cajovy blog logo full
,

Jantar posiluje imunitu? Jantarový čaj

Modifikace: 2017/10/18

Jantar vděčí za svou popularitu nejen krásnému vzhledu, díky němuž byl považován za vzácný drahokam, ale i magickým silám, které mu byly ve starověku přisuzovány. Slované používali jantar jako talisman spojovaný s bohem slunce, Římané jím pro změnu odpuzovali  nemoci.

Starověcí Římané tak toužili po jantaru, že se pro něj vydávali až do Baltského moře. Tímto způsobem vznikla jantarová stezka – začínající ve městě Aquileia na pobřeží Středozemního moře poblíž Benátek, jež dále směřuje na východ dnešního Slovinska a Maďarska, a vykonujíc obrat na sever se dostala do Rakouska nedaleko Vídně a následně do Čech nedaleko Brna. V okolí Kłodzké doliny vstoupila do Polska a poté přes Vratislav, Kalisz a Konin, zamířila do Gdaňska. Podle některých zdrojů vedla ještě dál podél východního pobřeží Baltského moře ruským okresem Kaliningrad, kde je podle vědců až 90% celosvětových  zásob jantaru, až na Litvu, jež má také bohatá jantarová ložiska. Po cestě kupovali jantar od Keltů, kteří jím obchodovali, takže nebylo nutné spouštět se až dolů na místo těžby.

Jantar není nic jiného než fosilní pryskyřice z jehličnanů. Jednalo se o stromy z rodiny borovic. Samotný jantar vznikl v období eocénu, čili asi před 50 miliony let. Jak poznáte skutečný jantar? Když jej zapálíme, doutná vydávajíc při tom pryskyřičnou vůni. Ponořený do slané vody se vznáší na hladině. A pokud jej potíráme elektrizuje se a přitahuje malé kousky papíru.

Jantarový čaj pro zlepšení imunity. Jantar pro zdraví s čajem

Konzumace jantaru není ničím novým. Nejpopulárnější je jantarová tinktura. Tato tinktura může být použit jako dodatek do čaje v období snížené imunity na podzim a na jaře. Jen málo kdo však ví, že lze jantar rovněž podávat ve formě odvaru, jež lze konzumovat jako čaj.

Co přináší pití jantaru?

To co se snažíme především vydobýt z jantaru je hlavně kyselina jantarová, čili chemická sloučenina vznikající díky fermentaci cukru. Samotná kyselina má poněkud kyselo – nahořklou chuť a rozpouští se v alkoholu a vodě. Má blahodárný vliv na práci střev, ledvin a nervů. Baltický jantar obsahuje obzvláště vysoké množství této kyseliny – 3-8%. Obsahuje také vápník, železo, hořčík, draslík, křemík a jód. Zajímavou vlastností jantaru je jeho záporný elektrický náboj, které pomáhá eliminovat nadměrné množství kladných nábojů v těle, čímž uklidňuje práci našeho těla.

Tinktura i odvar z jantaru byly používány od starověku k očištění a posílení těla. Zvyšuje imunitu, působí antisepticky a pomáhá se zbavit toxinů, které se po infekci hromadí v těle. Jantarový nápoj má blahodárný vliv na cévy, chrání před infarktem a zlepšuje trávení. Jako přísada do čaje se doporučuje při nachlazení a astmě. Používá se rovněž k mazání při bolestech hlavy a revmatismu. Tinkturou se doporučuje natírat čelo, páteř nebo zápěstí.

K pití lze připravit odvar samotného jantaru. Budeme potřebovat malý jantar, asi 2-3 g na šálek 250 ml. Zaléváme jej vodou o teplotě 80 ° C a louhujeme asi 15-20 minut. Vzhledem k tomu, že doba louhování je poměrně dlouhá, je dobré zajistit lehké podhřívání během tohoto procesu, nejlépe pomocí ohřívače se svíčkou. Takto připravený odvar pijte jednou na 2-3 dny

Další metodou je připravení směsi bylin s jantarem nebo čaj s jantarem smíchaný s touto směsí. Takto připravenou směs je dobré osladit například medem.

Z jantaru se rovněž běžně vyrábí jantarové tinktury. Za tím účelem je nutné 50 g jantaru zalít alkoholem v půllitrové láhvi. Odložte vše na 2 týdny a použijte ji jako kapky přidávané do vody nebo čaje a k potírání těla. V takovém případě v závislosti na příznacích volíme různé proporce. V případě akutní bakteriální infekce je dobré použít čajovou lžičku třikrát denně. Obvykle však pro posílení imunity vystačí 3 kapky na šálek čaje.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.