cajovy blog logo full
,

Zázvorový čaj – proč je dobré jej pít?

Modifikace: 2019/03/25

Štiplavá ale rovněž sladký. Mírně hořký, ale velmi osvěžující. Zázvor je překvapujícím kořením, které má úžasné vlastnosti. Tento podivně vypadající, zkroucený kořen na regále v obchodě by vás neměl odradit – přidejte jej již nyní do vaší kuchyně!

Tajemství drahocenného koření z před dávných časů

V asijské kuchyni se zázvor používá už tisíce let a byl kdysi jedním z nejcennějších výrobků používaných v mezinárodním obchodu. Ačkoli u nás teprve začíná být oblíbený, jeho fanoušků je již docela hodně. Má velmi intenzivní pikantní vůni a chuť, takže se jej raději nejí  syrový – nicméně byl po staletí používán jako lék na mnohá onemocnění..

Zázvor se již raději nevyskytuje v divoké podobě, ale můžete si je bez problémů koupit. Máte na výběr prášek nebo kořen, my rozhodně dáváme přednost čerstvému zázvoru! Najdete jej také v nejoblíbenějším směsi koření východní kuchyně, čili kari.

Jako koření, mění chuť potrav a dodává jim orientální charakter. Kuchařské využití je však velmi rozmanité. Mladé oddenky mohou být konzumovány jako zelenina a mohou být rovněž kandované. Trochu starší kořeny jsou sušeny a přidávány do polévek, masa, perníku, sušenek, kávy. Zázvor je dodáván rovněž do piva typu ginger, můžete z něj však vytvořit rovněž jedinečné víno, přidat spolu s chmelem do pitného medu.

Všechno chutná výborně – jednak zázvor má rovněž jiné, léčivé schopnosti.

Koření, které si poradí se vším

Vlastnosti zázvoru jsou opravdu úžasné a je to vynikající koření pro každého! Pomáhá mnoha způsoby při různých nemocech, bolestech a neduzích. Seznam jeho kladů dlouhý – najděte si  něco pro sebe a začněte používat zázvor ještě dnes!

Když máte pocit že na vás jde nachlazení, posekejte zázvor, smíchejte s medem a snězte tuto směs – postaví vás na nohy rychleji, než si myslíte! Zázvor totiž funguje několika způsoby: protizánětlivě, antisepticky, ničí bakterie. Pomůže vám také, když se vaše klouby unaví – stačí přidat zázvorový olej do lázně.

Zázvor má také významný vliv na trávení. Snědený před jídlem, povzbuzuje chuť k jídlu. Snědený po těžkém jídle, podporuje trávení a vstřebávání živin. Kromě toho chrání váš žaludek před vředy (urychluje sekreci žaludečních šťáv), zmírňuje také nadýmání.

Zázvor na nevolnosti, alergie a nadváhu

Pokud se potýkáte s cestovatelskou nemoci nebo mořskou nevolností, jste těhotná nebo vás z jiných důvodů trápí nevolnosti, žvýkejte zázvorové plátky. Můžete je také použít, když se potřebujete soustředit, například před důležitou zkouškou – zázvor zlepšuje krevní oběh, takže díky němu můžete dosáhnout vrcholů vaší koncentrace. Doporučuje se také pacientům s alergiemi, protože pomáhá zmírňovat reakce alergií.

Ženy milují zázvor – a není divu. Jezte jej, v případě menstruačních bolestí. A vás trápí bolesti hlavy (včetně migrény), udělejte si z něj pastu a obkládejte si s ní čelo. Důležité je, že toto koření zrychluje metabolismus, čímž pomáhá získat a udržet hezkou postavu. Zázvor je také považován za nepřítele celulitidy a … afrodiziakum.

Zázvorový čaj – dvojnásobný výkon přímo z přírody

Dokonce i malé množství zázvoru zcela změní chuť vašeho oblíbeného odvaru. Kombinace magických vlastností čaje s úžasným účinkem zázvoru dává překvapivý efekt!

Především, čaj se zázvorem je skvělý způsob, jak se zahřát v chladnějším dni. Máš ucpaný nos? Přidejte zázvor do čaje! Zbavíte se jakýchkoli nachlazení. Doporučujeme pít zázvorový čaj na podzim i v zimě, i když se necítíte špatně – posilníte tak svoji imunitu dříve, než bude pozdě..

Čajovo-zázvorový nápoji najde své uplatnění ve stresujících okamžicích. Povinnosti až nad hlavu, náročný šéf a nedostatek času pro sebe? Zázvor a čaj vám pomohou upokojit nervy a uklidnit se. Pro relaxaci můžete také vzít dlouhou a teplou lázeň s zázvorovým olejem.

Stejně tak čaj (obzvláště zelená nebo bílá odrůda) jak rovněž zázvor obsahují velkou dávku antioxidantů. Že by snad recept na dlouhověkost? Zázvor také zpomaluje růst rakovinných buněk a dokonce je může i zničit. Podle výzkumu může být účinným nepřítelem rakoviny!

Jak připravit hřejivý čaj s zázvorem?

Způsobů, jak připravit čaj se zázvorem, je docela dost. Představujeme vám dnes recept na hřejivý odvar, který vám pomůže zbavit se nachlazení, ucpaného nosu a chřipky.

Připravte: kořen zázvoru (asi 0,5 cm silný plátek), vodu (dva šálky), sáček čaje nebo jednu polévkovou lžíci čaje (nejlépe zelený), případně skořice a / nebo kardamom.

  1. Oberte zázvor a rozdrťte ho, nejlépe v hmoždíři. Pokud jej nemáte ve vaší kuchyni, zázvor nakrájejte co nejjemněji nebo nastrouhejte na struhadle.
  2. Nalijte vodu do hrnce, přiveďte do varu, přidejte drcený zázvor a vařte asi 2 minuty na nízkém ohni.
  3. Přidejte čaj, vše vařte asi 5 minut.
  4. Můžete přidat koření – skořici a / nebo kardamom.
  5. Vypněte plotýnku a nechte odvar pod pokličkou ještě asi 5 minut.

Do čaje můžete přidat mléko (po jeho zahřátí), nápoj lze rovněž přisladit, nejlépe medem nebo třtinovým cukrem. Pokud se vám zdá odvar příliš silný, rozřeďte jej horkou vodou. Můžete také přidat plátek citronu nebo pomeranče.

Dobrou a … zdravou chuť!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář