cajovy blog logo full

Rakytníkový čaj – sibiřský citron aneb zázrak Sibiře

Modifikace: 2018/10/12

Množstvím cenného karotenu rakytník překoná až třikráte tolik oslavovanou mrkev, „céčka“ má deset krát více než pomeranč. Rakytníkové bobulky na stříbrno-zelených keřích právě dozrály, proto je nejlepší čas si říci něco o rakytníkovém čaji.

Správná příprava rakytníkového čaje

Je to zázračný keř, protože blahodárné léčivé látky vykazuje celá rostlina – kůra, listy a plody. Čaj lze připravit jak z čerstvých, tak i sušených části rostliny.

Nálev z lístků: Na jeden zhruba čtvrtlitrový hrníček potřebujeme jednu čajovou lžičku sušených nebo čerstvých rakytníkových lístků. Lze připravit nálev i z čerstvých výhonků nebo z kůry, dávkování je stejné.

Nálev z plodů: Na jednu dávku potřebujeme zhruba dvě polévkové lžíce sušiny nebo čerstvého ovoce. Nasypeme do hrnce, zalijeme vodou a povaříme zhruba 5 minut. Poté scedíme a můžeme dochutit medem, sirupem… Nálev se doporučuje pít vlažný a připravovat vždy čerstvý.

Rakytníkový čaj pak můžeme klidně míchat i s jinými čaji, ať černými nebo zelenými, bylinkami, sušeným ovocem.

Příznivé účinky sibiřské rostliny

Rakytník má hojné využití v lidovém léčitelství. Plody obsahují velké množství cenných vitamínů, především A, B, C, D, E, K. Nejvíce ze všech rostlinných plodů obsahuje právě vitamínu E, jednoho z nejdůležitějších antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Zvyšuje detoxikační schopnost jater, ovlivňuje tvorbu červených krvinek, v poslední době se provádí výzkum, jaký má vliv na snižování výskyt kardiovaskulárních akutních příhod.

Céčková a áčková bomba

Je bohatý také na karoten, z něhož se tvoří vitamín A. Ten kromě známého vlivu na ostrost vidění podporuje růst a správný vývoj kostí a krvetvorby. Má antioxidační účinky, pomáhá zlepšovat funkci plic, tlustého střeva, prostaty a mozku.

Má desetinásobně více vitamínu C než pomeranč. Někdo kdysi propočítal, že denní doporučenou dávku vitamínu C je schopna pokrýt jedna jediná bobulka rakytníku.

„Éčku“ se říká „vitamín mládí“.  Vitamín E pomáhá regenerovat poškozenou kůži a sliznici, ovlivňuje pozitivně růst nových tkání. Naopak vitamín F pozitivně ovlivňuje energii, stav vlasů, pokožky a nehtů, snižuje cholesterol v krvi, ochraňuje játra a je důležitý pro správný vývoj dětí. Vitamín K zvyšuje srážlivost krve, čímž pomáhá předcházet zvýšenému krvácení či modřinám. Dále rakytník obsahuje komplex vitamínů B podporujících harmonickou funkci centrální nervové soustavy.

Kromě zmíněného prospěšného koktejlu vitamínů rakytník obsahuje sacharidy, olej, minerální látky, organické kyseliny, barvivo, ale také flavonoidy, mimo jiné cenný rutin.

Rutinu se říká také vitamín P. Vědci ho objevili v roce 1842. Rutin je při léčbě žilních chorob opravdu užitečný, protože je schopen zvyšovat pružnost cév.

Posílí imunitu před obdobím chřipek

Rostlina má vysoce regenerační schopnosti. Má také značné baktericidní účinky a posiluje imunitu v době nadcházejících chřipek a průduškových onemocnění, kdy to člověk nejvíce potřebuje. Podporuje krevní oběh, napomáhá k hojení sliznic průdušek a plic.

Působí příznivě na klouby, žaludeční vředy, působí preventivně proti skleróze. Má tonizující účinky.

Listy rakytníku se v tradiční lidové medicíně užívají při revmatismu a dně. Slouží rovněž k mytí vlasů pro jejich zpevnění a zpomalení procesu vypadávání. Využívá se při nemocech jako je mužská sterilitasvalová dystrofie a také u kardiovaskulárních poruch.

Ničí nebo omezuje bakterie, která jsou při stresové zátěži původcem vředového onemocnění žaludeční sliznice. Podporuje činnost jater, odstraňuje špatný cholesterol a podporuje ten dobrý. Pro silný regenerační účinek je používán k podpoře hojení ran. Zlepšuje fungování kardiovaskulárního aparátu.

Pro tyto výjimečné vlastnosti se o něm hovoří jako o potravině 3. tisíciletí.

Sklízet ručně nebo si čaj koupit?

Ruční sklizeň plodů je náročná, keře mají trnité větve. Mohou se i s plody odřezat, dát do igelitových pytlů. Dát zamrazit a pak pouhým sklepáním opadají a zůstanou v sáčku. Druhý rok nás však po tomto radikálním zásahu rostlina úrodou neodmění, protože rakytník plodí na dvouletém dřevě.

Protože je pro svou nenáročnost a odolnost v poslední době hojně vysazován kolem cest a slouží i k rekultivaci revitalizovaných území, dejte si pozor, kde sklizeň rakytníku provádíte. Nebo si kupte hotový olej či čaj. Protože se chuť rakytníku může zdát některým uživatelům trochu trpká, je ideální jej kombinovat se sladšími čaji.

Čaj Loyd například nabízí směs rakytníku s chutnou a voňavou malinou, květem ibišku, sušeným jablkem a listy ostružiníků.

Do kosmu a na olympiádu

Rakytníkový olej byl podle tisku používán ruskými kosmonauty při jejich cestě do vesmíru jako vitamínový doplněk a ochrana před zářením. Podle některých zdrojů to je první ovoce, které se dostalo do kosmu. Také jej měli popíjet čínští reprezentanti před olympiádou v Soulu.

Botanický a lidový název

V češtině žlutozob, žlutý zob, citroník severu, písečný trn, mořský plod nebo také sibiřský ananas. V Česku byl poprvé vysázen v roce 1835 v Královské oboře.

Některé prameny uvádějí, že latinský název Hippophae rhamnoides získala tato rostlina za Alexandra Makedonského. Staří Řekové prý zpozorovali, že zvířata pasoucí se v oblastech, kde rostla tato dřevina, tloustla a jejich srst získávala nádherný lesk.

A právě od tohoto byl odvozen jeho název: hippos – kůň a phaes – lesk.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 1]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.