cajovy blog logo full

Cascara brew – jaké má vlastnosti a zda se vyplatí ji pít

Modifikace: 2022/07/29

Co je Cascara?

Kultura pití kávy nás provází již po staletí a prosákla naše životy do takové míry, že si často nedovedeme představit ráno bez šálku tohoto povzbuzujícího nálevu. Jako houby po dešti přibývá kaváren, rozvíjí se a šíří povědomí o kvalitním pití kávy a roste obliba alternativních způsobů vaření. Je snadné vidět, že někteří z nás nemohou žít bez kávy, ale napadlo vás někdy, odkud kávová zrna vlastně pocházejí? Pro někoho to může být docela hádanka, jejíž vyřešení je někdy až překvapivé. Protože káva je ovoce.

Kávová zrna jsou produktem zpracování třešní kávového keře. Keře v závislosti na botanické odrůdě dosahují různé velikosti, tedy různé výšky a rozpětí větví. Společným jmenovatelem všech kávovníků jsou ale kulaté plody, které vypadají jako třešně. Tyto třešně jsou vyrobeny z pecek, dužiny a slupky. Kávová zrna, která dobře známe, jsou semena, která se nacházejí v kávových třešních. Kávu samozřejmě nemůžeme uvařit přelitím vroucí vodou přes celé třešně: je proto nutné podrobit natrhané, zralé třešně speciální úpravě, která nám nakonec umožní vychutnat si čistá, vysušená kávová zrna, která jsou připravena k upéct v troubě a poté uvařit. Kávu samozřejmě nemůžeme uvařit přeléváním vroucí vody na celé třešně: sklizené plody je nutné zpracovat tak, aby výsledným produktem byla nahá zrnka kávy, čistá, vysušená a připravená k pražení v troubě. Jedním z vedlejších produktů zpracování kávových třešní je dužina a slupka, které se oddělují od zrn jednou ze zpracovatelských metod. Sušené plody kávovníku se nazývají cascara a ačkoli si to málokdo na světě uvědomuje, je možné připravit vynikající nálev teplý i studený. Více zajímavostí najdete na webu https://cajovy.blog/caj-od-a-do-z/.

Původ a historie cascara

Cascara brew je tedy sušená slupka kávovníku. Zatímco na evropském a americkém trhu je tento produkt dostupný poměrně krátkou dobu, v Etiopii nebo Jemenu se podává již delší dobu, možná i déle než „normální“ káva. V těchto zemích se sušené slupky kávovníků zalévají vařící vodou spolu se směsí koření včetně zázvoru, muškátového oříšku nebo skořice. Takto získaný aromatický nálev se nazývá etiopská hashara a v Jemenu se nazývá qishr. Pokud vás pití kávy nudí nebo vás prostě nebaví, ale rádi byste pili něco lehkého, ovocného a povzbuzujícího, co zároveň nebude klasickým čajovým nálevem – cascara je pro vás tou správnou volbou. Chuť a vůně cascary je sladká a připomíná sušené ovoce s ibiškem, třešní, mangem a dokonce tabákem. Recenze Cascara jsou skvělé po celém světě.

Jak správně vařit cascaru?

Cascara jak vařit? Kůra plodů kávovníku se zpracovává jako čajové lístky, proto se vaří podobným způsobem. Cascara je skvělá volba jak teplá, tak studená. Působí v kteroukoli denní dobu, jemně povzbudí tělo a zahřeje a v kombinaci s kořením a citrusy bude ideální volbou na dlouhé chladné večery. Na jaře a v létě se vyplatí připravit cold brew s cascarou – takový nápoj nás nejen osvěží a zažene žízeň, ale také mírně povzbudí tělo tím, že mu dodá porci kofeinu. Zajímavé je, že hladinu kofeinu v nálevu neovlivňuje tolik, jako je tomu u kávy, délka procesu louhování, ale poměr cascary k vodě – čím více cascary použijeme, tím více kofeinového nálevu získáme.

Jak se má správně vařit cascara brew? Při klasickém vaření čaje cascara stačí nasypat 5-6 g sušených bylinek do šálku a zalít 100 ml vody o teplotě 90-95 °C. Doba, po kterou byste měli čekat, je přibližně 5-6 minut. Další možností je připravit cascaru v aeropressu nebo french pressu. Do přístroje nasypte asi 12 g sušeného ovoce a zalijte 220 ml vody. Počkejte 5-6 minut a poté vymačkejte.

Ve studené verzi je cascara skvělou alternativou vody, džusu nebo limonády. Pro přípravu cold brew dejte 60 g kůrky do džbánu, zalijte necelým litrem studené vody, důkladně uzavřete a dejte na 8 až 12 hodin do lednice. Nápoj bude perfektní pro horké dny, když přidáte kostky ledu. Dopřejte si i jiné čajové recepty https://cajovy.blog/recepty-s-cajem/.

Vlastnosti cascara brew

Pití cascary s sebou díky svému bohatému interiéru přináší řadu prospěšných aktivit. Obsahuje velké množství antioxidantů, které odstraňují volné radikály zodpovědné za stárnutí buněk a výskyt některých druhů rakoviny. Na rozdíl od zdání, nízký obsah kofeinu umožňuje jeho pití lidem s ischemickou chorobou srdeční nebo hypertenzí. Působí očistně, podporuje trávení stimulací buněk k vylučování trávicích šťáv a urychluje proces hojení sliznice a střev díky obsahu rostlinných tříslovin. Cascara je skvělou volbou pro každé roční období: na podzim a v zimě vás zahřeje, v létě osvěží, v obou případech nám dodá docela rozumnou dávku kofeinu, který tělo povzbudí a nabije energií. Znáte oplachování čaje? Seznamte se s ním na https://cajovy.blog/oplachovani-caje-co-to-je-a-stoji-za-to-delat/.

Nežádoucí účinky pití Cascary

Jaké má nežádoucí účinky Cascara? Nevyskytují se však často a obvykle jejich intenzita závisí na náklonnosti toho, kdo pil příliš mnoho pití. Nežádoucí účinky infuze Cascara brew jsou podobné jako při předávkování kávou. Obvykle se objevuje třes rukou, mírná bolest hlavy a mírné zvýšení tlaku. Mohou se objevit problémy s usínáním, hyperaktivita nebo úzkost. Někteří lidé si také stěžují na dočasný průjem a žaludeční nevolnost. Mějte na paměti, že vedlejší účinky pití Cascary se obvykle rozvinou, když nápoj během dne nadměrně konzumujete. Pár šálků by nemělo mít na tělo negativní účinky.

Pomáhá Cascara hubnutí?

Nálev Cascara brew má čistící účinek podobně jako zelený čaj https://cajovy.blog/zeleny-caj-jake-ma-vlastnosti/. Přispívá ke zlepšení trávicích procesů a zrychluje metabolismus. Podporuje tak proces hubnutí zbytečných kilogramů. Přestože Cascara podporuje hubnutí, její pití by nemělo nahradit správnou dietu. Je třeba připomenout, že extrakt ze slupek kávové třešně je pouze prvkem podporujícím dosažení vysněné hmotnosti. Pro udržení rovnováhy těla byste měli dodržovat správnou dietu, kterou lze obohatit pitím nápoje Cascara. Cascara hubnutí pomůže jako podpůrný přípravek.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář