cajovy blog logo full

Čaj ze samovaru – jak se vaří?

Modifikace: 2022/10/13

Samovar byl po staletí úzce spjat s rituálem vaření čaje. Co je čaj ze samovaru? Co byste měli vědět o tajemstvích vaření čaje v tomto zařízení?

Vznik a historie samovaru

Samovar není jen kotel. Dnes není samovar v módě. Některé rodiny však stále mají velkou tradici pití čaje, když se celá rodina sejde u samovaru. Moderní samovary jsou nyní elektrické. A před nějakými 50 lety měla téměř každá rodina tento úžasný domácí předmět. Čaj ze samovaru byl zcela běžná věc. Jak vzniklo slovo samovar? Někteří filologové tvrdí, že má turecké kořeny a je odvozen od „sanabar“, což znamená „čajová konvice“. Možná je to tak, ale je docela možné, že vše je jednodušší – je to čistě ruská kombinace, jako „parník“ nebo „letadlo“, protože v Rusku vařili nejen jídlo, ale i vodu.

Chladné podnebí sehrálo významnou roli v tom, že samovar v Rusku zakořenil. Aby se lidé zahřáli, pili 15–20 šálků čaje denně. Ruský samovar navíc ohříval vodu a vytápěl místnost. Jako většina věcí má i samovar své předchůdce. Tím je čínský hogo, který měl dýmku, ale neměl kohoutky, protože sloužil k podávání polévek a vývarů na stůl.

Přesný původ samovaru je obtížné vysledovat, ale zdá se, že tento předmět hluboce spojený s ruskou domácností existuje v primitivní podobě již od starověku. V Ázerbájdžánu nebo Íránu byla skutečně objevena prastará keramika podobnou strukturou tomuto zařízení. Moderní ruský bronzový samovar byl vynalezen až v 18. století na Uralu. Nejstarší pochází z roku 1717. V roce 1778 založili bratři Iwan a Nazar Lisicyn první továrnu na samovar v Tule. Město se nachází téměř 200 km jižně od Moskvy a bylo již známé jako důležité kovoobráběcí centrum.

Jak funguje samovar?

Abychom pochopili podstatu fungování samovaru, musíme nejprve porozumět jeho struktuře. Klasický samovar se skládá z vodní nádrže, jejímž středem prochází speciální komora na palivo. Samovar je navíc vybaven roštem, kohoutkem na nalévání vody a konvičkou esence, která má své místo. Pokládá se na speciální rošt nahoře, kde se neustále zahřívá párou.

Samovar díky své důmyslné konstrukci vždy poskytoval ekonomický přístup k teplé vodě. V centrálním potrubí zařízení se pomalu spalovalo palivo, jako uhlí nebo šišky. Ohniště uprostřed hlavní části samovaru umožňovalo vařit vodu. Podobně účinný mechanismus má i moderní elektrický samovar. Na východ od Evropy však toto zařízení pomalu upadá, nahrazují ho jednodušší rychlovarné konvice a instantní čaje. Mizí tak tradiční, téměř mystický rituál, který si získává na oblibě i u nás. Čaj ze samovaru je zajímavý svou chutí a samotný proces vaření je jedinečný, už jen díky různým zvukům, které zařízení vydává v závislosti na tvaru těla.

V současné době jsou tedy k dispozici dva typy samovarů pro každodenní použití. Jedním z nich je ruský samovar, druhým elektrický samovar. Přestože obě zařízení vypadají podobně, liší se ve způsobu, jakým fungují. Tradiční ruský samovar je navíc nyní vhodný pouze pro venkovní použití, i když jej najdeme i v čajovnách nebo kuchyních velkých domácností. Už známe samovar, jak to funguje? Princip je u obou typů stejný. Spodní část přístroje umožňuje vařit vodu. V horní části je konvička se sítkem sloužící k získání esence čaje a jeho udržení v teple. Při podávání teplého nápoje se zalévá převařenou vodou a to díky kohoutku ve spodní části těla. Samovar tak umožňuje každému uživateli získat čaj koncentrovaný podle jeho přání.

Moderní elektrické samovary se na trhu objevily postupně. Jejich konstrukce se příliš neliší od těch tradičních. Místo palivové komory máme zabudovaný elektrický ohřívač a na dně místo popelníku kabel se zástrčkou, vypínačem a diodou, která signalizuje ohřev vody. Současné samovary, také někdy nazývané kotle, mají buď klasický vzhled samovaru, nebo jednoduše připomínají velkou nahřátou termosku s konvičkou.

side view samovar with glass of tea and figurines and human hand in table on restaurant background

Vaření čaje v samovaru

Víme jak připravit čaj ze samovaru.

Složení:

  • dřevěné uhlí,
  • dobrá voda,
  • čaj (3-4 lžičky),
  • kostky cukru,
  • džem nebo med

Příprava:

Vyčištěný samovar naplňte vodou. Do komína vložte žhavé dřevěné uhlí, které použijete na přípravu grilu. Čekejte, až se voda uvaří. Když se voda vaří – a samovar začne velmi charakteristickým způsobem šustit – nalijte do konvičky čaj, například červený, bylinky, yerba maté nebo kávu, poté zalijte vařící vodou a nechte na ohřívači alespoň deset minut. Cílem je vytvořit v konvici esenci – vysoce koncentrovaný nálev, který připravíme zalitím vodou. Po uplynutí této doby nalijte esenci do kelímků a zalijte vařící vodou ze samovaru. Při setkání můžete zapálit oheň a hlídat teplotu. Takto ho můžete vařit pořád. Po použití samovar důkladně vyčistěte. Zejména rošt a popelník. Díky tomu vám bude sloužit po mnoho let. Provoz samovaru není nic složitého. Zkusit můžete tradiční ruské čaje https://cajovy.blog/rakytnikovy-caj-sibirsky-citron-aneb-zazrak-sibire/.

Jak chutná čaj ze samovaru?

Při rozhodování o koupi samovaru se také vyplatí ihned koupit čaj do samovaru. Tradičně se používal gruzínský listový čaj. Aktuálně si můžetme vybrat jakýkoli listový čaj, ale i bylinky a čerstvě namletou kávu. Je však důležité volit vysoce esenciální a aromatické druhy. Jako jsou například bylinkové čaje. Díky tomu snadno dosáhnete dobré koncentrace esencí. Pokud zvolíte málo aromatickou odrůdu, budete toho muset hodně nalít, přičemž esence uvaříte velmi malé množství. Informace o čajích najdete na https://cajovy.blog/caj-od-a-do-z/.

Chuť čaje ze samovaru se nedá srovnat s nápoji připravenými v obyčejné konvici. Samovary na čaj vám umožní získat dokonalý nápoj pomocí techniky jednoduché techniky. Voda v něm vařená je obvykle považována za extrémně jemnou ve své chuti, takže je vhodná k zalévání ohřátých čajových lístků, bylinek nebo nápojů, jako je yerba maté. Jemnou chuť vody získává také požadavek zalévat nádrž pouze měkkou vodou bez vápna. Samotný způsob filtrace znamená, že výsledný nápoj nejen skvěle chutná, ale má mnohem vyšší zdravotní hodnoty, než kdyby byl připravován v klasické konvici.

Doporučuje se proto všem lidem vyznávajícím zdravý životní styl pít čaj ze samovaru. Samovar umožňuje připravit jedinečný čaj podle vlastních potřeb. Účinné látky ze spařených listů se snadno extrahují bez velkého úsilí. Navíc přístroj nejen ohřeje čaj, ale také vše dobře promíchá díky neustálému působení bublající vody na vnitřek samovaru. Díky tomu získáte dobře vonící a chutnající čajové nálevy a samotný samovar lze použít i k ohřevu kávy. Podívejte se na https://cajovy.blog/zeleny-caj-ucinny-prirodni-spalovac-tuku/.

Čaj ze samovaru – podávání

Čajové samovary mají ve střední Asii a Rusku staletou historii. Z tohoto důvodu je čaj tradičně připravovaný v samovaru Lapsang Souchong, černý čínský čaj, uzený bukovým dřevem se stejně bohatou chutí. Od tohoto čaje se odvíjí i zajímavý způsob podávání čaje ze samovaru. Čaj ze samovaru se pije velmi horký. Dejte si do úst kostku cukru a horkým nálevem rozpusťte. To je klasický způsob pití čaje s cukrem. Můžete jíst při pití džemu z podšálku. Můžete si jej dát do čaje. Čaj lze podávat v šálcích nebo hrnečcích. Je však třeba mít na paměti, že k nalití velkého množství šálků potřebujete stejně velké množství čajových lístků. V opačném případě může čajová esence ztratit svou chuťovou intenzitu. Vyzkoušejte různé recepty https://cajovy.blog/recepty-s-cajem/.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář