cajovy blog logo full
,

Co je bubble tea a jak si ho vyrobit doma?

Znáte bubble tea? Jak se připravuje čaj s tapiokovými kuličkami? Můžete pít bubble tea pro zdraví? Vše závisí na ingrediencích. V místech, kde se podává pravý čaj, se nemáme čeho bát. Ale pozor na místa, kde se bubble tea vyrábí z prášku. Poradíme vám jak si jej vyrobit doma.

Co je bubble tea

Bubble tea neboli bublinkový čaj vytvořil v roce 1987 pravděpodobně Liu Han Jie, majitel jedné z tchajwanských čajoven, která se nachází v Taichungu. Chtěl povzbudit děti a dospívající k pití čaje, a tak teplý nálev zpestřil přidáním mléka, tapiokových kuliček (z kořene manioku) a kostek ledu. Odtud pochází křestní název tohoto druhu čaje – Bubble tea. Dnes se místo tropických tapiokových perel nejčastěji používá kokosová želatina a mořské řasy. V kuličce se pak ukrývá sladká ovocná šťáva, která se samovolně rozpustí v ústech.

Kde se vzala móda bublinkového čaje?

Bubble tea, také známý jako „černý perlový čaj“, je na Tchaj-wanu oblíbeným a klasickým nápojem, odkud se rozšířil do celého světa. I když existují desítky různých odrůd, jsou založeny na kombinaci čaje, mléka a „bublin“, neboli malých kuliček, většinou vyrobených z tapioky. Hvězda tchajwanských banketů se stala také jedním z nových oficiálních emotikonů 2020 a v nové kulinářské nabídce najdou fanoušci „bublinek“ dorty, zmrzlinu a dokonce i pizzu, ve které jsou bublinkové čajové kuličky.

Je bubble tea zdravý?

Bohužel ne vždy jde móda ruku v ruce s kvalitou. Popularita bubble tea znamená, že dnes existuje mnoho míst, kde se tento typ nápojů podává. Některým majitelům čajoven opravdu záleží na kvalitních surovinách a vynikající chuti čajů. Jiní v očekávání rychlých zisků raději škrtají a místo uvařeného čaje podávají umělý prášek rozpuštěný ve vodě. Dospělo to tak daleko, že někteří lidé, kteří provozují podniky nabízející bublinkový čaj, ani nevědí, jak by měl chutnat. Při objednávce čaje se vždy vyplatí zeptat se, z jakého čaje pochází. Pokud na tak jednoduchou otázku nejsme schopni získat odpověď, může to znamenat, že se na daném místě místo čaje podává nápoj v prášku.

Bubble tea – jaké má příchutě

Základem bubble tea je tradiční nálev z čajových lístků, vlastnosti se tedy podobají domácímu listovému čaji. Z jakých druhů čajů se vyrábí bubble tea? Základní suroviny pro bublinkový čaj jsou: vařený čaj (často černý čaj), mléko (někdy vynechané), příchuť nebo sladidlo (např. ovocný sirup) a tapioké perly.

Vyrábí se z těchto čajů:

Čaj oolong je považován za jeden z nejušlechtilejších čajů. Podle barvy listů se mu také říká smaragdový čaj. Okraje vylouhovaných lístků jsou tmavší než střed, protože se jedná o částečně fermentovaný čaj. V chuti najdeme výrazné ovocné a dřevěné aroma.

Milovníci černého čaje jistě znají odrůdu assam. Charakteristickým rysem tohoto čaje je drsné aroma a hluboká chuť. Díky vysokému obsahu theinu působí černý čaj povzbudivě a dokonce zlepšuje koncentraci. Zdravotní přínosy zeleného čaje jsou nejznámější.

Zelený čaj se vyznačuje nejnižším stupněm oxidace, díky čemuž obsahuje jen asi 30 % kofeinu. Pravidelná konzumace zeleného čaje snižuje riziko infarktu a dokonce i některých druhů rakoviny.

Mezi nejčastějí příchutě bublinkového čaje patří:

 • Černý čaj
  Originální bubble tea s příchutí černého čaje, mléka, cukru a tapiokových perel, které musíte ochutnat a musíte je mít na každém menu kavárny boba.
 • Matcha
  Tento jasně zelený čaj posetý tapiokovými perlami je vizuálně přitažlivý a má sladkou, trávovou chuť.
 • Jasmín
  Použití jasmínového čaje poskytuje lehčí, bylinnou, jemně sladkou chuť ve srovnání s matcha nebo jiným zeleným čajovým práškem. Pro dokonalé sladidlo, které doplní váš jasmínový čaj, přidejte jasmínový sirup.
 • Mango
  Mléčný čaj s mangem má ovocnou, tropickou chuť, která je ideální pro začátečníky, kteří pijí bublinkový čaj.
 • Meloun
  Melounový nebo medovicový bublinkový čaj je sladký, osvěžující a má jemnou chuť, což z něj dělá perfektní nápoj na léto.
 • Liči
  Liči má podobnou chuť jako meloun, poskytuje jemnou sladkost a mírnou kyselost jako boba čaj.
 • Chai
  Bubble chai tea posouvá vaše typické ledové chai latte o stupeň výš přidáním těchto typických tapiokových perel do čaje či mléka.
 • Jahoda
  Jahodový bublinkový čaj je další příchuť, která je ideální pro milovníky bubble tea. Jahodové pyré se snadno mísí se smetanovějšími nápoji z bublinkového čaje. Použít můžete i jahodový sirup.

Jak si vyrobit bubble tea doma – recept

Bubble tea je neobvyklý nápoj, který se stal skutečným hitem po celém světě. A pokud si myslíte, že to můžete zkusit jen v kavárně, mám pro vás dobrou zprávu. Během chvilky se dozvíte, jak si vyrobit bubble tea v pohodlí domova. Přečtěte si jak připravit bublinkový čaj.

Přinášíme vám recept na bublinkový čaj. K přípravě bubble tea v klasické formě budete potřebovat:
4 polévkové lžíce tapioky
litr vody (rozdělený na polovinu)
125 ml mléka
2 sáčky černého nebo zeleného čaje
2 lžíce medu
lžíce cukru

Postup přípravy:

1. Začněte převařením vody (500 ml) s cukrem. 2. Poté do vody přidejte tapioku a vařte asi 15 minut. 3. Odstraňte hrnec z hořáku a odstavte ještě čtvrt hodiny. 4. Mezitím si uvařte čaj, musí být hodně silný. Nezapomeňte ho vychladit. 5. Pomocí sítka se zbavte vody a hotové kuličky opláchněte pod studenou vodou. 6. Scezenou tapioku dejte do sklenice. 7. V samostatné sklenici smíchejte čaj, med a mléko. Vzniklou směs nalijte do sklenice s tapiokou. Můžete přidat i kostky ledu. 8. Bubble tea podávejte vždy ve vysoké a průhledné sklenici. Nezapomeňte na široké brčko.

Jak vyrobit bublinkové koule

Na přípravu bubble tea se vám bude hodit bubble tea set. Kuličky se prodávají v několika velikostech, na přípravu čaje jsou nejlepší střední velikosti. Před přípravou nápoje je nechte ve studené vodě hodinu nabobtnat – stačí jeden šálek. Poté vodu slijte a kuličky vsypte do vroucí vody. Na 1 šálek perel patří 7 až 8 šálků vody. Kuličky zamíchejte, aby se neslepily, ztlumte příkon na polovinu a vařte pod pokličkou 15 minut. Po cca 15 minutách hrnec odstavte a nechte ještě 15 minut stát. Pak slijte, přidejte libovolnou šťávu (citron, limeta, jahoda či meruňka) a povařte dalších 5 minut. Následně sceďte a propláchněte studenou vodou. Kuličky mají rosolovitou konzistenci a vzhled.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
janina
janina

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.