cajovy blog logo full

Třezalka tečkovaná – přírodní antidepresivum?

Třezalka tečkovaná je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od dávných dob. Má celou škálu pozitivních účinků na naše zdraví, proto má v lidové medicíně nezaměnitelné místo. Někteří ji dokonce nazývají královnou bylinek pro její protizánětlivé vlastnosti a pozitivní vliv na nervovou soustavu.

Na klidný spánek

Doporučuje se především při problémech s nespavostí, úzkostí, na zklidnění nervů a deprese. Bylinkáři ji s oblibou používají do čajových směsi, které se na tyto potíže užívají a dá se tedy využít coby přírodní antidepresivum. Někteří léčitelé raději než čistý nálev doporučují pravidelně popíjet třezalku raději v kombinaci s dalšími bylinkami. Ideálně se hodí meduňka, dobromysl, heřmánek nebo máta.

Má uklidňující účinky, doporučuje se pacientům, kteří trpí přílišnou melancholii a pocity úzkosti. Je vhodná při nadměrném stresu, při žaludečních neurózách nebo na lehké formy depresí. Bylinkáři ji doporučuji užívat zvláště v období podzimu a zimy s krátkými šedými dny, které na náladě nepřidají.

Na trávení i na srdce

Třezalka také pomáhá zmírnit potíže spojené s nemocemi jater a žlučníku, plic, celou trávicí soustavou a nemocemi močových cest. Dokáže redukovat překyselení. Má pozitivní účinkyna krevní oběh, kdy zlepšuje pevnost cév.

Třezalka je známá i tím, že působí antibioticky a protizánětlivě. Užívá se nejen vnitřně, ale také zevně k ošetření otoků, ekzémů nebo hemeroidů. Léčitelé ji rovněž doporučují na zlomeniny, pohmožděniny nebo naraženiny.

Lidová medicína ji doporučuje i v období chřipek a nachlazení pro její antiseptické vlastnosti.

Jak na třezalkový čaj?

Dvě čajové lžičky suché třezalky zalijete šálkem vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat a scedíme. Čaj je vhodné pít až třikrát denně. Třezalka se často míchá i s dalšími bylinkami, které její účinky posilují nebo vhodně doplňují.

Ženám se rovněž doporučuje jako doplněk k léčbě v období klimakteria, protože stabilizuje hormonální výkyvy. Dále se užívá při různých menstruačních potížích.

Stručné shrnutítrezalka

 • přírodní antibiotikum, např. osvědčuje se při chřipce
 • účinná na záněty,
 • pomáhá bojovat se změnami nálad, pocity úzkosti,
 • čistí krev,
 • ulevuje při potížích trávicích traktu,
 • působí příznivě na ledviny, je močopudná, uklidňuje močové cesty
 • pomáhá regulovat menstruaci a zmirňuje obtíže klimakteria,
 • pomáhá při nespavosti, navozuje pocity únavy,
 • doporučuje se při nadměrném stresu,
 • posiluje cévy a zlepšuje krevní oběh,
 • vhodná pro lidi s chronickým srdečním onemocněním,
 • zmirňuje otoky, ulevuje při pohmožděninách,
 • je dobrá na záněty svalů i spáleniny
 • pomáhá na hemeroidy,
 • dá se užívat dlouhodobě při roztroušené skleróze.

Využívá se také v podobě tinktury, gemmoterapeutika, olejů a mastí.

Třezalka má i omezení

Třezalku užívejte v kůře o době trvání maximálně 6 týdnů. Poté přibližně na 3 měsíce vynechejte.

Třezalka totiž mění účinky některých léků. Třezalku by neměli užívat pacienti, kteří trpí cukrovkou, mají velmi nízký krevní tlak, projevují se u nich alergie. Při užívání třezalky se také může objevit přecitlivělost na sluneční záření. Nedoporučuje se kombinovat s léky na snížení hladiny cholesterolu. Berete-li léky, poraďte se o použití třezalky s lékařem.

Tato bylinka dokáže způsobit i změny hladiny hormonů v těle, může tak omezit účinky antikoncepce. Nemá se kombinovat s antidepresivy.

Kde ji najdeme?

Třezalce se daří po celé Evropě, Asii a v Africe a je doloženo přibližně 380 druhů třezalkovitých rostlin. Roste hlavně na slunných stanovištích.

Třezalka tečkovaná je přibližně 30 až 60 cm vysoká bylina s větvenou lodyhou. Její listy jsou podlouhlé vejčité až kopinaté a tečkované. Během července a srpna se na jejích stoncích objevují drobné žluté kvítky, které se následně mění v tobolkyBěhem letních měsíců se sbírá nať i květ třezalky.

 

Účinné látky v třezalce

Její květy obsahují třísloviny, glykosidy (hyperosid, rutin, kvercetin), dále silice nebo pryskyřice. Červené barvivo, které vytéká z květů, nese název hypericin. Dále třezalka obsahuje některé organické kyseliny, provitamín A a vitamín C.

 

Sběr a zpracování byliny

Účinné látky jsou obsažené pouze v třezalce tečkované. Sbírá se květ i celá nať, a to během července a srpna, kdy rostlina kvete. Nať se zastřihuje přibližně 10 cm od země.

Třezalku sbírejte pouze za suchého počasí, ideálně během dopoledne. Nastříhané rostliny s listy a květy po sběru svažte a nechte zavěšené uschnout na suchém, stinném a dobře větraném místě. Teplota by během sušení neměla přesáhnout 35 °C, aby si droga ponechala své účinné látky. Je dobré ji během sušení a skladování zkontrolovat.

 

Lidové názvy: děravec, bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina, krevník a krevníček.

Pokud rozmáčknete její květ, ruce vám obarví krvavě červená šťáva. Když se podíváme na list třezalky proti světlu, uvidíme v jeho struktuře drobné červené tečky – žlázky obsahující červené barvivo hypericin, kterému se lidově říká také krev sv. Jana.

To má zřejmě hlavní podíl na tom, že třezalka byla opředena řadou pověr. Mléko skotu, který spásal větší množství třezalky, se zbarvovalo do růžova, což ve středověku nemohlo být vyloženo jinak, než že krávy dojí krev, protože byly uhranuty.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 2.3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.