cajovy blog logo full

Čaj z aronie – použití, vlastnosti a receptura

Modifikace: 2022/05/11

Arónie je známá a ceněná v lidovém léčitelství již mnoho let. Někdo vyrábí džusy, džemy, někdo tinktury a někdo čaje. A právem, protože tato rostlina má velký vliv na naše zdraví.

Listy aronie – vlastnosti a použití

Arónii můžeme pěstovat na vlastní zahradě! Arónie velkoplodá (aronia melanocarpa) dorůstá až 2,5 m výšky. Kvete v květnu a květy jsou bílé a velmi pěkné, což z nich dělá krásnou dekoraci. Plody jsou černé a fialové barvy, sklízejí se začátkem podzimu – často začátkem září. Zelené listy v této době velmi esteticky zčervenají a v zimě opadávají. Pití čaje z aronie má mimořádně příznivý vliv na naše zdraví. Doporučuje se mj. diabetikům. Čaj z aronie, na co pomáhá? Pokud ho pijí lidé s hypertenzí, mohou počítat s jejím snížením, protože aronie pomáhá při odstraňování cholesterolu.

Chutný čaj z aronie také posílí cévy a zabrání například vzniku křečových žil a zmírní potíže se slinivkou a játry. Sníží také účinky užívání léků, které se podávají například při rakovině. Čaj z aronie si můžeme připravit sami banálním způsobem. Z aronie se používají nejčastěji plody, květy a listy už méně. Pokud se vám nedostane čerstvých bobulí, použijte listy, které se sbírají na jaře. Obsahují méně prospěšných látek, ale pořád jde o výborný a hlavně zcela přírodní zdravý čaj plný minerálů. Arónie je úžasná rostlina – její plody lze považovat za přírodní lék na mnoho civilizačních chorob. Pití čaje z aronie se doporučuje i v případě cystitidy – okyseluje moč, brání množení bakterií. Zajímavostí je, že aronie podporuje odolnost vůči slunečnímu záření a monitorům.

Čaj z aronie – zdravotní aspekty

Existuje několik odrůd aronie, ale nejoblíbenější a nejčastěji používaná je aronie černá, některými také nazývaná aronie černá. U nás lze tento keř nalézt v domácích zahradách, plantážích a zřídka, ale stále – v lesích. Keř aronie vypadá krásně v květnu, když je celý pokrytý bílými květy. Arónie je vitamínová bomba, v této rostlině najdeme vitamíny B1, B2, B6, E, PP a mnoho dalších. Arónie je také velmi bohatá na rutin, leukocyaniny, katechiny, antokyany a kvercetin. Tato rostlina dále obsahuje vápník, železo, mangan, bór, molybden, jód a minerální látky. Aronia podporuje mj oběhový systém. Čaj z aronie chrání před srdečními chorobami, zabraňuje hromadění cholesterolu a reguluje arteriální hypertenzi. Je také antihemoragický a zabraňuje ateroskleróze. Velkou výhodou rostliny je také to, že chrání před rakovinou a má posilující účinek.

Tím výhody aronie nekončí, tato rostlina také oddaluje proces stárnutí a pomáhá v metabolismu. Konzumací aronie dodáváme tělu mnoho cenných složek zodpovědných za správný průběh řady procesů. Konzumace aronie jako čaje má mnoho zdravotních výhod. Složky obsažené v aronie podporují imunitní systém, pomáhají chránit tělo před rakovinou, mrtvicí, hypertenzí, aterosklerózou, podporují boj proti cukrovce a zlepšují vzhled pokožky, vlasů a nehtů.

Kdy je dobré pít čaj z aronie?

Čaj z aronie si můžeme připravit sami banálním způsobem. Plody aronie stačí usušit (nezapomeňte, že by měly být během sklizně velmi zralé). Arónii můžeme koupit i v obchodě s přírodními produkty. Sušené plody aronie je třeba zalít vroucí vodou. Po pár minutách máme čaj hotový. Někteří si jej dosladí lžičkou medu. Čaj z listů aronie se doporučuje při ateroskleróze, zhoršené glukózové toleranci a hypertenzi. Ale s hypotenzí byste ji neměli pít, aby tlak neklesl ještě níže.

Arónie je také bohatá na mikro a makro prvky: měď, molybden, vápník, železo, mangan, bór a jód, které zajišťují správné fungování organismu. Najdete v ní thiamin, riboflavin, niacin, zinek, draslík a sodík. Plody arónie se nazývají „černý poklad“. Bezesporu je může označit za „superpotravinu“. Plody arónie jsou chuťově dost kyselé, takže je těžké jíst je přímo z keře. Naštěstí existuje snadný způsob, jak zjemnit nepříjemnou pachuť: stačí je na 48 hodin zamrazit v mrazáku. Pokud vám stále nechutnají, můžete sáhnout po doplňcích s přídavkem aronie. Sluší se také dodat, že plody aronie se skvěle hodí k výrobě různých zavařenin!

Čaj z aronie pro těhotné – ano či ne?

Uvařit si čaj z aronie mohou i těhotné. Čaj z aronie v těhotentství nepřináší žádné nežádoucí účinky. Naopak velká dávka vitamínů a minerálů v něm obsažená působí blahodárně na zdraví matky i plodu. Lze ji užívat rovněž i v období kojení.

Čaj z aronie a hubnutí

Plody aronie mají velmi nízký obsah kalorií, velký podíl vlákniny a obsahuje spoustu dalších cenných látek. Pokud máte arónii v dosahu, je rozhodně skvělá jako zdravá a dietní svačinka. Navíc vám pomůže udržet i štíhlý pas. Vláknina je důležitá pro správný chod celé trávicí soustavy, pravidelný příjem vlákniny předchází vzniku zácpy, průjmu i nadýmání. Silná antioxidační složka ochrání vaše střeva od různých infekcí, dokonce preventivně působí proti rakovině tlustého střeva. Čaj z aronie na hubnutí můžeme jen doporučit. Aronie podporuje odstraňování usazenin a zbytků potravy. Navíc podporuje práci slinivky břišní a jater. Je třeba také poznamenat, že šťáva z aronie přispívá ke snížení nadbytečné glukózy, proto je doporučována především lidem, kteří bojují s cukrovkou. Arónie také podporuje tvorbu inzulínu.

Mohou děti pít čaj z aronie?

Co se týče pití šťávy z aronie, mohou ji bez obav pít jak děti, tak těhotné ženy. Čaj z aronie pro děti je vhodný až od devíti měsíců věku. Do 6. měsíce věku by dítě nemělo pít šťávu z aronie – na tom se shodují všichni odborníci. Organismy batolat dosud nevytvářely trávicí enzymy, které by tekutinu absorbovaly. Po překročení 6. měsíce věku lze arónii zařadit do jídelníčku. Doporučuje se však naředit vodou a podávat v malých porcích. Čaj je skvělá volba. U větších dětí dokáže čaj z aronie zázraky. Dokáže ochránit vaše dítě před chřipkou či nachlazením, snížit riziko rakoviny nebo předcházet civilizačním chorobám. Arónie je plná vitamínů, antioxidantů a minerálů, které pozitivně ovlivní budoucí zdraví vašeho drobečka.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Janina
Janina

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.