dávce nemá žádné vedlejší účinky a jeho dopady na lidský organismus jsou více než příznivé. Pokud je vám tak jeho chuť příjemná, můžete ho střídat s jinými čaji i pro běžné doplnění tekutin.

Jak připravit čaj z truskavce?

Na trhu je k dostání velká spousta čajových směsí právě s truskavcemNálev z truskavce pak připravíte stejně snadno, jako z kterékoliv jiné směsi. Jednu polévkovou lžíci zalijete 1/4 litrem vroucí vody a necháte odpočinout 15 minut v zakryté nádobě. Po scezení je čaj připravený k popíjení. Je možné ho samozřejmě podle vašich preferencí dochutit. Nezapomínejte čaj vařit vždy čerstvý – doporučená dávka je 1–2 nálevy denně. Dávkování i příprava je ale vždy popsána na obalu čajové směsi. Stejně tak jako i způsob, jakým čaj uchovávat.

Kontraindikace pití čaje z truskavce

Truskavec je bylinkou, kterou můžeme v obvyklém dávkování užívat takřka bez omezení. Najít ji můžete pod více názvy – pokud tak na čajové směsi uvidíte název rdesno ptačí nebo křupavka, můžete si být jisti, že jde právě o blahodárný truskavec. Čaj s nálepkou jakéhokoliv z těchto názvů můžou užívat v mírném množství i těhotné. Užívat by truskavec neměli lidé se slabou slezinou. Žádné další kontraindikace nebo omezení se ale truskavce netýkají. Pokud proto váháte, jaká z bylinek vám bezpečně pomůže s vaším zdravotním problémem i bez vašich větších znalostí bylinek, sáhněte právě po truskavci. S kombinováním bylinek vám rádi pomohou odborníci v bylinných lékárnách.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář