cajovy blog logo full

Čaje pro vegany aneb Jak pít čaje a neubližovat tím přírodě?

Co vlastně může škodit životnímu prostředí?

Věcí, které ničí životní prostředí je hned několik. Je to nadměrná spotřeba vody i elektřinyplýtvání potravin i kouření nebo fast fashion. Šetřit naši planetu lze několika způsoby. Pojďme se povědět o některém z nich. Pokud by se totiž každý z nás rozhodl udělat alespoň malou změnu ve svých návycích, na světě by se pak dost možné lépe dýchalo. A rozhodně nemusíte být hned 100% veganem. Pokud jste ale milovníkem čaje a jejich spotřeba je ve vaší domácnosti vysoká, možná, že uvidíte smysl v tom, proč zrovna po veganském čaji sáhnout.

dried tea leaves in white bowl

Kdo jsou vegani?

Veganství je životním stylem, ve kterém jde o vyloučení všech forem využívání zvířat nebo krutosti páchané na zvířatech. Ano, spíše než o stravovací návyk, jde o životní styl. Vegani se totiž vzdávají nejen jídla, ale i oblečení nebo kosmetiky, která je živočišného původu. Například aditiva živočišného původu se ale skrývají i v potravinách, do kterých by to řekl jen málokdo. Jsou to totiž třeba i barviva, které jsou přidávány do marmelád či jiných potravin. Může jít i o aromata nebo zahušťovadla. Důvodů, proč se lidé rozhodnou stát se vegany, je hned několik. Obvykle se jedná o zdravotní, náboženský nebo čistě etický aspekt. Možná, že vás teď napadá, že jídelníček člověka, který se pro veganství rozhodl, nemůže být pestrý a bohatý. Ve skutečnosti je ale z velké části tvořen zeleninou a ovocem, obilovinami nebo luštěninami. Hojně je zde zastoupeno i tofu nebo tempeh. V jídelníčku vegana nechybí různá smoothie, raw výrobky nebo mandlová či jiná alternativní mléka.

Čaje pro vegany – jaké to jsou?

Dnešní trh je připraven na veškerá omezení nebo přesvědčení, tudíž není pro vegany problém vybírat doplňky stravy nebo jiné potraviny v provedení a kvalitě, která jim vyhovuje. Jinak to není ani s čaji. Bylinné, ovocné, černé i zelené čaje tak běžně seženete ve veganské verzi, která se zaručuje tím, že žádné složky v čaji nejsou živočišného původu. Jak čaj pro vegany poznáte? Existuje celá řada e-shopů, které se soustředí jen a pouze na potřeby veganů. Tam tedy nenajdete jiné produkty než takové, které jsou symbolem „vegan“ označeny. V obchodech je pak třeba více pátrat právě po obalech. Existují ale ty takové, kde jsou alternativní produkty zvýrazněny či odděleny. Co se týká čajů, je celkem snadné narazit na veganský čaj. Valná většina jich je totiž vyrobena přesně takovým způsobem, který tomuto životnímu stylu nahrává do karet.

top view cup of tea with fresh black tea on light gray backgroun

Jsou čaje pro vegany zdravé?

Veganské čaje jsou zdravé podobně jako všechny ostatní – většina čajů totiž skutečně veganská je. Například zelený čaj vzniká sbíráním, sušením a fixováním listů teplem tak, aby se zabránilo jejich oxidaci. Do zeleného čaje nepatří mléko, proto je i běžná příprava absolutně veganská. A co se týká zdravotních benefitů? O zeleném čaji je známo, že je téměř zázračným nápojem. Mezi jeho hlavní úkoly patří například to, že dokáže bojovat proti volným radikálům. Dále je silným antioxidantem, může ale dokonce snížit riziko vzniku srdečních onemocnění. Zelený čaj podporuje kognitivní funkce, zlepšuje zrak a podporuje imunitu. Jestli je tento veganský čaj zdravý? Určitě ano. Podobně je na tom ale čaj černý – ten je taktéž vyráběný z listů čajovníku. Oxidačním procesem změní barvu, v jeho chuti je pak výraznější tříslovina. I tento proces je ale veganský, a tak ani v tomto případě nečeká vegany žádný ústupek. Mnozí z nás jsou zvyklí černý čaj doplnit medem nebo mlékem – to je sice nemožné v případě, že jste veganem, ale alternativy pro samotné mléko nebo sladidla jsou dnes celkem běžně dostupná. A zdravotní účinky černého čaje? Výhody, které v sobě skrývá pravidelné pití černého čaje jsou podobné těm, které nabízí čaj zelený. I černý čaj je silným antioxidantem bojujícím proti volným radikálům. I tento čaj dokáže díl kofeinu tak akorát povzbudit a pozitivně působí proti cukrovce, srdečním chorobám nebo osteoporóze. Veganské jsou i bílé a ovocné čaje nebo matcha. Ta se ale obvykle připravuje s našlehaným mlékem. Pu-Erh čaj i čaj Oolong jsou taktéž vhodné pro ty z nás, jež se z jakékoliv důvodu rozhodnout, že je veganství právě jejich cestou. Čaje pro vegany jsou tak zkrátka většinou těmi, které pije většina světa. Co je tedy tím, co by v čajích mohlo veganovi vadit? Jsou to především barviva, která jsou do některých čajů přidávána. Konkrétně se jedná o karmín. Dále to jsou zahušťovadla, která mají často živočišný původ. V kupovaných ledových čajích často najdete med, který se rozhodně do veganské stravy než patří. Obvykle jsou to i aromata, kde se nachází prvky, které vegani nevyhledávají. Nálepky, které ukazují, že je daný produkt bio nebo organický, tak nezaručuje to, že jde zároveň o veganskou záležitost. Tyto pojmy si lidé mohou plést. Veganské produkty mají tak své vlastní označení.

Nejlepší občerstvení k čaji pro vegany

Pokud k vám na návštěvu přijde někdo, komu je právě veganství blízké, pravděpodobně budete mít doma čaj, který bude jeho potřebám vyhovovat. Jak je to ale s občerstvením pro vegany? Vsaďte na rostlinné burgery, krekry s hummusem či quacamole nebo na tacos či slané koláče. I banánové cupcakes nebo veganské chlebíčky potěší vaši veganskou návštěvu. Do misek můžete připravit i různé druhy oříšků nebo kousky ovoce. Vybrat ideální občerstvení pro vegany tak rozhodně není tak složité, jak se může na první pohled zdát.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
janina
janina

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.