cajovy blog logo full

Čajová konvice – jak ji vybrat?

Modifikace: 2022/10/13

Čaj nejsou jen sáčky a pyramidky – milovníci sypaných čajů, které vyžadují trochu více pozornosti, jistě vědí, o čem je řeč. Pokud si myslíte, že den bez čaje jakoby ani nebyl, nezapomeňte se podívat na náš návod jak vybrat čajovou konvici.

Historie a původ varné konvice

Za původní vynálezce konvice jsou považování Číňané. Podle nejstarších záznamů si na čaji pochutnávali přes 2000 let před naším letopočtem. Tato rostlina se do Evropy dostala mnohem později, kolem šestnáctého a sedmnáctého století a v devatenáctém století ji zpopularizovali Britové. Celé ty roky se musela v něčem zapařit. Není pochyb o tom, že historie a význam jaký má čajová konvice jsou stejně důležité jako čaj samotný. Byli to právě Číňané, kdo se v 16. století podílel na výrobě prvních nádob na vaření jejich oblíbeného nápoje. Odborníci se shodují, že právě v Číně se objevily první čajové konvice, podobné těm, které máme dnes. Tj. džbány s uchem a malým trychtýřem. Byly vyrobeny z hlíny těžené v provincii Yixing. Totéž platilo v sousedním Japonsku, kde je vaření čaje také jakýmsi rituálem. Rusové a Íránci používali samovary ve velkém od 18. století, tehdy se k ohřevu vody používalo dřevěné uhlí a o pár set let později elektrický ohřívač. Zde se vyplatí rozlišovat – konvice na vaření čaje není stejná jako konvice na vodu. Konvice byla v minulosti jednoznačně nádoba určená pouze k přípravě čaje. Dnes si pod pojmem rychlovarná konvice představíme spíše model na vaření vody.

Tradiční varná konvice – co o ní vědět

Přestože jsou rychlovarné konvice dostupné na trhu již řadu let, tradiční čajová konvice se stále těší neutuchající oblibě. Důvodem je láska lidí k dobrému čaji a samozřejmě je pro ně důležité nejen samotné pití čaje, ale i celý rituál přípravy. Tradičních konvic na čaj je mnoho. Zmíněná čínská nebo japonská konvice na vaření čaje, samovar, turecká nebo marocká – výběr je extrémně široký. Existují také různé materiály, ze kterých jsou vyrobeny – litina, keramika, sklo, porcelán, ocel a stříbro. Na trhu jsou také čajové konvice s ohřívačem. Konstrukcí vypadají jako turecká čajová konvice – skládají se ze dvou částí. Nahoře je skutečná čajová konvice, ve které se nachází nálev. Dole je však nádoba na svíčku, se kterou budeme čaj ohřívat. Je třeba také pamatovat na to, že v konvicích, které dokážou asimilovat aroma čaje, nepřipravujte ty silně ochucené, aby se chutě později nepromíchaly. Pokud máte rádi různé, extrémní odrůdy – skleněná konvice bude nejlepší volbou. Poznejte čaj lépe díky článku na blogu https://cajovy.blog/caj-od-a-do-z/.

 

Elektrická konvice

Na trhu jsou je k dostání také elektrická čajová konvice. Obliba tohoto typu řešení neustále roste. Bývají vyrobeny ze skla, kovu a plastu, což znamená, že se nemusíme omezovat pouze na jeden druh čaje, protože tyto materiály nemají schopnost pohlcovat aromata jako litina nebo hlína. Elektrická konvice na čaj má tu výhodu, že disponuje funkcí regulace teploty. To je skvělá pomoc, protože voda by se měla vařit na určitou teplotu, podle druhu čaje a po zalití dlouho louhovat. Například bílý nebo zelený do cca 70-80°C, černý do cca 95-100°C – více na https://cajovy.blog/caj-na-zdravi/. Tyto typy konvic jsou vybaveny odpovídajícími nádobami na čaj, opět jako jejich tradiční druhy. Lidé, kteří se rozhodnou pořídit si elektrickou konvici, ocení i rychlost provozu – celý obřad je zkrácen na pouhých pár minut.

high angle view a cup of tea with cinnamon and lemon on square placemat with limes,a bowl of almonds,tea strainer and books on white background. horizontal free space for your text

Jak čistit čajové konvice?

Jak vyčistit konvice na vaření čaje? Za prvé – vyhněte se čistícím prostředkům. Mohou mít neblahý vliv na chuť čaje, který připravujeme. Ze stejného důvodu by se neměly mýt ani v myčce na nádobí. Stačí opláchnout pouze vodou – to stačí. Aroma čaje, které v něm zůstane, je dokonce doporučeno – usnadní budoucí vaření a umožní ještě lepší chuť. Po vyčištění konvici co nejdůkladněji osušte – nejlépe čistým hadříkem. Co ještě stojí za připomenutí, je fakt, že konvici je třeba co nejdříve vyprázdnit od nespotřebovaného nálevu. Ponechání čaje v ní mnohokrát, například přes noc, může mít za následek vznik usazenin, rzi nebo v extrémních případech plísně.

Na vodní kámen můžete použít přírodní metody čištění Poslouží vám například slupky od brambor. Vhoďte je na dno konvice, zalijte vodou a povařte. Pak je vyjměte z vnitřku zařízení a nalijte do konvice čerstvou vodu a znovu přiveďte k varu. Dalším účinným prostředkem na vodní kámen v konvici je citronová šťáva. Nalijte 1/2 šálku šťávy do konvice a nechte ji asi hodinu působit. Po uplynutí této doby konvici vylijte a opláchněte vodou. Podobný čisticí účinek má také kyselina citronová. Nasypte celý sáček prášku do konvice a naplňte jej do poloviny vodou. Vše povařte a nechte v konvici minimálně tři hodiny.

Na co si dát pozor při nákupu konvice na čaj

Důležitým kritériem při nákupu konvice na vaření čaje je kvalita zpracování. Správná konvice má dostatečné místo, kam čaj naléváme, hubičku, kterou naléváme hotový nápoj, víko, které umožní vyluhování a rukojeť, která se při louhování nepřehřívá. Čajová konvice by měla obsahovat filtr, který zabrání nasypání čajových lístků do šálku. Výlevka by měla být správně tvarovaná, aby nálev nepřetékal víčkem. Víko by také mělo těsně uzavřít otvor, aby spařování probíhalo hladce a nehýbalo se při každém pohybu konvice. Co takhle čaj v létě? Zkuste https://cajovy.blog/napoj-bohu-take-jako-osvezujici-letni-napoj/.

Čajové konvice v jiných kulturách

Čaj se v různých částech světa vaří různými způsoby. Například zmínění Číňané a jejich světoznámá čajová konvice Yixing. Vyrábí se ze speciální půdy, která jí dodává jedinečné vlastnosti. Poznejte zajímavé účinky čajů https://cajovy.blog/obklady-z-caje-pro-oci-zdravotni-vlastnosti/.

Nedaleké Japonsko má také svůj vlastní pohled na nádobu na vaření vašeho oblíbeného čaje. Jedním z nich jsou produkty známé jako Tetsubin – jedná se o japonské litinové konvičky. Jejich název přeložený do češtiny doslova znamená železný hrnec. V japonském umění Chanoyu (tam je čajový obřad) by měl být Tetsubin umístěn na přenosný sporák Binkake, který je položen na dřevěné uhlí.

Proč jsou japonské čajové konvice z litiny? Má se za to, že zlepšuje chuť převařené vody, což v kombinaci se specifickými, rafinovanými a jemnými vlastnostmi japonských čajů činí jejich dochuť sladší, bohatší a více v souladu s vlastnostmi nápoje. Další velmi slavná japonská čajová konvice je Tetsukyusu. Zvenčí připomíná Tetsubin, ale je zde zásadní rozdíl, který se ukáže až při pohledu dovnitř. Tetsukyusu jsou smaltované a často mají odnímatelné sítko na čaj. Neměly by být používány pouze pro ohřev vody, protože by mohlo dojít k nevratnému poškození vnitřního nátěru.

Turci jsou také známí svou láskou k čaji. V minulosti používali zařízení připomínající nám také známé samovary. Dnes je však oblíbenější typicky turecká čajová konvice zvaná çaydanlık. Vypadá to jako dva džbány naskládané na sebe. Ve spodní části je větší a slouží k ohřevu vody, zatímco nahoře je menší (tzv. demlik) s koncentrovaným čajem. Tento typ nádoby byl tradičně vyroben z mosazi nebo mědi a někdy i stříbra nebo zlata. Dnes dominuje nerez, hliník, keramika a samotné rukojeti bývají plastové nebo hliníkové.

Svůj pohled na čajové konvice mají i Rusové. Koneckonců, samovar je jejich vynález. Zatímco zpočátku sloužil pouze k vaření vody, jak se čaj stal populárním, byl do něj instalován malý kohoutek, který usnadnil plnění šálku vodou. Samovary byly populární nejen v Rusku, ale také v Turecku, Íránu (Samavar), Indii (kašmírské samovary). Často se taková jídla nacházela u našich prarodičů a rodičů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Janina
Janina

Napsat komentář