cajovy blog logo full

Jitrocel nebo skorocel. Rány zocelí, krk vyléčí. A nejenom

Je srpen, a máte prakticky poslední měsíc až možná dva, kdy si můžete ještě nasbírat nenápadnou bylinku. A když se zánět dýchacích cest na podzim zeptá, co jste dělali v létě, vytáhněte na něj jitrocelový čaj či sirup.

Čaj a nálev z jitrocele

Užívání jitrocelového čaje je maximálně vhodné v době nachlazenípři angíněchřipcezápalu pliczánětech dýchacích cest, je prospěšný i pro astmatiky, ale také pro kuřáky, protože čistí plíce a průdušky. Nálev z jitrocele je účinný jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a dásní nebo na bolení v krku při zánětu mandlí.

Jitrocel je zároveň účinný při trávících potížích. Je také výborným doplňkem při čistících kúrách, protože pomáhá odvádět škodlivé látky z těla a čistí krev, stejně jako spoustu tělesných orgánů, například ledviny a celé naše vylučovací ústrojí. Pomůže nám i s takovými nepříjemnostmi, jako je zánět močového měchýře a ledvin.
Úspěšně léčí i mnohé kožní problémyporanění kůže a různé kožní nemoci. Do nálevu namočíme čisté plátno nebo gázu a přiložíme na postižené místo, což mohou být popáleninyškrábnutí a říznutíbodnutí hmyzem či jinak špatně se hojící a zanícená místa. Takový obklad pak necháme několik hodin působit, má hojivé a protizánětlivé účinky. Stejně jako obklad z čerstvého jitrocele.

 

Čaj a nálev z jitrocele

Použití čerstvých listů


Dávno ve středověku, a ještě mnohem dříve vojáci v tažení, ale i ranhojiči či hospodyňky, znali jejich úžasné účinky při zástavě krvácení, dezinfikování a urychlování hojení všech možných ran a poranění. Díky těmto svým hojivým a protizánětlivým účinkům si také vysloužil starý lidový název ranocel, ve slovenštině pak skorocel – skoro zocelí rány.

Použití čerstvých listů je jednoduché, stačí je jen omýt, rozmělnit na kašovitou hmotu pro lepší účinek a přiložit přímo na ránu či postižené místo. Je až obdivuhodné, jak účinný je právě při hojení vnějších ran, při včasném použití se výrazně snižuje riziko zanícení a urychluje se regenerace postižených tkání.

Je dobré ho používat po celou dobu procesu hojení, nejen jako první pomoc. Velmi pozitivní účinky na kůži také zaznamenali lidé trpící různými lišeji a ekzémy, obklady z čerstvých listů omezují rozšiřování postižení a urychlují hojení postižené kůže.

 

A teď už recept na jitrocelový čaj: Jednu vrchovatou kávovou lžičku sušené bylinky přelijeme ¼ litrem vroucí vody a necháme 10–15 minut luhovat. jitrocelový čaj se doporučuje užívat jednou až tři krát denně, podle požadovaného účinku a akutnosti zdravotních potíží.

Výrobě domácího sirupu z čerstvého jitrocele se budeme věnovat příště.

 

Kde jej najít a jak poznat

 

U nás se běžně vyskytují dva druhy jitrocele: jitrocel kopinatý, s úzkými dlouhými listy, a jeho příbuzný, jitrocel větší, jehož listy jsou kratší, okrouhlé až kulaté. Oba jsou vhodné pro veškeré další zpracování a oba rostou hojně.

Jitrocel je vytrvalá rostlina dorůstající do výšky 30 cm. U země vyrůstá růžice listů se souběžnou žilnatinou, jejich téměř lysá čepel se zužuje v dlouhý žlábkovitý řapík. Z listové růžice vyrůstá několik přímých rýhovaných stvolů, které mohou dorůst až do výšky 50 cm. Stvoly jsou zakončeny válcovitým klasem s nenápadnými drobnými květy. Kvete od května do září.

Sběr, sušení a skladování

Jitrocelové listy sbíráme v červnu až srpnu, některé knihy odkazují i na září, nejlépe před obdobím kvetení, kdy mají nejsilnější koncentraci léčivých látek. Na způsob sklizně a sušení je třeba dát velký pozor, protože tato bylinka je poměrně choulostivá na ztrátu svých účinných látek během snahy ji uchovat na zimu.

Při sběru a transportu se listy nesmí pomačkat a zapařit, protože jinak mají sklony k rychlému černání a ztrátě účinných látek při následném sušení. Jako jednu z mála bylin lze jitrocel sušit i na slunci.

Při sušení je však třeba dodržovat tři základní pravidla: sušit v tenké vrstvěco nejrychleji. Na rozdíl od většiny jiných bylinek ho při sušení neobracíme a co nejméně s ním manipulujeme, i to by mohlo vést k jeho černání a znehodnocování.

Sušenou drogu ukládáme do prostorné nádoby, aby nebylo nutné ho mačkat a pěchovat. Čím více vcelku zůstanou listy, tím silnější zůstane účinek sušené léčivky. Jen skladování v suchu a temnu nám zajistí dlouhodobé zachování jeho léčivých látek.

A když se vám nebude chtít riskovat komplikace se sušením této drogy, zásobte se před podzimem jitrocelovým sirupem a čajem ať už jednodruhovými nebo ve směsi. Například ve spojení s mateřídouškou je to osvědčené a blahodárné spojení o (mateřídoušce najdete článek kousek níž). Na trhu je řada produktů.

Lidové názvy: beraní jazyk, psí jazýček, psí ocas, myší ouško, ranocel, celník hojílek, volský jazyk, babí listí, babka, celníček, jitrocil, komeník, olověný jazýček, skorocel.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.