cajovy blog logo full

Čaje pro alergiky – jaké jsou jejich vlastnosti a zdravotní benefity?

Modifikace: 2022/05/31

Jaký čaj by měli zvolit alergici?

Alergie – ucpaný nos, uslzené oči i pocit svědění a pálení v krku i v nose. Kdo trpí alergiemi, moc dobře ví, jak dokáže i jinak příjemné jarní období potrápit. Ve vzduchu ho totiž alergici poznají i se zavázanýma očima. Většina alergiků zavítá do lékárny pro antihistaminika, jež obvykle příznaky alergie utlumí. Pro dlouhodobé používání by ale dost možná většina raději volila přírodní cestu, jak alergie obejít. Jedním ze způsobů, jak s příznaky alergií zatočit, může být podávání vhodných čajů. Pokud se tak i vaše tělo brání alergenům produkcí prozánětlivých signálů, zkuste vsadit na popíjené bylinných čajů. Oblíbeným čajem nejen alergiků je třeba rooibos. Právě ten blokuje uvolňování histaminů, čímž pomáhá metabolizovat alergeny a zmírnit příznaky alergií. Záněty nosní sliznice pomáhá léčit zázvor. Proto bude i zázvorový čaj skvělou volbou při boji s alergiemi. Čaj s obsahem zázvoru totiž slouží i jako přírodní antihistaminikum. Podobně může zafungovat i čaj z máty peprné. Pokud je vám bližší chuť meduňky, směle do přípravy čaje právě z ní. Tato uklidňující rostlinka tiší respirační příznaky spojené právě i s alergiemi. Rýmu, ze které vás svědí celý nos, pomůže porazit nálev bylinkového čaje s lékořicí. Jako přírodní antihistaminikum slouží i kurkuma. Čaj z ní vám tak může pomoci předejít nástupu alergických reakcí. K pročištění organismu a zbavení se odpadních látek včetně alergenů může sloužit kopřivový čaj.

Čaj proti alergiím – jejich vlastnosti a zdravotní benefity

Aby čaje fungovaly jako obrana proti alergiím, měly by obsahovat zejména bylinky, které dokáží fungovat jako přírodní antihistaminika. Tím ale často benefity použitých bylinek nekončí – často mají totiž mnohem širší spektrum využití. Kromě toho, že vás zbaví nepříjemných alergických projevů, mohou dodat tělu i potřebné vitamíny a minerály. Které to jsou? V čajích jsou často zastoupeny vitamíny B1, B2, C, A a E. Na lidský organismus ale působí příznivě i draslík, vápník, fosfor, hořčík nebo železo. Ne jinak je tomu právě i u čajů, které působí jako přírodní lék proti alergiím. Právě již zmíněný rooibos je bohatý na antioxidanty a působí i proti nervozitě či při zažívacích problémech. Preventivní dopad má dokonce i v boji proti případným kardiovaskulárním onemocněním.

Recept na čaj proti alergii

Kromě klasických porcovaných čajů můžete v boji proti alergiím vyzkoušet i uvařit svůj vlastní čaj z čerstvých nebo sušených bylinek. Je ale vždy vhodné vědět, jaké bylinky není dobré kombinovat, nebo jaké přímo vám nesedí. Kromě hořké chuti mohou způsobit zkříženou reakci, kdy narazíte na bylinku příbuznou s alergenem. Výsledkem může být zhoršení stavu. Neváhejte se proto vždy poradit s lékařem, lékárníkem nebo jiným odborníkem. Dostupná a plná vitamínů je například kopřiva – příprava čaje právě z kopřivy nezabere mnoho času a popíjení tohoto nápoje na pravidelné bázi může pomoci s mnohými ze zdravotních neduhů. Kopřiva totiž pomáhá proti chudokrevnosti, má protizánětlivé účinky a v neposlední řadě snižuje výskyt ekzému a senné rýmy. I když je většina čajů neškodná pro všechny věkové kategorie, právě u kopřivy je doporučováno počkat s podáváním až do dovršení dvou let věku dítěte. Jak tedy čaj z kopřivy připravit? Potřebovat budete jen pár listů kopřivy. Propláchnuté je vložte do hrnce a v poměru dvou šálků vody na jeden šálek listů přiveďte k varu. Ihned poté je ale stáhněte a nechte několik minut odpočinout. Scezený odvar můžete ochutit medem či citronem. Pít je vhodné čaj teplý, za studena totiž může měnit svou chuť a zhořknout.

Byliny užitečné pro zmírnění alergických příznaků

Pokud vás trápí alergie, neváhejte se nejdříve vydat přírodní cestou. Dost možná i vám totiž pomohou přírodní antihistaminika podobně, jako vám ulevují farmaceutické výrobky. Vaší peněženku i organismus ale ušetří právě použití bylinek. Máta, kopřiva nebo meduňka tak pro vás může být vysvobozením, pokud už první jarní dny nemůžete opustit domov bez zásoby kapesníků. Příprava čaje proti alergiím z bylinek nezabere mnoho času a výsledkem může být kýžená úleva od nekonečného svědění, smrkání i kýchání.

Čaj pro alergiky. Jaké jsou jeho kontraindikace?

Čaje pro alergiky jsou většinou nabušené vitamíny, minerály a jinými prospěšnými látkami – podobně, jako všechny ostatní čaje. Pozor na občas čajových směsí by si ale měly dát těhotné či kojící ženy. Některé bylinky se totiž v těhotenství nedoporučují. Mezi takové patří například šafrán, jalovec nebo aloe vera.

Je možné být alergický na čaj?

I když mají většinou čaje i čajové směsi více než příznivé dopady na naše zdraví, existují samozřejmě i případy, kdy některá z částí čajových směsí jedinci zrovna nepadne do noty. Alergičtí totiž můžete být na některou z bylinek, která se ve směsi objevuje, zřídkakdy také na některou látku, která se přirozeně vyskytuje v samotných čajích. Není to ale příliš časté. Mírnější formu alergie může signalizovat například svědění kůže po vypití několika šálků.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář