cajovy blog logo full
,

Masala Chai – indický čaj s mlékem a kořením

Modifikace: 2018/02/14

Chcete-li ochutnat národní indický nápoj, vůbec se nemusíte vydávat do daleké Indie, ačkoli tam, nabízený v jednorázových hliněných šálcích chutná nejlépe. Spojením čaje Assam s kořením a mlékem si můžeš vychutnat orientální chuť u svého vlastního stolu.

4 chutě Indie

Každá indická rodina si z pokolení na pokolení předává recept na tento nápoj. Kdybychom měli vyjmenovat věci, které jsou nejčastěji spojovány s Indií, bylo by to koření, posvátné krávy, čajové plantáže a barevně odění Indové. Masala Chai je zlatým hřebem místní kultury. Je to kombinace intenzivního černého čaje, směsi indických koření a bylin, mléka, vody a velkého množství cukru. Podává se nejen v domácnostech, ale také v pouličních stáncích. Obyvatelé jej nalévají přímo z velkého hrnce nebo kotle do jednorázových hliněných pohárů nebo sklenic. Neglazurované pohárky se po vypití rozbíjí o zem, aby se osoby z různých společenských tříd nedotkly ústy stejné nádoby. Takzvaní Chai Wallah, kteří provozují čajové obchody na indických ulicích, často přinášejí čaj rovněž na pracoviště a na různé schůzky.

Masala Chai vyžaduje poměrně dlouhou dobu vaření, aby se z koření dostala intenzivní vůně. Nápoj musí být dostatečně sladký. Podle tradice host, kterému je podána porce dobře oslazené masali, vítaným hostem.

Chai čili čaj

Jméno indického nápoje pochází ze slov Chai, čili čaj a masala – ostré koření. K přípravě směsi je potřeba silný čaj, jehož vůni nezabijí přísady, samozřejmě z místních plantáží. Většinou se do Masala Chai přidává směs čaje Assam, jednak ne nejdražšího, aby si jej každý obyvatel mohl dovolit. Místo čaje v lístcích se často používá granulát nazvaný mamri. V Kašmíru je černý čaj nahrazen zeleným Gunpowder. Jak jsme již zmínili, každá rodina má svůj vlastní recept na tento nápoj, takže se můžeme setkat rovněž s použitím jiných druhů čaje

Výjimečná směs masala

To co způsobuje, že má Masala Chai v každém domě a v každém stánku svou jedinečnou chuť jsou koření. Indové využívají různé produkty v různých poměrech. Někteří lidé přidávají byliny a koření celé, jiní je rozdrtí, aby z nich získali intenzivní vůni. Jedni vše vaří v kotli, jiní zase spojují ingredience teprve na konci. V téměř každé kombinaci masaly je cítit zázvor, kardamon a hřebíček. Používá však se také pepř, skořice, koriandr, muškátový oříšek, kardamon, bobkový list, kmín, anýz, šafrán nebo fenykl. Abychom nápoji dodali sladké chuti, může být směs obohacena lékořicí, růžovými plátky, vanilkou, kakaem, mandlemi nebo čokoládou. K získání osvěžujícího odvaru se používá pomerančovou kůru, citrónovou trávu nebo limonku.

Složení směsi koření také závisí na regionu. Kašmírská verze je jemnější a je založena hlavně na mandlích, hřebíčku, skořici a šafránu. Pepři se vyhýbá. Typické pro město Bhopal je pro změnu přidání do masala chai špetky soli.

Třetí složkou, potřebnou k přípravě tohoto zahřívajícího nápoje, je mléko. Nejčastěji se ředí vodou v poměru 1: 2 nebo 1: 3. V chudších domácnostech se přidává více vody a méně mléka. Chcete-li neutralizovat ostrou chuť koření, je nejlepší použít mléko polotučné. Indové často kravské mléko  nahrazují buvolím.

Poslední složkou Masala Chai je cukr. Nejčastěji je používána hnědá odrůda Demerara nebo nerafinovaný Jaggery Goor. Jako sladidlo se používá také med, stevia, palmový nebo kokosový cukr.

Recept na masala chai

Na 2 porce potřebujeme:

  • 300 ml vody
  • 300 ml mléka
  • 2 lžičky černého čaje Assam
  • 4 lžičky hnědého cukru (může být nahrazen medem)
  • 1 lžička skořice
  • ½ lžičky muškátového oříšku
  • ½ lžičky kardamonu
  • ½ lžičky zázvoru
  • několik hřebíčků
  • hvězdička anýzu

Všechny ingredience kromě čaje a medu (pokud jej používáte) vložte do malého hrnce. Přiveďte k varu a vařte asi 10 minut, aniž byste ho nechali vřít. Po této době sejměte hrnec z ohně a přidejte čajové listy. Míchejte a vařte asi 5 minut. Přeceďte přes síto a nalijte nápoj do šálků. Pokud používáte med místo cukru, přidejte jej, jakmile se nápoj trochu ochladí.

Vlastnosti masala chai

Indický nápoj je skvělou náhradou hřaného vína nebo piva na chladné večery. Díky husté konzistenci a intenzivní pikantní chuti totiž zahřívá. Obsah koření a silného čaje dodává rovněž energii a zlepšuje náladu. To je také důvod proč Indové začínají den šálkem Masala Chai. Vzhledem ke svým uvolňujícím vlastnostem by jej měly pít rovněž ženy s příznaky PMS. Lektvar je rovněž prospěšný pro trávení – zlepšuje funkci jater a žaludku. Čaj podporuje rovněž krevní oběh, rozšiřuje cévy a mírně snižuje tlak. Pomáhá rovněž v boji proti špatnému cholesterolu. Koření přidávané do Masala Chai, na čele se  zázvorem, má protizánětlivé a antifungální vlastnosti. Nápoj je dobré pít během chladného počasí, pro zvýšení imunity.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 3.7]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.